Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kosti řídnou i našim domácím mazlíčkům

Kosti řídnou i našim domácím mazlíčkům

Osteoporóza není jen lidskou nemocí. Značné problémy způsobuje i dalším obratlovcům. Zejména zvířatům chovaným pro radost či užitek. 

Pes: nemocný přítel člověka?

"Pro svého psa chci to nejlepší!" říkají často jejich majitelé a nabízejí svému mazlíčkovi šťavnatý kus masa. Ale pozor, všeho s mírou. Právě u psů krmených výhradně masem dochází ke snižování hustoty kostí. Maso totiž obsahuje ionty kalcia a fosforečnany v poměru 1:1. V tomto poměru látek se vápník nemůže do kostí navázat a ty následně řídnou. Další příčinou psí osteoporózy je i nadměrná činnost příštítných tělísek, jejichž hormon uvolňuje z kostí vápník do krve. Psy postupné ubývání kostní hmoty bolí, snáze se jim lámou kosti a může u nich dojít i k zužování pánevního otvoru. To projevuje trvalou zácpou, u fenek pak i horším průběhem porodů.

Kočičí trable

Chutnají vaší kočce ryby? V pořádku. Jen jí nezapomeňte dopřát i dostatek jiné stravy. Právě u koček s "rybí dietou" je osteoporóza diagnostikována nejčastěji. Osteoporóza a s ní spojené problémy byly dříve typické pro siamské kočky tzv. "starého typu" (měly kulatou hlavu, lehce šilhající oči a deformace na ocase). Tento druh totiž trpí vrozenou poruchou příštítných tělísek. Dnes jsou siamské kočky starého typu vyřazovány z chovu. Stejně jako psy, i kočky osteoporóza bolí. Také se jim deformuje páteř. 

Zvířecí dieta

Nejdůležitější prevencí osteoporózy je (stejně jako u člověka) správná dieta a dostatek pohybu. V jídelníčku savce má být sloučenin vápníku dvacetkrát víc než sloučenin s fosforem. Zvlášť rostoucí psy je proto nejlepší krmit průmyslově vyráběnými krmivy, která mají obsah minerálů vyvážený. V případě osteoporózy může zvěrolékař předepsat dietu s vyšším obsahem kalcia a vitaminu D. Stav se obvykle brzy upraví.

Zkrátka, dopřejme svým miláčkům vše, co opravdu potřebují, a v přiměřeném množství. Za jejich zdraví jsme zodpovědní jedině my.

 

Zdroj: www.osteoporoza.cz

Převzatý článek


20.8.2008   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kosti řídnou i našim domácím mazlíčkům

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
trpajzlik
trpajzlik - 20.8.2008 16:25

smajlik - 40 ahoj, taky máme jezevčici - bylo jí v květnu deset. Kupujeme granule Royal Canin - pro starší psy. Konzervy už nedávám, přečetla jsem si složení a byla jsem překvapená, co v tom je - zkus se podívat. Jen 4% masa, a to jsem si myslela, jak jí podstrojuji.smajlik - 55 Je dlouhosrstá, tak jsme dřív dávali mořskou řasu, ale teď má chlupů smajlik - 97, že musím častěji vysávat, kvůli smajlik - 86smajlik - 89

 
LenkaT
LenkaT - 20.8.2008 9:39

Snažím se svým psům kupovat kvalitní granule, tak snad mají, co potřebují. Dávám samozřejmě občas i maso, nebo psí konzervy a paštiky. Tam taky píší, že jsou s přídavkem vitamínů. Protože mám jezevčíky, dává jim veterinář občas vitamínové doplňky na podporu kostí a chrupavek. Jsou to už seniorky a tak se bude muset četnost těchto doplňků zvyšovat.

 
jasmine
jasmine - 20.8.2008 3:38

No to jsem opravdu netušila,že i zvířata trpí osteoporozou.Sama vím co to osteoporoza je,ta nemoc nebolí vůbec,čkoliv se na ní léčím deset let,nikdy nevynechám den bez jogurtu,bez léku.Vím,že se dá jen zastavit nilkoliv vyléčit,prot dbám na stravu bohatou na vápníksmajlik - 89i to mléko.Je ale zajmavé,jak často se mění v tomto je dosti vápníku v tomto ne.Jednou je to dobrý podruhé ne.Ale sama už vím,že měkké sýry dokonce vápník odebírají,kdeto tvrdé ppřidávají.Zajímavé,že?Kefít,mléko,jogurtové nápoje,jogurty,tvrdé sýry to vše je zdrpjem vápníkku,ale nezapomenu přiidávat i rybí tuk denně,a calcium + Fosamax léky,jak je dobré,že dnes je velký výběr jogurtů,nikdy s jich nepřejím,samozdřejmě měkký tvarh,dají se z něj dělat výborné pomazánky .smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.