Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jantar bývá nazýván „ zlatem Baltu“

Jantar bývá nazýván „ zlatem Baltu“

Jantar, to je zkamenělá pryskyřice pravěkých borovic. Zhruba před 50 milióny let byly pravěké borovicové lesy východního Baltu zaplaveny mořem. Zkamenělá pryskyřice, jantar, pak byl vyplaven z půdy a postupně se usazoval v naplaveninách na jihovýchodním pobřeží Baltského moře.

Jantar byl vysoce ceněn již ve starověku. V období římské říše vedla proslulá Jantarová stezka od ústí řeky Visly do Baltského moře, přes naši Moravskou bránu k Vídni a dále do Středomoří. Za jantar se tehdy platilo stříbrem a zlatem a zvlášť pěkné kusy jantaru dosahovaly hodnoty drahých kamenů. Vždyť ono to taky nebyla žádná maličkost, přepravit jantar přes území porostlé pralesy s močály, na kterém pobývaly bojovné kmeny, až do

římské říše.

Kolik má jen jantar odstínů žluté barvy! Je světložlutý, zlatistý, medový, hnědožlutý i hnědý. Je průsvitný až průhledný, většinou s matným, ale i smolným leskem. Máte-li štěstí, můžete ještě dnes najít zejména na polském pobřeží kousek jantaru, který bývá vítaným suvenýrem. To je panečku jiný úlovek než nasbírané mušličky na pobřeží. Zvlášť cenný je jantar s inkluzemi pravěkého hmyzu nebo s kousky pravěkých rostlin. Dnes se jantar získává hlavně lovem sítěmi nebo taky povrchovým dolováním.

V přístavech, městech a městečkách jihovýchodního Baltu, od Německa po Estonsko, si lze jantar zakoupit. Levnější jantar se prodává jako suvenýr, většinou jde o nejrůznější přívěsky a drobné plastiky. Z jantaru se zhotovují taky šperky, ať již náramky, náhrdelníky, náušnice, nebo prsteny, mnohdy zasazené do zlata a stříbra. Při nákupu jantarových šperků se držte základního pravidla. Nakupujte je jen v klenotnictvích nebo kamenných obchodech. Jinak by se vám taky mohlo stát, že byste zakoupili bezcennou napodobeninu jantaru, umělou pryskyřici. Také v mnoha našich klenotnictvích najdete pěkné kolekce jantarových šperků. Ať již si zakoupíte jantarový suvenýr nebo šperk, budou vám připomínat půvabnou mořskou krajinu jihovýchodního Baltu.

Jiří Glet


4.8.2009   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jantar bývá nazýván „ zlatem Baltu“

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jankaa
Jankaa - 4.8.2009 14:24

Při nákupu i v kamenných zlatnictvích je třeba dát pozor na "pravý" jantar. Když pominu nějakou umělou hmotu, nahřívají drobné odpadní kousíčky jantaru, smíchají s něčím, vytvarují a klidně zasadí do stříbra. Nejlépe nakupovat v polské Cepelii ( polská umělecká řemesla).

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.