Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Přechod nás nemusí děsit

Přechod nás nemusí děsit

Návaly horka, pocení, bolesti hlavy, poruchy spánku, podrážděnost, vyčerpání, časté změny nálad... Přechod neboli klimakterium prožívá každá žena trochu jinak, ovšem málokteré se poštěstí, že toto období téměř ani nezaznamená.

Nepříjemné stavy, které nás v této životní fázi provázejí, se většinou nevyhnou žádné z nás. Jestliže klimakterium právě prožíváte, třeba vám přijdou vhod naše rady, jak vyzrát na obtížné příznaky.

Klimakterium začíná u žen přibližně kolem 45. roku a trvá asi 14 let. Za tuto dobu projde několika fázemi. Vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormony progesteron a estrogen. Rovněž omezují tvorbu hormonů nadledvinek (DHEA), kterému se lidové říká „hormon mládí“. Postupně se vytváří stále méně testosteronu a růstových hormonů, čímž se v těle snižuje spalování tuků a tím i potřeba kalorií. Aby ženy v přechodu nezačaly přibírat na váze, měly by tomu přizpůsobit své stravovací návyky.

Rovněž dochází k úbytku hormonu estrogenu, následkem čehož mohou být změny ve stavbě kostí.

Na jednu ženu je toho dost. Aby byly negativní příznaky co nejmírnější, není mnohdy třeba žádné složité léčby a polykání všelijakých prášků. Pomoci si může i žena sama. Tím, že se zaměří na zdravý životní styl a upřednostní hlavně takové aktivity, které jí prospívají.

 

Jak na návaly horka a pocení

turistkaDůležitý je dostatek pohybu. Nejlepší účinky mají vytrvalostní sporty, jako je třeba běh, turistika, jízda na kole, plavání či jízda na kolečkových bruslích. Dobrou službu také udělá ranní střídavá sprcha, masáž kartáčem, a kdo ji dobře snáší, může pravidelně chodit do sauny.

Alkohol a káva naopak návaly horka zhoršují. Proto je lepší jejich spotřebu omezit.

 

Jak předejít osteoporóze?

Asi každá třetí žena se v přechodu dostane do fáze, kdy nadprůměrně měkne kostní dřeň. Hutnost kostí klesá a snadno se lámou. Špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu toto riziko ještě vzrůstá. Vliv na vznik osteoporózy má také dědičnost, ale i kouření a konzumace tvrdého alkoholu. I v takových případech však pro sebe mohou ženy něco udělat.

V první řadě by měly dodávat tělu dostatek vápníku, zejména přirozenou cestou, tedy v potravě. Ten má v kombinaci s dostatkem pohybu opravdu výborné účinky. K podpoře přísunu vápníku do krve a kostí je vhodné zvýšit i přísun vitaminů D, C a K.

 

Jaké potraviny jsou nejvhodnější? 

Vápník tělu dodají třeba nízkotučné jogurty, tvarohy, výrobky s čerstvého mléka, sýry. Ze zeleniny je vhodná brokolice, pórek, zelí, kapusta, luštěniny, ořechy a semínka. To vše je dobré doplnit minerální vodou.

  

Vitamin D je v mořských rybách, avokádu, ve žloutku a také v houbách. Vlastní produkci vitaminu D také podporují pravidelné procházky.

Vitamin C je obsažen v mnoha druzích ovoce a zeleniny a vitaminu K je nejvíce v listové zelenině – zelí, kapustě atd. Ale třeba také v telecích játrech, obilovinách a libovém masu.

 

Příště si povíme, jak můžeme předejít dalšímu rizikovému faktoru – srdečnímu infarktu.

Zdroj: Marlisa Szwillus: Životospráva ženy po 40

Vydavatelství Computer Press

Meryl


4.1.2007   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Přechod nás nemusí děsit

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.