Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Na bolševník velkolepý jen s rukavicemi a obličejovým štítem

Na bolševník velkolepý jen s rukavicemi a obličejovým štítem

Bolševník obrovský je nebezpečný pro okolní vegetaci svým bezohledným šířením i přímo pro člověka obsahem fototoxických látek. Jedna rostlina vyprodukuje až 100 000 semen, která se dostávají do povrchních vrstev půdy a za příznivých podmínek brzy na jaře klíčí. Bolševníky brzy vypudí veškerou okolní vegetaci a jejich odolnost jim zaručuje další invazivní šíření.

Slovy invazní bolševníky označujeme skupinu blízce příbuzných druhů rodu Heracleum, které byly zavlečeny do Evropy. Na území České republiky se v současné době z těchto invazivních druhů vyskytuje pouze bolševník velkolepý – Heracleum mantegazzianum.

 

Bolševník jako letní nebezpečí

Přímý kontakt s bolševníkem je pro člověka nebezpečný zejména v létě. Rostliny totiž vylučují vodnatou látku, která obsahuje chemické sloučeniny ze skupiny furanokumarinů. Jejich toxický účinek aktivuje sluneční záření. Nebezpečný je kontakt s kteroukoliv částí rostliny a i pouhé nepřímé sluneční záření. Při likvidaci rostlin je proto nezbytné nosit ochranný oděv, rukavice a štít před obličejem.

 

Pryč ze slunce

Pokud je pokožka potřísněna, je nutné omýt ji co nejrychleji vodou a mýdlem a po dobu 48 hodin zamezit slunění. Fototoxická rekce se spustí za pouhých 15 minut po potřísnění a po 24 hodinách se rozvíjí zánětlivá reakce s tvorbou puchýřů. Po odeznění zánětu zůstává postižená kůže vysoce citlivá ke slunci a bývá tmavší. Hyperpigmentace může trvat i několik měsíců.

 

Kavkazský fešák

Bolševník velkolepý pochází ze západního Kavkazu. Je to extrémně vysoká bylina, dorůstající 4–5 metrů výšky, průměr lodyh dosahuje 5–10 cm. Pro vědu byl objeven a poprvé popsán v roce 1895. Historie jeho zavlečení do bolševníkEvropy je však mnohem starší. První záznamy pocházejí z botanické zahrady Kew Gardens v Londýně z roku 1817. V České republice byl poprvé vysazen v roce 1862 v zámeckém parku Lázní Kynžvart, odkud byl potom jako okrasná rostlina šířen i do dalších oblastí.

 

Andělika a pastinák neškodí

Některé původní druhy ze stejné čeledi jako bolševník – miříkovité – mohou být s bolševníkem zaměněny, zejména na počátku vegetační sezony. Jedná se hlavně o pastinák setý a anděliku lékařskou. Tyto rostliny však pro člověka nejsou nebezpečné, a není tedy třeba na jejich hubení vynakládat zbytečně úsilí.

Naopak bolševník je příkladem lidské nerozvážnosti, kdy neznalost a touha po zvláštní okrasné rostlině vedly k nebezpečnému zaplevelení celých rozsáhlých oblastí, s nímž se bojuje jen velmi obtížně.

(van)

 

Zdroj: www.pylovasluzba.cz

Převzatý článek


15.9.2008   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na bolševník velkolepý jen s rukavicemi a obličejovým štítem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
esunad
esunad - 15.9.2008 17:08

některé druhy bolševníku jsou jedlé, dokonce se podle bolševníku prý jmenuje známá polévka boršč, rusky se mu říká borščevnik, na Sibiři ho ukládají na zimu kvašením, do jídla jsem ho nedávala, nejsem si jistá zda bych od sebe rozeznala bolševník velkolepý a bolševník obecný, ostatně i ostaní rostliny z čeledi miříkovitých lze snadno v mladém stavu zeměnit a některé jsou taky jedovaté, například oblíbenec travičů belehlav

 
dadka
dadka - 15.9.2008 7:29

Nikdy jsem se s bolševníkem nesetkala, ale viděla jsem pořad v televizi o tom, jak těžko se likviduje a že je téměř nezničitelný.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.