Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rekonstrukce opravy úpravy domu a bytu

Feng shui 12. díl - Zbavování zbytečností

Uklízečka

Dnes bych se ráda vrátila podrobněji k bodu z minulého článku, týkajícího se likvidace starých a nepotřebných věcí z naší domácnosti. Jak jsem se již zmínila, věci, které si uschováváme pro případ, že by se mohly hodit, i přesto, že jsou pro nás nevyhovující, nepotřebné a nepoužitelné, tvoří v našem domově chaos. Podle učení feng shui je doporučováno se takových věcí bez zaváhání zbavit.

Není zrovna nutné je vyhazovat, ale můžeme je někomu darovat - školám, školkám, mateřským centrům, pokud jde o materiál použitelný k tvoření (látky, příze, výtvarné potřeby, které sami nepoužijeme), nadacím a na nejrůznější sbírky (oděvy, obuv, hračky), prodat do bazaru nebo na inzerát (cokoli, co funguje, ale je v naší domácnosti zbytečné).

 

Jak rozeznat zbytečnosti

bytMnoho lidí, a přiznám se, že patřím mezi ně, má problém zbavit se té spousty věcí, které „by se ještě mohly hodit“. Do velkého množství předmětů máme vložené své vzpomínky a těžko se s nimi loučíme. Jen tak mezi námi, mám v knihovně za řadou velmi zajímavých knížek schovaného Čuka a Geka - knížku, kterou už nejspíš nikdy nikdo nebude číst, ale byla to po Honzíkově cestě další knížka, kterou jsme ve škole četli, a já ji mám uloženou jako raritu a působí mi potěšení pocit, že ji tam mám. Jak tedy vlastně rozeznat, co je zbytečnost a co už ne? Pro někoho jsou zbytečné barevné vázičky a jiný je považuje za vhodnou dekoraci vyplňující prázdné místo.

Nemůžeme proto jednoznačně říct, že všechno vyhodíme. Ale měli bychom s každým takovým předmětem opravdu zvážit, jestli nám na něm záleží natolik, abychom z něho pravidelně otírali prach. Také není nutné, abychom se zbavili všeho hned napoprvé. Takový „velký úklid“ bychom měli vykonávat pravidelně alespoň jednou ročně. Nakonec se tedy může stát, že to, co si ponecháme tentokrát, s klidným srdcem odklidíme příště. Rozhodně bychom se neměli zbavovat věcí, u kterých jsme si naprosto jisti, že by nám citově chyběly a jejich ztráty bychom dříve či později litovali! Všechno, co nám působí radost a potěšení, je pro nás cenné a dodává nám pozitivní energii.

Naopak bychom měli rozhodně vyhodit vše, co nám působí bolest a úzkost a co v nás vyvolává smutné vzpomínky a vytváří stres. Neměli bychom váhat zlikvidovat předměty, ze kterých na nás doslova padá zloba a vyvolávají v nás strach a nervozitu. Může to být dárek od člověka, kterého se bojíme, ublížil nám, nebo ho nemáme rádi. Dalšími naprosto nežádoucími krámy jsou např. staré noviny, popsané papíry, pomalované bloky, staré katalogy a kalendáře, zbytečná pošta, prasklé hrnky a talíře, rozbité přístroje, nefunkční rádia, mobilní telefony, fotoaparáty, CD, kazety, diskety, vypsané propisky a fixy, rozbité květináče, lahve od kompotů, rozlámané židle, prázdná akvária či klece po dávno byt 1zemřelých domácích miláčcích. Odklizení veteše a harampádí je osvobozující. Přeneseně tím uvolňujeme prostor pro nové příležitosti.

 

Buďme citliví k těm, s nimiž žijeme

Ne každý může sdílet stejné nadšení pro likvidaci domácnosti. A pokud nebydlíme sami, je potřeba brát ohledy na ty, se kterými žijeme pod jednou střechou a kteří jsou nám nejbližší. Naše názory na užitečnost věcí se mohou lišit. Vlastníme mnoho předmětů společných, partner má i své vlastní věci, o kterých má právo rozhodovat pouze on. To samé se týká i dětí. Může nám sice vadit v policích sbírka úžasných kamenů, ze kterých pouze otíráme prach, přičemž nám žádnou radost nepřináší, ale náš partner na to bude mít jiný názor. V tomto případě je na místě začít partnera jemně zpracovávat, aby si svou sbírku přesunul někam, kde na nás nebude působit negativně.

Hlavně nikdy nezapomeňme, že se v životě každého z nás objevují pošetilé maličkosti, které v sobě nesou pozitivní energii právě díky tomu, co pro nás znamenají. Měli bychom si vážit toho, co nám kdysi působilo potěšení.

Pokud máte konkrétní připomínky nebo dotazy, můžete navštívit také diskusi Feng shui.

Přeji hodně štěstí při velkém úklidu

 

Zdroj:

Praktická příručka Feng-šuej - Gill Haleová

Základy Feng-šuej - Simon Brown

Feng-šuej v 10 lekcích - Jane Butler-Biggsová

 

Monicca


25.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Feng shui 12. díl - Zbavování zbytečností

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77181.
    Archiv anket.