Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Bytové dekorace. Jak na ně?

Bytové dekorace. Jak na ně?

Bytové dekorace vnímá každý člověk jinak. Jedni lidé se obklopují množstvím různých předměty, které lahodí jejich oku a mezi kterými se cítí dobře. Druhé zas takové předměty spíše ruší a jejich příbytky zdobí nanejvýše pár věcí nebo dávají přednost sterilnímu a neosobnímu minimalismu. Ačkoliv dekorační předměty určují charakter bytu, musí mít svoji funkci a být umístěny na vhodném místě. Ani ten nejúžasnější předmět totiž nedokáže změnit prostředí plné nevkusu nebo nesouladu.

Pojďme se tedy podívat na pravidla dekorace bytu.

Základní pravidlo by mělo být to, že každý předmět, který si vystavíme, by se nám měl opravdu líbit a měli bychom k němu mít nějaký pozitivní vztah. Nemá cenu vystavovat vázičku, kterou jsme obdrželi dárkem, pokud se nám nelíbí. Takový předmět by nám příjemné prostředí jistě nedělal.

Přísně geometrické uspořádání našich pokladů většinou nepůsobí pěkně. Daleko lepší i veselejší dojem vyvolá jejich volné uspořádání. Pozor ale na nahodilé shluky, některé předměty se k sobě zkrátka nemusí vždy hodit. Kontrastní zařazení může oživit celou místnost. Starý předmět mezi moderním nábytkem vytvoří odlehčenou atmosféru, stejně tak jako svěží barevný obraz ve staré strnulé místnosti. Podobně působí i vhodný kontrast materiálů nebo textilu. Pro různé suvenýry i jiné předměty, které se nám líbí, je potřeba najít vhodné místo, kde jejich umístění nebude kolidovat s okolím nebo kde nezapadnou bez povšimnutí. Mít z bytu muzeum napěchované věcmi bez ladu a skladu by jistě nechtěl nikdo z nás.

Čím lze zdobit byt? Například knihami. Ty sice slouží primárně ke čtení, ale při vhodném umístění a uspořádání se stávají součástí zařízení pokoje. Vodorovně uspořádané knihy v jedné linii pokoj rozšiřují, knihy poskládané do výšky ho opticky zvyšují. Knihy pravidelně uspořádané v policích nad sebou vzbuzují pocit řádu a klidu, různé vzdálenosti polic a chaotické položení knih potom působí neklid. Pokud jsou však jen místy naležato umístěné velké knihy, příjemně to rozbíjí monotónnost dlouhých řad. Příjemně působí ozdobné předměty na knihovnách nebo v mezerách mezi knihami.

Obrazy na stěnách mohou tvořit malby, fotografie, plakáty, koláže nebo klidně staré mapy. Fantazii se meze nekladou, hlavně se nám musí líbit. Měly by viset ve výšce očí, aby se na ně dobře dívalo. Níže lze umístit obrazy s jemnou kresbou nebo obrázky malého formátu. Obrazy se nejlépe hodí na jednobarevné stěny. Pokud máme stěnu vzorovanou, barevný obraz by na ní působil rušivě, proto je v takovém případě lepší volbou jednobarevný obraz s jemnou tonizací nebo obraz, který lemuje široká bílá pasparta a zredukuje tak rušivý efekt vzorovaného pozadí. Dbejme i na vhodný výběr rámů. K modernímu motivu se hodí hladké a jednoduché rámy, ke starožitným obrazům lépe rámy zdobené. Rám však musí ladit i se zařízením místnosti.

Obrazy na zdech by měly mít svoje uspořádání, i když visí na různých stěnách. Srovnáme je podle pomyslné linie, která vede jejich středem nebo je zarovnáme podle horní či dolní hrany jejich rámů. Pokud máme více obrazů v řadě, příjemná je mezi nimi jen taková mezera, která je menší než rozměr obrazů. Stejně jako u knih jejich bytuspořádání pokoj rozšiřuje nebo zvyšuje. Pověsíme-li je ve skupině, potom bude největší nebo nejvýraznější obrázek mít dominantní úlohu. Uprostřed skupiny však pohled neodvede. I zde věnujeme pozornost liniím, abychom zachovali řád.

Ozdobné předměty jakými jsou porcelán, suvenýry, plastiky, proutěné předměty, kovy i mnohé další předměty umístíme tak, aby byly dobře viditelné a stály na vhodném povrchu i před vhodným pozadím. Nedávejme velké předměty na malý nábytek. Výsledek by působil nevyváženě a zvyšoval by napětí. Do skupin dáváme předměty stejného charakteru, mezi odlišnými naopak necháváme volný prostor nebo plochu.

Další dekorací jsou rostliny. Díky nim dostáváme do bytu kousek přírody nebo propojujeme interiér například se zahradou. V malých místnostech působí pěkně jednotlivé rostliny nebo jejich menší počet. Do velkých prostor není na škodu umístit seskupení několika rostlin v jedné velké nádobě nebo i samostatně v květináčích, které vytvoří působivý zelený ostrov. Důležitým prvkem je i samotný květináč, který by měl podtrhovat krásu rostliny, ale nestrhávat pozornost sám na sebe. Jeho dekor, barva i materiál by měl ladit s ostatním zařízením bytu.

Ozdobou bytu může být také soliterní kus nábytku, který působí kontrastně ke svému okolí. Pěkně například působí ojedinělý starý kus nábytku v moderním a jednoduchém pokoji. V jeho okolí však nesmí odpoutávat pozornost žádný další výrazný předmět, navíc odlišného charakteru.

 

Blanka Moravcová


29.7.2011   Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu   |   Komentářů 15   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bytové dekorace. Jak na ně?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
osmnactka18
osmnactka18 - 4.4.2017 14:27

Pěkný článek. My si na těch malých dekoracích moc nezakládáme, přijde mi, že místnost pak vypadá tak přecpaně. Raději jsme zainvestovali do pěkného a kvalitního nábytku, který jsme si nechali udělat přímo na zakázku, a to od http://zamecnictvi-hajny.cz/. Odvedli skvělou práci a jejich výsledek splnil všechny naše požadavky :)

 
Rademas
Rademas - 28.3.2017 8:05

Ahoj, pokud chceš něco opravdu originálního a moderního do bytu, tak se mrkni na Dreamframes http://www.dreamframes.cz

 
nela34
nela34 - 20.1.2017 13:26

Jéé,to sem ráda, já tam moc ráda nakupuji. Mají tam super akce, tak určitě koukej. Nábytek mají krásnej, taky přemýšlím teď,že si objednám.

 
AdelaKytka
AdelaKytka - 18.1.2017 11:30

Ahoj, na stránku sem koukala a sem opravdu nadšená. Ještě sem na žádnou takovou stránku nenarazila. Už sem si objednala pár dekorací, které ozdobí můj byteček, nemůžu se dočkat. A z toho nábytku sem taky nadšená, časem si určitě něco pořídím.

 
AdelaKytka
AdelaKytka - 18.1.2017 11:29

Ahoj, na stránku sem koukala a sem opravdu nadšená. Ještě sem na žádnou takovou stránku nenarazila. Už sem si objednala pár dekorací, které ozdobí můj byteček, nemůžu se dočkat. A z toho nábytku sem taky nadšená, časem si určitě něco pořídím.

 
nela34
nela34 - 10.1.2017 18:49

Ahoj koukni na stránky www.designoutlet.cz mají tam krásný designový nábytek a dekorace - našla sem tam všechno co jsem chtěla.Dej vědět jak si uspěla

 
nela34
nela34 - 10.1.2017 18:48

Ahoj koukni na stránky www.designoutlet.cz mají ta

 
AdelaKytka
AdelaKytka - 5.1.2017 12:57

Ahoj holky, prosím kde seženu krásné designové dekorace do mého nového bytečku? Chtěla bych nějakou internetovou stránku. Díky za rady

 
marta79
marta79 - 29.3.2016 13:04

Moje oblíbená dekorace- rustikální koše a přírodní obaly:

http://www.ifantazie.cz/produkty/dekorace/70103572_prirodni-kose-a-obaly

 
novakovaveruska
novakovaveruska - 28.1.2016 11:04

Jo úplně jsem zapomněla, kdyby měl někdo zájem si též objednat nové povlečení tak tady jsem objednávala http://www.jolis.cz/lozni-povleceni smajlik - 94

 
novakovaveruska
novakovaveruska - 28.1.2016 11:03

Já když jsem renovovala ložnici, aby se hodila do této doby smajlik - 16, tak jsem to vzala úplně od základu. Starý nábytek šel pryč, nové lino a lišty, nová malba s přáním jedné zdi jinou barvy, aby čelo postele lépe vyniklo. Vybrali jsme nádherný nábytek v IKEE, postel v Möbelixu. Když už všechno bylo hotové ještě mi k tomu něco chybělo. Když jsem se koukla na postel tak mi to došlo, že jsem úplně za poměla na povlečení. Hledala jsem v krámech, ale vůbec nic se mi nelíbilo, tak jsem začala pátrat na internetu a našla jsem stránky, které mě opravdu zaujali. Povlečení jsem nakonec objednala a když mi ho přivezli no comment, úplně úžasný materiál smajlik - 30.

 
cawan
cawan - 19.1.2016 10:13

Líbí se mi difuzéry a aromalampy, prostoru to dodává takový tajemnější nádech http://www.stromys.cz/kategorie/difuzery-a-aromalampy/

 
Mishula123
Mishula123 - 8.12.2011 15:59

Do Monda chodím taky, a taky většinou jen okukujusmajlik - 13
Nakupuju na internetu, dost věcí jsem už pořídila na http://www.4home.cz/bytove-doplnky/

 
Rumlenka
Rumlenka - 23.11.2011 12:43

Krásné dekorace do bytu má v nabídce Mondo Ceramica (výrobce si nepamatuju, ale Mondo má showroom v Čestlicích, tam jezdíme na nákupy... tak tam chodím okukovat. smajlik - 68

 
Světlonoska
Světlonoska - 31.7.2011 15:53

smajlik - 5Hezké,dnes je možností,že se nám o tom dříve ani nesnilosmajlik - 28

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 147338.
Archiv anket.