Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pokojové květiny do nového. Teď je ta nejvhodnější doba.

Pokojové květiny do nového. Teď je ta nejvhodnější doba.

Dovedete si představit byt bez pokojových květin? Já ne. Pokaždé, když jednou za čas nanosím všechny kytičky do vany a sprchuji je, uvědomím si, jak strohý a studený by bez nich náš byt byl.

Aby nám pokojovky dělaly dlouho radost, je potřeba se o ně starat. A alespoň jednou za rok, maximálně dva je přesadit a dopřát jim tak přísun čerstvých živin, případně větší a „pohodlnější“ květináč.

Právě v březnu je na přesazování ten nejvhodnější čas. Jestliže jste v této činnosti úplná začátečnice, určitě uvítáte několik rad, jak při přesazování květin správně postupovat.

 

Nejdřív zkontrolujeme kořeny

Není nutné přesazovat květiny každý rok, ale novou zeminu, případně větší květináč byste rozhodně měly dopřát květinám, jejichž kořeny prorůstají ven, nebo je jimi půda hodně prorostlá, pokud ze zeminy cítíte houbový pach nebo jestliže jsou kořeny nemocné. To nejlépe zjistíte tak, že květinu z květináče vyjmete.

Důlěžitý je výběr květináče

Na výběr je několik druhů. Každý z nich má své výhody a nevýhody, je potřeba zvážit, který bude jednotlivým květinám nejlépe vyhovovat. Důležité je samozřejmě i estetické hledisko

Květináče z pálené hlíny – mají  výhodu, že jsou pórovité, a proto rostlinám nehrozí, že je přelijete.

Neglazované květináče – pozor na nábytek, jsou propustné.

Plastové květináče – nemusíte květiny zalévat tak často, protože déle zadržují vodu.

Těžké keramické hrnky – v těch se bude nejlépe dařit vysokým rostlinám.

Hrnky, které nemají v dolní části drenážní otvor – musíte opatřit větší vrstvou drenážního materiálu a zalévat velmi opatrně, abyste rostlinu nepřelili.

Která zem je nejlepší?

Pro pokojové květiny nepoužívejte zahradní zeminu, není pro ně přiliš vhodná. Raději zakupte ve specializované prodejně vhodný substrát. Tam vám také nejlépe poradí, který je právě pro vaše rostliny nejlepší.

A jdeme na to. Přesazujeme.

Pamatujte, že květináč, do něhož rostlinu přesazujete, by měl být o něco větší než ten předešlý. Stačí třeba o 2 cm více v průměru. U vzrostlých rostlin to není vždy nutné. Postačí jim ten původní.květina

Přesazujete-li do hliněných květináčů, namočte je asi dvě hodiny předem do vody s hypermanganem. Květiny několik hodin předem zalijte, aby byla zem vláčná. Pak je vyjměte z obalu, jemně oklepejte vrchní vrstvu zeminy a špejlí nebo tyčinkou opatrně nakypřete kořenový bal. Prohlédněte kořeny – jestliže mají hnědočernou barvu nebo jsou odumřelé, ostříhejte je. Místo řezu pak poprašte dřevěným uhlím.

Palmám nebo hodně velkým rostlinám, které už nelze přesazovat, stačí vyměnit horní vrstvu zeminy. Čerstvý substrát, bohatý na živiny, jim udělá moc dobře.

Nezapomeňte na drenáž

Květináče mají ve dnu odtokový otvor. Položte na něj hliněný střep nebo na něj nasypte silnější vrstvu granulátu. (V obchodě vám poradí, který je nejvhodnější.) U menších květináčů stačí přibližně centimetrová vrstva, u větších to může být až 10 cm. Jako drenáž můžete použít také tlučené cihly, šotolinu nebo třeba drcený polystyren.

Do takto připraveného květináče rostlinu zasadíme, zalijeme a postavíme na světlé a zároveň teplé místo. Pozor – ne na přímé slunce.

Meryl


13.3.2009   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pokojové květiny do nového. Teď je ta nejvhodnější doba.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
koliaska105
koliaska105 - 30.4.2019 20:53

Tyjo, taky bych se asi měla už konečně pustit do přesazování. Už je nejvyšší čas. Asi se do toho pustím o víkendu. To bych si na to snad mohla konečně najít čas. Mimo to mi mají příští týden přijít nová hnojiva z https://www.chemicor.cz/hnojiva/ tak je alespoň budu moci hned vyzkoušet.

 
Eva2
Eva2 - 15.3.2009 20:31

Zeminu už mám,čekám na teplejší počasí abych mohla přesazovat na balkoně.

 
Snapeová
Snapeová - 13.3.2009 20:36

Mě byt bez kytek přijde v pohodě. Mnohem horší je vidět ty chuděrky umírat i přes mou velikou snahu. U mě přežil jen scindapsus :-)

 
denda04
denda04 - 13.3.2009 15:44

taky se chystám přesazovat jen co koupim zeminusmajlik - 64smajlik - 64

 
trpajzlik
trpajzlik - 13.3.2009 15:04

Také bych potřebovala některé květiny přesadit, ale nějak to časově nezvládám. Hnojivo si vždycky nakoupím, ale pak stíhám zalévat jen vodousmajlik - 94smajlik - 97 musím to napravitsmajlik - 55

 
Almega
Almega - 13.3.2009 14:58

No už bude brzy jaro,tak se začnu zabývat kytkama doma,pak na terase,vloni se nám tam urodilo hojně minirajčátek.Ani jsem zvlášť nepřihnojovala,koupili jsme rovnou zeminu s přídavkem kompostu nebo čeho a skutečně to dobře rostlo.Doma musím rozsadit klívii,je jich v 1 květináči už asi 5 velkých rostlin a hlína nikde,už vloni jsem to kytce slíbila.

 
Dandenka
Dandenka - 13.3.2009 14:25

catcat: Nápodobně, jednou mi bylo poraděno hnojit Cereritem. Místo lžičky jsem pro jistotu dala lžíci a bylo po kytkách. Přišla jsem skoro o všechny mé svěřence a jela jsem od začátku.

 
catcat
catcat - 13.3.2009 13:43

Nojo, hnojit, ale já jsem jednou začala hnojit to své domácí chroští a výsledek byl ten, že jedna kytka totálně ztratila tvar a natáhla se kam neměla, jedna kytka chcípla a ostatní se tváří divně ještě teď, když náhodou vezmu hnojivo do ruky smajlik - 80

 
Lisa
Lisa - 13.3.2009 11:07

Nevím, jestli nedělám nepovolenou reklamu, ale osvědčilo se mi hnojivo Substral v tekuté formě pro pokojové a balkonové květiny.
Výhoda je, že se lije 1 čepička do 2 l vody - a to je právě lahev od limonády, která mi přesně stačí jednou týdně na všechny kytky.
Tady neplatí eko pěstování, ale hnojit, hnojit a hnojit - já už od března hnojím každý tyden a ibišky, které jsem odstřtihla v prosinci a začátkem února je zasadila, už kvetou.
A zelené kytky se náramně zelenají :-)

 
Dandenka
Dandenka - 13.3.2009 10:11

Na přesazování se už chystám asi měsíc. Starosti mi dělá Juca, která už byla dost velká a teď pomalu nějak odchází. Ještě, že má malé sazeničky, takže musím přesazovat chtě, nechtě. Ale docela se těším až vynosím všechny kytky na dvůr a začnu. Když je vrátím na své místo v nových květináčích s novou zeminou, mám z toho radost. Kytky mám ráda větší, většinou ozdobné listem. Na ty kvetoucí nemám talen. Vlastně mi na parapetu dřímá mezi ostatními jedna fialka, která se drží zuby nehty a dokonce kvete každý rok - odolný to jedinec.

 
Meryl
Meryl - 13.3.2009 8:52

r1911: taky potřebuju hnojivo, jen ho pokaždý zapomenu koupitsmajlik - 68

 
Křeček
Křeček - 13.3.2009 8:23

Nojo, kytky přesadit, díky za připomenutí smajlik - 76

 
r1911
r1911 - 13.3.2009 7:59

Chystám se přesadit kytky, co mám v práci. Buď tam některý den zůstanu o něco déle nebo dorazím o víkendu. Doma jsem přesazovala na podzim. Ale musím koupit nějaké hnojivo, už ho "holkám", jak kytkám říkám, slibuji hodně dlouho.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.