Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Jakou máte doma zeď?

Jakou máte doma zeď?

Povrch stěn je jedna z věcí, které si všímáme hned po vstupu do pokoje. Jejich struktura a zbarvení je nedílnou součástí celkového zařízení pokoje.

Vzorování stěn by mělo být zvoleno s ohledem na nábytek a styl, jakým je pokoj zařízen. Samotný povrch stěn můžeme ovlivnit malováním, štukováním, tapetou nebo třeba keramickými obklady. Kromě estetické funkce je třeba pamatovat i na praktickou stránku. Máte-li doma nerovné stěny, potom se vyvarujte hladkých povrchů, na kterých každá nerovnost ještě více vynikne. Místo toho zvolte hrubý stříkaný nátěr, texturové tapety nebo třeba textilní obklad. Do dětského pokoje jsou vhodné omyvatelné tapety. Světlá malba, tapety s drobným vzorem nebo obklady s jemnou texturou místnost opticky zvětší. V malých bytech nepoužívejte tapety s velkými vzory, působí to velice nepříjemně a neklidně, stejně tak pokud jsou společně vidět stěny dvou vedlejších místností s odlišným vzorem.

Použití stavebních materiálů, například kamene, cihel i betonu, je dnes velice moderní. Měly by však být použity jen tam, kde mají nějakou logickou návaznost na vnější nebo vnitřní zdivo. Potom lze dosáhnout opticky většího prostoru. Takové obklady však nejsou příliš vhodné pro malé byty, daleko více se hodí pro rozměrné prostory nebo lofty.

Hrubá omítka vytváří rustikální efekt. Nabílená je vhodná pro rekreační objekty, chalupy a lidová stavení, popřípadě v bytech zařízených ve venkovském stylu.jakou máte zeď

Fototapety byly módní spíše v osmdesátých letech, ale i dnes jich je na trhu velký výběr. Taková tapeta vyvolává iluzi krajiny nebo jiného prostředí. Jejich nevýhodou je, že jejich vzor je neměnný, a proto se brzy okoukají. Na stěnu, kde jsou umístěny, není možné přidávat další dekorace, police či nábytek. Efekt, který má tapeta vyvolat, by se tak zcela minul účinkem. Nebo snad někdo viděl v lese prádelník, televizi, obraz a psací stůl?

Hladká a jednobarevná klasická tapeta se hodí k většině zařízení i stylům. Romantické vzory vytvářejí příjemnou a útulnou atmosféru. Jednoduché a geometrické vzory se hodí spíše k modernímu zařízení.

Textilní tapeta svojí strukturou a materiálem vytváří útulný a teplý dojem. Hodí se spíše do menších prostor a na stěny, které jsou chladnější. Plastikové tapety se používají jako levná náhrada keramických obkladů, třeba nad kuchyňské linky nebo do koupelen. Jsou praktické, odolné proti vodě a snadno udržovatelné. V případě jejich okoukání je lze vyměnit snáze než obkládačky.

Dřevěné obklady vytvářejí příjemný dojem a jsou trvanlivé. Nepoužívají se však na celou výšku stěny, protože tak způsobí stísněný dojem. Obklady většinou končí u hrany okenního parapetu nebo jsou zarovnány k jiné vodorovné linii v bytě. Obložení lze pokládat vodorovně i svisle a natíráme ho stejnou barvou jako dveře.

Korkové obložení je elegantní i praktické. Je příjemné, teplé, vytváří navíc i zvukovou izolaci. V dětském pokoji může posloužit i jako nástěnka.

 

Blanka Moravcová


13.10.2011   Rubrika: Opravy úpravy domu a bytu   |   Komentářů 30   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jakou máte doma zeď?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Berta65
Berta65 - 25.5.2015 12:56

Doma mám prakticky všechny zdi klasicky bílé, nejsem zrovna příznivcem barevných zdí nebo dokonce mít v každém pokoji jinou barvu. Jenom v ložnici máme na jedné zdi jemnou tapetu u čela postele a pak v dětském pokoji máme taky tapetu, jinak nic. V obýváku mám akorát pro oživení obložený krb přírodním kamenem. Dalo mi teda práci, než jsem to u natural-stones vybrala. V nabídce toho mají opravdu hodně. Těším se, až bude víc času na to zvelebovat zahradu, zatím doděláváme ještě vnitřek domečku. Ale už mám něco vyhlédnutého :)

 
marta79
marta79 - 29.1.2015 11:02

Máme doma 3D tapety:

http://www.nasteny.cz/foto-tapety/s-3d-efektem/

smajlik - 94smajlik - 94smajlik - 94

 
Lali99
Lali99 - 26.11.2014 11:16

Na krive zdi jsem nasla tekute tapety smajlik - 5. www.tekute-tapety.cz

 
marta79
marta79 - 13.11.2014 13:48

Jedině strojově vytvořená omítka, ta je vždy rovná:
více v článku:
http://www.strojniomitky.eu/omitky
smajlik - 93

 
tapeta
tapeta - 18.9.2014 15:50

Ja mam téměř všude tapety, dají se vybrat opravdu zajímavé. Brzo se chystám na tapetování, tak zrovna hledám kde koupit. Zaujala mě stránka www.tapeta-dekorace.cz zrovna mají akci poštovné zdarma. Máte s němi někdo zkušenosti?

 
marta79
marta79 - 26.7.2014 17:59

Ahoj, jaká je vaše zkušenost s nástennými svítidly:

http://www.svitidlomat.cz/www-svitidlomat-cz/eshop/7-1-Nastenna-a-bodova-svitidla

 
Almega
Almega - 13.10.2011 17:20

babkatapka: Určitě to máte útulné...a taky vám tam nikdo nedělá nepořádek ani vám nemluví do toho,co a jak si necháte udělat....

 
Bellana
Bellana - 13.10.2011 16:10

Teď máme všude stěny bílé. Barva by se tloukla s obrazy, grafikami a sochami. Zkoušeli jsme i barvy, ale nelíbilo se nám to. Uvidíme, co si dáme do domu, který si teď na stará kolena kupujeme. smajlik - 2

 
YXH
YXH - 13.10.2011 16:07

majucha: Nemohla bys k ni nejak pridat seminka zampionu, aby ta plisen byla aspon k necemu dobra, kdyz chce do spolecnosti? smajlik - 68

 
babkatapka
babkatapka - 13.10.2011 14:36

v předsíni mám jemnou tapetu, dveře na WC a do koupelny (oboje bíle kachličkované, koupelna červené doplňky)omyvatelnou tapetou jako mramor, ložnice oranžová jako zralý pomeranč a obývák čeká na vymalování sytě žlutě, snad už brzo. V kk je zeď bílá a světle béžové kachličky kolem dokola. A všude spousta obrázků a hodně kytičeksmajlik - 26

 
Petruša
Petruša - 13.10.2011 14:27

chodba a kuchyň bílá s dřevěným obložením (kvůli dětem a psovi, ta barva ať tam byla jakákoli byla věčně jak prase), nedávno byla šedofialová (kuchyň máme udělanou v části chodby, proto stejné barvy)
obývák - bílý, jedna zeď červená a na protilehlé bílé zdi je červený obdelník a v něm fotky (nedávno byl modro růžový)
pokojíček - červenožlutý (protilehlé zdi stejnou barvou)
ložnice - hodně světle zelená a jedna zeď výrazně zelená
wc a koupelna bílá

 
štoudev
štoudev - 13.10.2011 14:09

Linda: nojo, přestěhovala se, potvora, chtěla do společnosti smajlik - 68

 
TULI
TULI - 13.10.2011 14:05

loupák: a koupelka je cela ruzova smajlik - 68

 
TULI
TULI - 13.10.2011 14:04

loupák: smajlik - 47- kdo k nam prijde - rekne , ze od nas zari - TEPLO , SLUNICKO .. HEZKY - i kdyz je venku oblacno a prsi smajlik - 68

 
Linda
Linda - 13.10.2011 14:03

majucha: copak copak, plisni se prestalo libit ve sklepe??smajlik - 64

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127553.
Archiv anket.