Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zhubněte poctivě. Víme, jak na to.

Zhubněte poctivě. Víme, jak na to.

Rozhovor s nutriční terapeutkou Julií Zákosteleckou

1. Co znamená pojem nutriční terapeutka? Myslím si, že mnohým čtenářkám, není tento název zcela znám.

Nutriční terapeutka je odbornice na výživu. Dříve se tato pozice nazývala dietní sestra. Nutriční terapeutkou se stává studentka, která absolvuje Vyšší zdravotnickou školu, obor Diplomovaná dietní sestra. Po vstupu do EU se tato pozice nazývá nutriční terapeutka.

2. Co vše by měla nutriční terapeutka zvládat a kdy je dobré ji vyhledat?

Nutriční terapeutka se vyzná ve všech oblastech výživy. Ví, jakou stravu má doporučit pacientům s určitým onemocněním, např. diabetem mellitem (cukrovkou), hypertenzí, aterosklerózou, dnou... Samozřejmě se také zajímá o pacienty s nadváhou, kterým dokáže sestavit redukční jídelníček podle zásad správné výživy. Také umí stanovit stravu anorektičkám, bulimičkám, těhotným a kojícím ženám a alergickým pacientům.

Nutriční terapeutka by se měla snažit o osvětu v oblasti výživy. Mnoho zdravotnických pracovišť pacientům předepíše léky na určité onemocnění, ale málokteré informuje i o změně výživy, což je špatné, jelikož právě výživa ovlivňuje mnoho pochodů v těle a může některým onemocněním předejít či je alespoň zmírnit.

Doporučovala bych proto pacientům, aby se vždy zajímali o to, zda se k jejich onemocnění nevztahuje nějaká „dieta“, kterou by měli dodržovat. Velice důležitá je strava např. při všech civilizačních a orgánových onemocněních.

3. Proč jste se rozhodla právě pro toto povolání?

Vždy jsem se o stravu zajímala a četla různé odborné články a publikace. Po vystudování gymnázia jsem stále tápala v tom, co mám dělat. Dva roky na to jsem se konečně rozhodla – půjdu studovat výživu na Vyšší odbornou zdravotnickou školu. Studium mě velice bavilo a patřila jsem mezi nejlepší ve třídě. Po absolutoriu (závěrečná zkouška) jsem sháněla práci v oboru, jelikož jsem se této práce nechtěla vzdát. Bohužel míst bylo jako šafránu, a proto jsem se rozhodla, že zkusím štěstí a začnu v tomto oboru podnikat. Začátky jsou vždy dost těžké, ale nevzdávám to. Snažím se být důsledná a první úspěchy jsou za mnou již vidět.

baculky4. Co je vaším cílem?

Mým cílem je pomoci lidem, kteří trpí nadváhou či mají nějaké zdravotní komplikace, jež lze ovlivnit výživou. Moc bych si přála, aby lidé nad stravou přemýšleli a začali měnit své stravovací zvyklosti.

5. Jak u vás probíhají konzultace?

Nejčastěji ke mně docházejí lidé s nadváhou či obezitou, a proto popíši tyto konzultace.

Na první vstupní konzultaci diskutuji s klientem o jeho zdravotním stavu, jídelních zvyklostech, zvážím ho, změřím mu procento podkožního tuku a obvod pasu, dohodneme se na váze, na kterou je optimální zhubnout. Poté začnu klientovi vysvětlovat zásady, které by měl dodržovat, a odpovídám na otázky, které ho zajímají. Samozřejmě také hovoříme o pitném režimu a pohybové aktivitě. Na konci konzultace předám klientovi jídelní plán a brožurky ke snižování nadváhy. Vše důkladně vysvětlím a klient odchází spokojeně domů.

Další konzultace probíhají většinou po týdnu. Klienta na nich opět zvážím, změřím procento podkožního tuku a obvod pasu. Probereme spolu jídelníček, který si pacient každý den pečlivě zapisoval, a upozorním na případné chyby. Také se zeptám, zda mu navržený jídelníček vyhovoval, nebo měl při jeho dodržování nějaké problémy. Kdyby se nějaký problém vyskytl, jídelníček bych upravila tak, aby klientovi vyhovoval lépe. Jestliže chce klient své hubnutí podpořit nějakým doplňkem stravy, doporučím mu ty, které jsou podle mých zkušeností nejlepší.

6. Jaký je váš největší úspěch?

Tuto práci vykonávám od září 2006. Od půlky září ke mně začala docházet pacientka se 40 kg nadváhy, která má za 4 měsíce 20 kg dole, což je veliký úspěch, a v hubnutí dále pokračuje. Někomu se to může zdát málo, ale úbytek 5 kg za měsíc je ideální, a jedná se o zdravé, nikoli drastické hubnutí.

 

Julii Zákosteleckou můžete kontaktovat zde: http://www.it-is.cz/terapeutka/index.php

Nebo přímo na e-mailové adrese chulietka@seznam.cz


23.1.2007   Rubrika:   |   Komentářů 73   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zhubněte poctivě. Víme, jak na to.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Martina Bučkova
Martina Bučkova - 9.11.2011 9:33

chcete zhubnout zdravě,bez drastických diet a hladovění?Bez JoJo efektu a s výživovým poradcem.Ráda poradím:Kontakt:martina.buckova@centrum.cz

 
Solid
Solid - 31.7.2011 17:47

Myslím, že je lepší zajít si za někým kvalifikovanějším, a tím je lékař. Chodím k obezitoložce a jsem spokojená, konzultace mě stojí 30 Kč. Mám lehkou obezitku.

 
bajoska
bajoska - 5.12.2007 13:51

S někým souhlasím s někým ne.Paní terapeutka si vybala povolání,které ji baví a nikdo nic nedělá zadarmo.Takže,když nejsme schopné vzdát se všech dobrot,které nás obklopují,tak se s ní prostě poradíme.Že za to zaplatíme?No když chceme vypadat dobře a dobře se i cítit,tak pro to musíme něco udělat.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77181.
    Archiv anket.