Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Která barva je ta vaše?

Barvy

Fakt, že barvy působí na psychiku člověka, je známý. Většinou si ale myslíme, že záleží na tom, jak barvy subjektivně vnímáme a jak jsme psychicky odolní. Je to jeden z obrovských "obecně oblíbených" omylů.

Ve skutečnosti je to tak, že barvy působí na člověka a jeho organismus objektivně, tedy nezávisle na jeho vědomí a vůli.

 

Můžeme si to vysvětlit i takto:

Každá barva zastupuje určitou část barevného spektra a má určité měřitelné frekvence. Tyto vibrace – jako každé jiné záření – působí na lidský organismus a různou měrou ho ovlivňují.

Podle měřitelné frekvence odpovídají určitým barvám určitá energetická centra lidského těla, tedy čakry.

Představme si barvu jako vysílač a čakru jako přijímač. Podle kompetence čakry (tedy podle orgánů, které čakra "obhospodařuje") je ta která konkrétní barva vhodná, nebo nevhodná pro určitou část našeho těla. Některé barvy jsou pro lidský organismus škodlivé úplně (např. černá).

barvy1. čakra – červená

2. čakra – oranžová

3. čakra – žlutá

4. čakra – zelená

5. čakra – světle modrá

6. čakra – indigo

7. čakra – fialová

 

Smutným faktem, svědčícím o nepoučitelnosti člověka, je osud výzkumu dánského lékaře, profesora Nielse Finsena, který byl v r. 1903 (tedy před více než 100 lety!) oceněn Nobelovou cenou za medicínu. Prof. Finsen je považován za zakladatele moderní fototerapie a na jeho poznatky navazuje také léčení barvami, tedy colorterapie.

Jeho poznatky bohužel zřejmě nepadly na úrodnou půdu, neboť v běžném životě málokdo umí barvy vědomě používat. Neumějí to dokonce ani odborníci, u nichž by se znalost působení barev dala právem očekávat – tedy interiéroví architekti, umělci, módní návrháři či vizážisté.

Ti všichni mohou svou neznalostí barev poškodit lidi, kteří využívají jejich služeb. Příkladem toho je třeba obliba černé barvy v oblékání, diktovaná módou.

Barvy působí na člověka fyziologicky, psychicky, esotericky a symbolicky. Fyziologické působení znamená účinek na konkrétní části lidského těla, psychické na lidskou psychiku, esoterické je vliv barev na odpovídající čakry a symbolické ovlivňuje člověka na nevědomé úrovni. Z toho vidíme, že vliv barev na nás nezávisí na tom, co si o nich myslíme a jaký k nim máme osobní vztah.

Také naše obliba určitých barev není rozhodujícím faktorem – bývá spíše vodítkem pro to, jak najít naši osobní "Achillovu patu".

Jestliže některou barvu vyloženě nesnášíme, často to znamená, že právě ji bychom zoufale potřebovali, neboť čakra, odpovídající naší neoblíbené barvě, je zablokovaná ve své funkci.

 

Pokud vás tato tematika zajímá, můžeme příště pokračovat.

Jiřina Čermáková


17.7.2006   Rubrika: Péče o krásu. Kosmetika   |   Komentářů 36   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Která barva je ta vaše?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.