Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

S čajem ke kráse i proti nemocem

S čajem ke kráse i proti nemocem

Čaj není jen obyčejná tekutina, kterou pijeme na žízeň, ve společnosti, nebo pro zahřátí. Mnoho lidí určitě ví, že vychlazený hořký čaj zažene žízeň lépe než limonáda či perlivá voda. Méně je těch, kteří vědí, nač přišli domorodci v sibiřské tajze a indiáni žijící v jihoamerickém Mato Grosso. Při velkém vedru je účinnější pít čaj tak vřelý, jak jen vydržíte. Vnitřní teplota organismu je pak vyšší než teplota okolí a pocit vedra se zmenší. Kromě toho vás bude ještě ochlazovat odpařující se pot. Právě k tomu pot slouží – totiž k regulaci tělesné teploty (samozřejmě kromě vylučování škodlivých látek).

 

Uvařte si „magorák“

Chce se vám spát, potřebujete vzpružit? Čaj obsahuje thiofen, který je ve stejné koncentraci účinnější než kofein. A jestli chcete skutečně „nakopnout“, nechejte v konvici vařit 5 – 10 sáčků černého nebo zeleného čaje tak dlouho, až se vyvaří polovina vody. Takový čaj se nazývá „magorák“. Lokněte si a ručím vám za to, že do rána neusnete! Není to ovšem vhodné pro lidi se srdečními potížemi a také chuť je pro silné nátury.

Nechcete zkoušet magorák, ale nesmíte usnout a přitom jste už jaksi „překafovaní“? Nevadí. Zakupte zelené maté. Působí spolehlivěji než káva, o to víc, nejste-li na to zvyklí.

 

čajČaj pro vaši krásu

Čaj není jenom k pití. Je to váš levný kosmetický salon. Jste po flámu, máte zarudlá a opuchlá víčka a pytle pod očima? Vzhled vám vyžehlí opět čaj! Recept: 2 sáčky černého čaje polijte vroucí vodou a nechte 6-7 minut odstát. Pak čaj rychle zchlaďte v mrazáku. Do chladného čaje namočte dva chomáče vaty a přiložte je na 10 minut na oční víčka či pytle pod očima. Kůže se uklidní a vypne do hladka. Stejně můžete ošetřit celou pleť obličeje, případně si občas dopřát čajovou lázeň. Čaj je také vhodný k omytí spálenin, nemáte-li po ruce olej, a k vymytí rány, nemáte-li dezinfekci. Nejúčinnější je čaj z jitrocele. Když jitrocel nasekáte a kašičku přiložíte na ránu, zastaví i krvácení.

 

Čaj jako domácí lékař

Když vás pálí žáha, uvařte si čaj z jehličí. Nejenže má příjemnou chuť, ale obsahuje silice a třísloviny, které vám uklidní žaludek. Pro otrlé povahy doporučuji odvar ze žaludů.

A to už jsme u léčivých bylinkových čajů.

Máte lupy? Uvařte si čaj z lopuchu a semínek plískavice. Jednou týdně si jím umyjte vlasy a za krátkou dobu je po lupech!

Na podrážděnou pleť skvěle působí potírání zeleným čajem. Zelený arabský čaj je údajně také afrodisiakum.

Lámou se vám nehty? Vypijte denně dva šálky čaje z přesličky rolní.

Na průdušky a dýchací potíže je vynikající čaj z kopřivových listů. Ještě účinnější je čaj z plicníku lékařského, který roste v každém lužním lese. Že kopřivy prospívají i vlasům, jste se dočetli už minule.

Jako prevenci proti nachlazení a pro zvýšení imunity dětí se doporučuje pít šípkový nebo diviznový čaj. Mají i příjemnou chuť. Skvělý je také čaj z bezinek. Léčivé jsou listy, květy i plody.

Při kocovině vám uklidní žaludek hořký bergamotový čaj. Když to nezabere, doporučuji spařit horkou vodou utřený česnek.

Začínáte mít problém s pamětí? Pijte pravidelně čaj z lístků stromu ginkgo biloba. Kromě mozku působí blahodárně na celý organismus.

A co teprve čaj z žen-šenu! Je zázračně všeléčivý a ještě navíc omlazuje! Taková kúra však vyjde draho. Nejlepší a nejdražší (váha se vyvažuje zlatem) je divoký žen-šen rostoucí v tajze. Zde seženete pouze druhořadý, pěstovaný na plantážích. Je pro vás žen-šen nedostupný? Nevadí. Podobné, i když mnohem slabší účinky má i celer a petržel!

Při záchvatu astmatu je vynikající utišující čaj ze šalvěje přeslenité, zvané babské ucho.

Jestliže vám krvácejí dásně, je dobré vyplachovat ústní dutinu odvarem z jehličí nebo ze žaludů. Také zabraňuje viklavosti zubů,čaj například při kurdějích, způsobených nedostatkem vitamínu C. Může pomáhat i při paradontóze.

Pepřový čaj vám skvěle vyčistí dutiny.

Čaj z kmínu vás zbaví plynatosti. Vyzkoušejte ho, až bude děti bolet bříško.

Odvar z heřmánku pomáhá proti zánětům a používá se k vymývání zhnisaných ran. Také je dobré ho kloktat při zahlenění.

 

Suroviny pro tyto vypsané čaje a odvary se dají snadno sehnat na louce, v lese, nebo v lékárně. Existuje mnoho dalších bylinkových čajů. Některé drogy v nich obsažené však mohou mít vedlejší účinky, mohou se nesnášet s některými léky, nebo jejich prospěšnost, případně škodlivost závisí na koncentraci. V tom případě je jistě lépe poradit se s lékařem nebo zkušenou babou bylinkářkou.

Pro vaši informaci: existují ještě čaje, které vám výslovně nedoporučuji! Například čaj z otrušíku, orseje, lýkovce, konvalinek a vraního oka. S oblibou je používaly slavné travičky jako Locusta a Lucretia.   

Gargamel


27.4.2007   Rubrika:   |   Komentářů 16   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S čajem ke kráse i proti nemocem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.