Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

WC, OO, Dámy, Páni... Téměř hororové toalety.

WC, OO, Dámy, Páni... Téměř hororové toalety.

Minulý měsíc probíhala zde na magazínu soutěž s přestavbami bytů a domů a pokaždé byla pod koupelnami diskuze na téma: patří toaleta do koupelny, nebo nepatří?

Vyrůstala jsem v klasickém paneláku ze 70. let minulého století v Praze. Záchod byl vždy zvlášť v pidimístnusce na konci chodby. Z dětství mi ulpěla vzpomínka na dobu, když si máma zlomila nohu a měla sádru od prstu až po kyčel a na záchodě sedávala s otevřenými dveřmi. Naproti toaletě byla skříň – tu měla taky otevřenou a nohu měla strčenou do poličky mezi ručníky.

Vedle toalety byla průchozí koupelna, jedny dveře z kuchyně a druhé z chodby, vana a nad ní otočné umyvadlo. Dveře do kuchyně jsme časem uzavřeli a postavili k nim pračku. A všude jsme měli kanárkové žlutý umakart. Mně coby dítěti se děsné líbil, ale jsem přesvědčena, že rodiče přiváděl k zoufalství.

Umakart? Zlikvidovat!

Někdy v době, kdy jsem končila střední školu, došla mámě definitivně trpělivost se žlutou koupelnou a dala se do přestavby, lépe řečeno pozvala si firmu. Umakart zlikvidovali, všechno vyzdili, nová vana, umyvadlo na zeď, a dokonce koupelnu i trošku zvětšili. Pravda, od té doby se pod námi kývala záchodová mísa, ale zato pravidelně splachovala, což u původního klozetu byl luxus nacházející se pouze v naší fantazii.

Skandinávské toalety - skoro jsem tam nedošla

Když jsem poprvé v roce 1990 vyrazila za hranice, vedla má cesta na poznávací zájezd do Skandinávie. Pro milovníky tepla dodám, že to bylo v červnu a bylo nezvykle teplo, v Oslo jsme se dokonce koupali v zálivu. Na švédsko – norských hranicích mě přivedla k úžasu toaleta na celnici. Samozřejmě celý autobus se narval do fronty na odlehčení a já si říkala, co tam sakra ty ženský tak dlouho dělají. Pochopila jsem, když přišla řada na mě. Otevřela jsem dveře a přede mnou se objevila místnost asi 15 m dlouhá a 2 m široká a na jejím konci trůnila toaletní mísa. Umyvadlo bylo na zdi vedle dveří. Ano, po několika hodinách sezení v autobuse to bylo příjemné protažení těla, pokud by se člověk neplížil k míse s nohama křížem a v duchu nenadával architektovi za každý metr.

Dánské WC spojené s koupelnou – umakart je proti tomu luxus

koupelna v dánské zástavběKdyž jsem se přestěhovala do Dánska, zjistila jsem, že zde je běžné mít wc v koupelně. Ano, pokud člověk bydlí na malém městě nebo venkově a má dům s dvěma koupelnami, nic proti tomu nemám. Co mě šokovalo, byla návštěva manželových (tehdy přítelových) příbuzných v Kodani. V tomto městě se nenajde nová bytová výstavba (mluvím o původní Kodani. To, co se nazývá novou nebo velkou Kodaní, jsou v podstatě sídliště na periférii). V těchto domech bydlí většina obyvatel Kodaně. Původně měli společnou koupelnu někde ve sklepě a záchody na chodbách nebo na dvorku. Během různých modernizací v minulém století získal každý být svou vlastní koupelnu, pořízenou na úkor jiné místnosti.

Nemůžu mluvit všeobecně, ale během let jsem navštívila v Kodani spoustu lidí a 90% z nich mělo koupelnu velikosti českého panelákového klozetu, vedle něho pidi umyvadélko s ruční sprchou a odpad v podlaze. (Ukázku takové koupelny vidíte na fotografii.) Na dveřích měli sprchový závěs, někteří měli i druhý, který vždycky zatáhli kolem klozetu,aby ho pak nemuseli utírat.

Pár šťastlivců vlastnilo koupelnu rozměrů dvou českých záchodů, a tudíž měli místo na sprchový kout. Pračka v těchto bytech stojí v kuchyni nebo perou v prádelně v suterénu. A to se mezi mými známými nacházejí i rodiny s dětmi. Zpětně jsem došla k závěru, že kanárková umakartová hrůza mého dětství byl svým způsobem vlastně luxus.

Toalety hrůzy v zaměstnání - tohle jen tak něco nepřekoná

Ovšem nic, co jsem dosud vyzkoušela (a do toho zahrnuji i zážitky z odpočívadel a benzínových pump na dálnicích), se nevyrovná tomu architektionickému zázraku, kterým nás oblažil zaměstnavatel. Máme novou administrativní budovu. U každého bloku je místnost s třemi WC – jedno pro dámy, jedno pro pány a jedno společné. OK, člověk jde tam, kde je zrovna volno. Jenže pokud postavíme kamkoliv v budově knihovnu nebo jiný těžký kus nábytku, tak dveře u záchodu nejdou zavřít. S jinými dveřmi problémy nejsou (aspoň zatím). Takže občas máme některé záchody ”veřejné”. Obvykle bývá překvapením dne, který nejde dovřít zrovna dneska.

Další velice praktickou vychytávkou jsou držáky na toaletní papír – nádherné, automatizované, připevněné na zdi na úrovni nádržky na vodu, takže člověk si buď musí předem natrhat patřičné množství a nebo si po úkonu vyhodit ramenní kloub. typická dánská zástavba

Za úplně nejvydařenější kousek považuji stěny – místo toho aby tlumily, tak každý zvuk zněkolikanásobí. V každém bloku je zadní stěna toalet zároveň stěnou jednací místnosti. Na jedné straně člověk trůní a ví, co se děje na poradě za ním, a na druhé straně všichni účastníci pořady mají přesný přehled o tělesných úkonech svých kolegů. Odvinovaný toaletní papír nebo papírový ručník lze na druhé straně zdi zaměnit za přelet stíhaček.

A to jsem se ani nezmínila o fantastickém osvětlení. Ano jsme ekologičtí, máme čipy snímající pohyb, samy se rozsvítí a za pár minut zhasnou. Problém nastane, pokud člověka přepadnou určité střevní potíže, které se jaksi během 3 minut nevyřeší. To pak postiženému jedinci nezbývá nic jiného, než sedě na toaletě a prováděje úkon (co nejtišeji to jde), mávat pažemi nad hlavou a doufat, že má dostatečně dlouhé paže a mává v dosahu senzoru.

Vedení podniku charakterizuje tyto zážitky coby lehké problémy s novostavbou, které se časem vykrystalizují. Nechci být sarkastická, přece jenom je to chlebodárce, ale fakt by mě zajímalo, jak se tohle vykrystalizuje!

Linda


7.4.2011   Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu   |   Komentářů 53   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - WC, OO, Dámy, Páni... Téměř hororové toalety.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-53
marta79
marta79 - 2.4.2015 11:31

WC sedátka mohou vaši koupelnu velmi zkrášlit a zútulnit

http://www.koupelnyatopeni.cz/1754-eshop-wc-sedatka.html

smajlik - 104smajlik - 104smajlik - 104smajlik - 104

 
r1911
r1911 - 8.4.2011 17:11

i já patřím k těm, co mají podle WC zmapovanou většinu evropských čerpacích stanic smajlik - 68

Cadence: Latimeria: třeba si něco schovávají v té horní nádržce na vodu (jako třeba vyděrači předávají prachy, třeba ve filmu s Vaculíkem a Tofim) smajlik - 64

 
pavliiinka
pavliiinka - 7.4.2011 20:12

No, uprimne, pokud si na cestach mam vybrat mezi verjnym zahodkem a lesikem, nevaham ani vterinu a lesik je jasna volba. A to i tehdy, kdyz tam neni moc bujareho krovi. Tak mi nekdo mozna uvidi kus zadku, no a co, lepsi jak dostat moznou infekci. I v nemecku jsem zazila hnusny zachod. Lesik tedy opet vyhral. Horsi je to ve meste, tam si clovek moc vybirat nemuze. I kdym - mam obcurany kdejaky mestsky park smajlik - 27

 
Speedy
Speedy - 7.4.2011 18:48

Pentlička: smajlik - 34smajlik - 34

 
Verera
Verera - 7.4.2011 17:16

Tak tu "dánskou " koupelnu jsme zažila na dovče v Itálii, tam jsem to považovala za originální řešení malého prostoru, bylo tam vedro, takže všechno rychle oschlo. V Dánsku si to teda neumím představit.

Na cestách jsme potkali všelijaká WC. Odstrašující příklad mám loňsa z Německa z nějakého odpočívadla, kabinek tam bylo asi 8, všude ale děsná špína, puch, a člověk se k míse musel brodit pár centimetry čehosi, co jsem pro lepší pocit nazývala vodou, ale obávám se, že to voda nebyla.
Jinde zase spláchlo WC automaticky tak rychle po použití, že člověk nestačil uskočit a ještě byl proud tak silný, že část vystříkla ven, možná to měl být takový utajený bidet.

A nebo splachování bylo maskováno neviditelně za nějakou dlaždici, pouštění vody taktéž, člověk tam mával rukama a snažil se přijít na to, jak to použít.

 
Latimeria
Latimeria - 7.4.2011 16:40

Cadence: Zkusil jim někdo (personalista) šetrně sdělit, že u vás ve firmě NEMÁTE turecké záchody? smajlik - 33

 
Cadence
Cadence - 7.4.2011 16:38

Mě nejvíc vrtá hlavou jak to dělají pravděpodobně Ukrajinky u nás ve firmě.
Na záchodovém prkénku po nich zůstávají otisky podrážek.Neumím si představit jak bych to udělala .

 
Sofffie
Sofffie - 7.4.2011 16:38

Pentlička: smajlik - 34

 
Pentlička
Pentlička - 7.4.2011 16:21

Nejúžasnější záchody zažili jedni příbuzní mého exmanžela v 60. letech tuším že v Soči. Byly společné, tzn. že lidé seděli vedle sebe, pak se ozvalo zatroubení a všichni prchli, neb se splachovalo. Kdo neprchl, byl zalit vodou.
Jinak ty samočistící záchody a koupelny jsou v hotelech Formule 1 a na každém zájezdě se našel idiot, kterému se nechtělo čekat, až zhasne červené světýlko a byl tudíž chemicky očištěn.smajlik - 76

 
Linda
Linda - 7.4.2011 15:48

kubikm: náhodou ty samocistící s otácivým prkénken jsou smajlik - 47 a jeste si poplatek za wc muzes strhnout z ceny kafe nebo jiného obcerstvení. Nez jsem minule projela Nemce tak jsem na poslední benzíce pred hranicemi za nasbírané vstupenky na hajzlíky koupila vsem zmrzku smajlik - 16

 
kubikm
kubikm - 7.4.2011 15:22

jinak wc podél dálnice v Německu...to je oříšek...co zastávka, jiný systém...jak se splachuje? jak vyloudíme vodu z vodovodu?smajlik - 71tříbí to prý mozeksmajlik - 34smajlik - 34

 
kubikm
kubikm - 7.4.2011 15:20

dobré wc jsou v levných hotelech ve Francii...wc a sprcha jsou za poplatek společné...ale
vedoucí zájezdu nám říkal, musíte za sebou dobře zavřít dveře...čecháčkové vymysleli, že si dveře budou podávat a tím ušetří
ouha
jak se dovře kabina po opuštění, vžene se tam horky vzduch s nějakým sajrajtem, jak se rozsvítí zelené, kabinka je suchá, čistá, může se sednout na prkýnko
jo...a ten chytrolín skončil ve špitálu opařený....

 
kubikm
kubikm - 7.4.2011 15:17

Latimeria: smajlik - 75potvrzuji prchla jsem v hrůze....je to zřejmě setrvalý stav...
jinak v Madridu ve **** hotelu se muselo sedět na wc bokem, protože ho dali tak blízko k vyzděné vaně, že se tam mohlo vejít snad jen dítě....

 
kubikm
kubikm - 7.4.2011 15:15

tedy lindo, to musí být maso...
já slyším, když jdou sousedi nad námi...už vím...teď je tam paní, teď syn...a to prosím po celém bytě...úplně nejlepší to je u slavnostního obědasmajlik - 80
od nás pravděpodobně to je slyšet taky dolůsmajlik - 34, raději jsem to nezjišťovala
bydlela jsem postupně v několika bytech a panelácích, ale nikde jsem tohle nezažila
jinak to wc v koupelně je prý americký vynález
ve starém činžáku jsme to taky tak měli, ale v předsíni byl další wc...takže do koupelny se šlo pouze v noci...byl vedle ložnice a děcáku, kde se topilo, ve zbytku bytu ne...tedy asi víte, co myslím
a na velkou pouze na ten samostatný....

 
Latimeria
Latimeria - 7.4.2011 15:07

Doporučuji ctěným dámám při jejich cestách návštěvu toalet na benzínce ONO na výpadovce z Plzně na Karlovy Vary. Společný hajzl zechcaný snad až po strop, rozmazaná hovna, člověk konající svou velkou pořebu je nucen prakticky strčit hlavu do pisoáru na boční stěně... A to jsme prosím vstoupili do EU... smajlik - 98

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-53
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.