Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Zlatá pravidla pobytu v soláriu

Zlatá pravidla pobytu v soláriu

Solárium představuje pohodlný způsob jak získat přitažlivě opálenou pleť, ale stejně jako sluneční záření v nadměrné dávce škodí zdraví. Opalování v soláriu přesto není tak nebezpečné jako vystavování se přírodnímu slunečnímu záření. Proč to tak je?
V soláriu je méně UV-B záření, které způsobuje rakovinu kůže a zarudnutí po opalování. Naopak je tam více UV-A záření, které pigmentuje kůži a zanechává krásné opálení.
V protikladu k přírodnímu slunci, které podléhá silným výkyvům, lze opalování soláriem dávkovat přesně a individuálně. Samozřejmě i opalování soláriem má na pokožku negativní vlivy, jako je rychlejší stárnutí kůže a tvorba vrásek.

„Sluneční hormon“

Víte, že blahodárné účinky UV záření na tělo i duši jsou prokázány i po lékařské stránce? Jen na slunci nebo v soláriu, přesněji řečeno při UV-B záření, začíná vlastní tělesná tvorba vitaminu D3. Vitamin D3 je důležitý pro stavbu kostí a jako pomocník proti osteoporóze.
Za spolupůsobení vitaminu D3 se do kostí ukládá vápník, dále pak „sluneční hormon“ stimuluje imunitní systém, zvyšuje tělesnou výkonnost, zmírňuje deprese. Sluneční záření má rovněž velmi příznivé účinky na nemoci kůže, jakými jsou akné, lupenka či neurodermitida.

Co je velice důležité pro ženy, které rády navštěvují solária?

Jak poznáte kvalitní solárium?

Existuje několik typů solárií. Od privátních, která jsou vhodná pro soukromé užívání, až po profesionální a turbo solária se silným výkonem. Tato výkonná solária by měla mít nejlépe 30 a více lamp. Každý provozovatel solária musí vést evidenci o frekvenci a délce užívání přístroje. Zhruba po 500 hodinách provozu se mění všechny lampy přístroje.

Základním pravidlem kvality a péče je hygiena solárií. To znamená, že plocha přístroje musí být před každým dalším použitím vydezinfikována. Odborně vyškolený personál by měl umět rozvrhnout opalovací kalendář s přesným dávkováním doby a intenzity záření.

Únosná dávka pobytu v soláriu

Četnost a délka opalování záleží na typu pokožky. Obecně platí, že si můžeme dopřát nejvýše 50 návštěv za rok. Zároveň se nesmíme vystavovat více než jednomu opalování denně. Opálení vydrží zhruba dva až čtyři týdny po poslední sluneční lázni. Na udržení dosaženého hnědého zbarvení stačí jedna až dvě sluneční lázně za týden.

Základní pravidla opalování:

 • dodržujte doporučenou dobu opalování, kterou vám stanoví školený personál solária
 • před opalováním odstraňte z pokožky kosmetické přípravky
 • máte-li kontaktní čočky, před sluněním je odložte
 • při opalování si chraňte oči pomocí speciálních brýlí
 • sundejte si veškeré šperky, mohou způsobit alergii
 • chraňte si prsní bradavky (kosmetickým tamponem)
 • rty si natřete pomádou s UV-A a UV-B filtrem
 • při opalování neležte nehybně, neprokrvená místa zůstanou bílá
 • po opalování se dvě až tři hodiny nesprchujte, byl by přerušen proces pigmentace
 • neopalujte se ve stejný den na slunci i v soláriu
 • v soláriu nepoužívejte ochranné prostředky proti slunci
 • před a po opalování ošetřete kůži speciální solární kosmetikou
 • nikdy nepoužívejte na horkou opálenou pokožku olej nebo mastný krém
 • solárium nenavštěvujte, užíváte-li antibiotika a jiné léky zvyšující citlivost kůže

 

Chodíte do solária?

 

Veronika Beinhauerová

www.violka.cz

Jaroslava Machálková


23.2.2009   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 8   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zlatá pravidla pobytu v soláriu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Aneta26
Aneta26 - 30.11.2009 16:33

Já osobně mám po čase po solárku vrásky, ale objevila jsem salon v Brně, kde dělají samoopalovací sprchu, navíc s sebou dostanu lahvičku domů, která vydrží týdny a celé to stojí jenom 260 Kč. Pleť pak mám krásně bronzovou. Najdete to na stránkách www.perfektniusmev.cz

 
kareta
kareta - 23.2.2009 14:18

jsem aristokraticky bledásmajlik - 68

 
dadka
dadka - 23.2.2009 14:15

Byla jsem v soláriu jen jednou, když mě tam ta paní zavřela, připadala jsem si jako v rakvi a už by mě tam nikdo nedostal.
Potkávám jednu slečnu, která pravidelně navštěvuje solárko a zblízka vypadá strašně. Samá vráska a barva do oranžova, krk scvrklý jak krůta. Nic se asi nemá přehánět.

 
Kačenka
Kačenka - 23.2.2009 10:31

Já občas chodívám, hlavně z jara, člověk se tam po té zimě tak nějak nabudí smajlik - 62 na sobě zatím nic nepozoruju a i ten "rozumně" opálenej špek vypadá na pohled lépesmajlik - 68

 
Almega
Almega - 23.2.2009 9:55

Nikdy bych do solárka nešla,neopaluju se už dáávno ani na slunci,neboť to škodí zdraví a hlavně pleti.Zkrátka rychleji stárne a vráskovatí.Pracuji přes 30let v terénu,takže o slunci vím svoje.Takhle kdyby byla tady poblíž taková ta floatační vana,tak to bych chtěla zkusit.......

 
Viv :o)
Viv :o) - 23.2.2009 9:51

na konci zimy, zacatkem jara chodivam... smajlik - 68 Me to proste dela dobre, mam rada teplo a reknete, kdy se vam postesti uprostred dne si lehnout, zavrit oci a nekolik minut proste relaxovat? Ja si to uzivam, fakt...smajlik - 68

 
Kawa
Kawa - 23.2.2009 7:57

Chodím max 1x týdně, kvůli mrtvolnému xichtu v zimě... Žádné negativní účinky na sobě zatím nepozoruju, ale dokážou mě rozesmát ty nažloutlé krásky, které člověk občas potká, nic by se nemělo přehánět...smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 23.2.2009 7:14

Já jsem ještě nikdy v soláriu nebyla, ale teď vím o jednom šikovném a docela o tom uvažuju. Jsem totiž bledule a péct se na sluníčku mě moc nebaví. Zatím jsem s návštěvou solária váhala, protože jsem slyšela spíš negativní názory, ale tady v článku se píše i o blahodárných vlivech, tak to možná zkusím...smajlik - 62smajlik - 61

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.