Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Máme koupit starou zbořeninu, nebo nový satelit?

Máme koupit starou zbořeninu nebo nový satelit?

Jsme poměrně mladá rodina, je nám s manželem něco přes třicet let, máme dvě školkové děti. Bydlíme ve vlastním 3+1 na sídlišti v paneláku, byt jsem dostala od rodičů, když jsem se vdávala. Oni se tehdy rozhodli přestěhovat natrvalo na chalupu.

Vždycky jsme s manželem toužili po vlastním domku, ale nelákaly nás ty soudobé rodinné novostavby v satelitních vesničkách. Naše představa byla klasický domek někde na vsi s dobrou dostupností do města za prací a později dětem do školy. Před dvěma lety jsme se na splnění našeho snu zaměřili a začali vyhledávat vhodné objekty.

Teď se nám jeden takový naskytnul. Na první pohled je to téměř ideální: Půvabná vesnička třicet kilometrů od města, s vlastním zdravotnickým střediskem a školkou a školou. Domek je veliký přesně akorát pro naši čtyřčlennou rodinu, patří k němu i velká zahrada a stodola. Zamilovali jsme se do toho na první pohled a velmi vážně uvažujeme o koupi.

Jediná, ale bohužel dost podstatná vada na celé této kráse je, že je domek v dost špatném stavu. Je nutná kompletní rekonstrukce včetně střechy, elektrických rozvodů, vyřešení odpadů a odvedení vlhkosti. Tak, jak je na tom dům dnes, je v podstatě obyvatelný, ale ta rekonstrukce je nutná co nejdříve.

Nemáme s něčím takovým zkušenost, bojíme se, abychom si nevzali větší sousto, než bychom dokázali spolknout. Chtěli bychom se vyhnout jakékoli větší půjčce či hypotéce, což by se nám snad mohlo podařit. Domek nestojí moc, kdybychom prodali náš byt, zaplatili bychom z jeho ceny dvě třetiny a dům by byl náš. Zůstal by nám necelý milión, který bychom mohli investovat do rekonstrukce.

zbořenina nebo nový satelitSnažíme se zjistit všechny možné informace, kolik co stojí a jak nákladné jsou potřebné úpravy, a rozvrhnout vše tak, abychom to mohli postupně zvládnout. Jako první je nutná oprava střechy a odvedení vlhkosti. Ani elektriku nemůžeme odkládat a odpady a vyřešení koupelny a kuchyně… Je toho opravdu hodně, nějaké peníze máme ušetřené, vím, že i rodiče by byli ochotni nám pomoci. Stejně ale máme strach, abychom se později nedostali do nějaké patové situace.

Známí nám radí prodat byt a zakoupit hotový nový domek někde v satelitu, je pravda, že bychom to takto udělat mohli a měli bychom nový dům, do něhož by nebylo nutné investovat. Ale zase bychom přišli o tu půvabnou atmosféru, kterou má okolí toho starého domku, který jsme si vyhlédli.

Máme ještě nějaký čas na rozmyšlenou, proto bych se moc ráda zeptala čtenářek, zda má některá z nich za sebou náročnou rekonstrukci starého domu. Jsme klasičtí panelákoví odchovanci, s domem nemáme žádné zkušenosti, i když se snažíme získat co nejvíce informací. Moc bych uvítala jakékoli osobní zkušenosti i případné názory ostatních čtenářek. Přece jenom nás čeká v podstatě životní rozhodnutí a nechtěli bychom se unáhlit.

Johana


11.4.2011   Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu   |   Komentářů 98   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Máme koupit starou zbořeninu, nebo nový satelit?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-98
jangrew
jangrew - 14.11.2013 15:53

Zrovna tuhle jsem se divil, že nebylo na silnici značení slepé ulice a já vjel k někomu na dvůr http://www.gsplus.cz/ . Barák také příšernej, ale kdyby se opravil, záleží na vás smajlik - 105

 
kobližka
kobližka - 12.4.2011 19:38

Taky si dovolím přidat svojí zkušenost.Domy jsme postavili s mužem celkem tři,takže fakt vím,o čem mluvím.Naposledy jsme před 11 lety koupili starší rozsáhlejší přízemní dům.Učaroval nám,že stál na rovině,žádný kopec,žádný svah,situovaný do "L",přízemní.....jenže my už nebyli nejmladší.Práce jak na kostele,v podstatě zústaly jen obvodové zdí,které manžel zkopal na původní zdivo,nové komíny,okna,dveře,elektrika,topení,odpady a voda,vytrhání původní podlahy a vykopání zeminy až do 60cm,navážka štěrku a izolačních hadic pod novou podahu.,izolace......výčet prací nemá konce.A ani ty práce po tolika letech nejsou hotové.Je pravda,že ten dům má něco jako duši,což u nových domů jaksi chybí,ale za jakou cenu.Hrozně moc jsme do toho investovali.Ale vy jste mladí,tak snad to zvládnete.Já bych se ve tvém případě podívala po domku,kde nebude třeba tolik oprav,nakonec čas na to máte,jak píšeš.Hodně zdaru!smajlik - 47

 
aluskas
aluskas - 12.4.2011 13:05

Johanko, přidám svojí zkušenost:
Jsme také mladá čtyřčlenná rodina a za pár měsíců nás bude pět. Žili jsme 3roky v novostavbě u Prahy.
Ale já mám ráda přírodu a nesnáším novostavby.
Před rokem jsme koupili starý kamenný statek ze 17 stol.v šíleném stavu (byl tam nechutný nepořádek, střechou zatékalo, žádné topení,wc, nic). Od té doby rekonstruujeme a bydlíme v pronájmu.
Děti máme malé (3 a 2roky), žádnou pomoc rodiny. Manžel je pracovně na půl roku v zahraničí (jezdí jen na víkendy) a já jsem těhotná.
Je to velmi velmi náročné, ale dá se to zvládnout. Už se blížíme do finále, za měsíc se budeme stěhovat.
Ničeho nelituji, šla bych do toho znovu, i když nám všichni říkali,že jsme blázni a že se z toho pos....smajlik - 2
Co mi na tom všem přijde nejnáročnější je to bydlení v pronájmu.
Finančně vyjde takováto kompletní rekonstrukce (zůstali jen obvodové zdi) určitě dráž než typizovaný domek v satelitu. Ale stojí to zato. Ten dům má neskutečného ducha a už od začátku je to "náš domov".
Takže já říkám "Jděte do toho". jen doporučuji udělat si velice podrobný a naddimenzovaný rozpočet a nějakých 300tisíc počítat ještě navíc, protože to po tisícovkách naskáče.....

 
Kadla
Kadla - 12.4.2011 8:27

Heather: Haha, výborná představa, jak denně stěhuju mobilhaus o výměře 50 metrů čtverečních plus terásku, plůtek a pergolu (páč to přece nebudu nechávat doma) ze zahrady do práce.. A hlavně to parkování smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34

 
mamoch
mamoch - 11.4.2011 21:07

Do koupi starého domu- pokud nejsem zedník- bych teda rozhodně nešla. Nová dřevostavba stojí kolem 2 mil. a pozemek k tomu.Doplnit hotovost třeba úvěrem, ale do starého bych neinvestovala.

 
Leii
Leii - 11.4.2011 19:26

Heather: bohužel většina satelitů tendenci splývat se starou zástavbou rozhodně nejeví. buď jsou to typizované řadovky, které prostě splynout nemohou z principu, nebo jde o styl "každý, co se mu líbí" - a to zas nemá sourodý přístup a taky to "nesroste". samozřejmě jsou i lepší satelity, ale tam opravdu dům není za pár milionů.
zaroste...no, co tak jezdím kolem Prahy vlakem nebo autem, ony ty satelity právě moc nezarůstají, túje nepočítám smajlik - 70. kdo má dost financí, může si koupit vzrostlé stromy, ale většinou se to neděje, i tak strom roste prostě dlouho...navíc pozemky kolem domků nejsou tak velké, aby unesly, jako na návsi, lípu či ořešák, takže se sází samé okrasné pomenšené kultivary, které opět s jádrem původní vsi nemohou splývat. navíc vstupují do hry nevraživé vztahy staro- a novousedlíků. já bych nešla do satelitu mj. kvůli chybějící vzrostlé zeleni...

 
Pentlička
Pentlička - 11.4.2011 18:22

Nečetla jsem komentáře, ale pokud máte tak akorát peníze na koupení ruiny, tak asi nebudete mít na koupi domku v satelitu.Aspoň u nás stojí dům v satelitu 10 - 12 miliónů. Takže pokud máte tuto sumu, to bych si radši nechala postavit domek nový někde na vesnici.
Ruinu bych v žádném případě nekupovala, pokud nejste manuálně zruční a ochotní trávit veškerý svůj volný čas prací na domě a okolí.
Satelit bych taky nekoupila, je to v podstatě panelák naležato.

 
mashanka
mashanka - 11.4.2011 18:19

Já bych šla rozhodně do toho starého, i kdybych po dobu rekonstrukce spala na zahradě ve stanu, než dám dohromady alespoň jednu místnost Je tam zázemí a zázemí by pro mě bylo důležitější, než cokoli jiného.

Navíc, všechny novostavby dneska stojí za houby - vypadají hezky, ale všechno je v nich na heslo a odfláknuté

 
Katy..
Katy.. - 11.4.2011 18:10

Sice nejsme z paneláku, ale ani nejsme stavebníci. Oba máme hotelovku a pustili jsme se stavět svépomocí domek...je pravda, že si nedovedu představit, že bychom měli děti...a že by to trvalo dýl než ten rok, co to stavíme....prošli jsme toho, myslímsi, dost....od starších domků, po rozestavěné nové domky, po domek, kterej byl v aukci, byl to rozestavěněj novej bungalov....pak jsme si řekli, že to zkusíme postavit sami...na mmb jsem sehnala pozemek.....a pak už to šlo...nejdřív přečíst knížky, jak se to vlastně dělá....a to je novej domek...u staršího si to nedovedu představit to předělávat...
Já osobně bych volila kompromis....atmosféru venkova, kde postavím novej domek, s aspoň trochu normální dostupností do města...

 
Riki
Riki - 11.4.2011 17:12

Kadla: panelákové děti panelákových rodičů. smajlik - 26 Kde by přišli k přehledu o stavebnictví, když to dosud nepotřebovali. Ale aspoň si zjišťují informace dřív, než něco prodají nebo koupí, což je pozitivní. smajlik - 42 My tenkrát s manželem napřed koupili 100letou chalupu, a až pak, za pochodu, zjišťovali co a jak, neb jsme měli to jen nadšení a ideály, a jinak ani páru...

A mobilhaus vůbec není špatný nápad. Jenže pro mě je i ten moc drahej. smajlik - 34

 
Kadla
Kadla - 11.4.2011 17:05

Almega: Mobilhausy jsou super, taky jsem se na to dívala. Za meloun už by byl fakt luxusní... Anebo jurta, ty jsou fakt dokonalé. Dají se pořídit superluxusní kolem půl miliónu, to už je dokonalost sama... Kdybych se někdy měla stěhovat ze svého domku, tak rozhodně volím mobilhaus nebo jurtu..

 
Kadla
Kadla - 11.4.2011 17:03

sarmyn: No, však to jsem psala hned ráno v sedm, že si tu rekonstrukci představují jako hurvínek válku a že za milión nemají šanci. Podle mne ti dva spadli z Marsu nebo tak něco... nemají absolutně páru o současných cenových poměrech ve stavebnictví.

 
Heather
Heather - 11.4.2011 15:53

Riki: Blbý je, když každý pracuje jinde - pak se budou hádat, kdo si dnes vezme mobilhaus do prácesmajlik - 68

 
Heather
Heather - 11.4.2011 15:50

Kenny: Satelit se nerovná sádrokartonové zdi. A navíc není satelit jako satelit, viděla jsem v "Dům a byt" satelity, které byly fakt povedené. Ale i ty příšerné....Nicméně, za pár let, až ty zahrady zarostou a lidi tam zapustí kořeny, to nemusí být zas až tak špatné bydlení, časem to splyne se starou zástavbou a bude si to žít svým vlastním životem. Starý poctivý dům je fajn, pokud ho člověk zdědí po rekonstrukci. Jinak tam je práce jak na (starém poctivém) kostele. PS - nebydlím v satelitu.

 
Riki
Riki - 11.4.2011 15:44

Almega: vzato do důsledků - nač pozemek? Mobilhaus splňuje i tu dopravní dostupnost - zajedou si do práce rovnou s celým domem. A když se jim okouká půvabná atmosféra okolí, jednoduše přejedou a zaparkujou jinde. smajlik - 42

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-98
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 148385.
Archiv anket.