Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Vitamin C pro zdraví i pro krásu

Vitamin C pro zdraví i pro krásu

Je nejznámější a nejrozšířenější ze všech vitaminů a zároveň i nejhojněji používaný potravinový doplněk. Skutečný rozsah jeho příznivých účinků však může překvapit i ty, kteří dobře znají jeho všestranné použití.

Vitamin C působí jako antioxidant: neutralizuje volné radikály, které nenapravitelně poškozují naše buňky a urychlují tak proces stárnutí. Podílí se na tvorbě mezibuněčné hmoty, účastní se tvorby imunoglobulinů, má vliv na aktivitu leukocytů a fagocytů (bílé krvinky), což znamená že vitamin C posiluje obranyschopnost celého organismu. Je nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach a kůže, je nutný při hojení ran, ovlivňuje tvorbu hormonů v nadledvinách a hypofýze. Podílí se také na odbourávání cholesterolu v játrech, čímž předchází ateroskleróze (ukládání cholesterolu a tuků do stěny cév s jejich následným kornatěním a ucpáváním). Dále chrání proti některým virovým chorobám a je důležitý v prevenci některých nádorů. V neposlední řadě usnadňuje vstřebávání železa a naopak váže těžké kovy, například olovo.

Jak chrání vitamin C kůži?

Je nezbytný pro tvorbu kolagenu - silné pojivové tkáně, která v podstatě drží naše tělo pohromadě. Bez kolagenu bychom se doslova rozpadli, protože tato bílkovina zajišťuje soudržnost kostry, napojení svalů na kosti a správné uložení vnitřních orgánů. Stejně důležitý je pro pevnost kůže.

Další příznivé účinky

Pomáhá v prevenci katarakty (šedého zákalu), chrání proti srdečnímu onemocnění, pomáhá při léčbě astmatu, udržuje zdravé dásně, urychluje hojení ran.

Co způsobuje nedostatek vitaminu C?

V našich zeměpisných šířkách lidé trpívají hlavně částečným nedostatkem tohoto vitaminu. Kritický pro vznik viditelných obtíží je příjem nižší než 10 mg denně. Nedostatek vitaminu C se projevuje únavou, podrážděností
a sklonem k infekcím. Může nastat krvácení z dásní, při hlubším nedostatku vitaminu C pak krevní výrony, chudokrevnost, bolesti při krvácení do podkoží, svalů a kloubů.

Hlavní zdroje vitaminu C

Vitamin C se vyskytuje zejména v ovoci a zelenině. Hlavními zdroji jsou citrusové plody, černý rybíz, brusinky, paprika, jahody, rajčata, brokolice, brambory, zelí a květák. Podle možností by měly být konzumovány v syrovém stavu, protože jen tak zůstane vysoký obsah vitaminů zachován.

Zajímavosti o vitaminu C

Vitamin C se (tak, jako ostatní vitaminy rozpustné ve vodě) při nadbytku vylučuje močí a musí se průběžně doplňovat. Jeho zásoba v organismu vydrží přibližně 2-6 týdnů.

 

Veronika Beinhauerová

 

www.violka.cz

Převzatý článek


28.4.2009   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vitamin C pro zdraví i pro krásu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
ivanka386
ivanka386 - 12.7.2020 23:44

Já osobně tedy nakupuji pouze kolagen a to ze stránek https://www.senzamedical.cz/senza-collagen-170g-kolagen-v-prasku/ které mi doporučila moje známá. Prý ji to pomohlo převelmi a já tomu zpočátku vůbec nevěřila. Nicméně jsem vyzkoušela a jak se říká, "poznala". Dodnes kolagen od nich využívám a nemůžu si vynachválit :-)

 
sharon
sharon - 28.4.2009 7:29

smajlik - 76zapoměli na RAKYTNÍKsmajlik - 47

 
sharon
sharon - 28.4.2009 7:28

vitamínem C se člověk nepředávkuje.....tělo si vezme co potřebuje a zbytek vyčůrámesmajlik - 105

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 433750.
Archiv anket.