Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jelen evropský - vážný, bojovný a panovačný

Jelen evropský - vážný, bojovný a panovačný

Ještě v dobách raného středověku se v českých hvozdech proháněli losi, zubři a jeleni. Losi a zubři byli sice v pozdním středověku v českých zemích vyhubeni, zato jelen, ten se dokázal udržet. Byl plachým zvířetem hlubokých lesů a palouků a dokázal obratně unikat šelmám i člověku. Lov na jelena si vyhradili pouze králové a šlechta, prostý lid pod hrozbou těžkých trestů nesměl tomuto zvířeti nijak ublížit. Krásné jelení trofeje taky zdobí lovecké sály mnoha našich hradů a zámků.

Jelen se rovněž stal častým námětem obrazů lidových umělců. Pěkný jelen je například zobrazen na průčelí domu č. 72 na návsi v jihočeských Hošticích. Jistě jej dobře znáte z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce,jelen seno… V mnoha domácnostech a chalupách dodnes najdete dříve tolik oblíbené porcelánové jeleny, kteří byli tradičním, i když ne zrovna originálním dárkem při nejrůznějších slavnostních příležitostech. Někdy se takový porcelánový jelen stal jelenem putovním a putoval mezi tetičkami, sestřenicemi a bratranci, aby se po několika letech vrátil zase zpět k původnímu dárci.

Jelen evropský je zvíře vážné, bojovné a panovačné. Váží až 250 kg a jeho hlava je zatížena mohutnými parohy o délce 1 m a váze až 14 kg. Tato „těžká zbraň“ mu každoročně vyroste z hlavy za čtyři měsíce od března do července, a právě jelení parohy jsou velmi ceněny jako myslivecké trofeje. V pozdním podzimu pak jelen parohy shazuje, aby mu zase na jaře vyrostly parohy nové. Na podzim, v době říje, touží po štíhlých laních a vyráží z hrdla mohutné troubení, které se nese daleko po horách a lesích. Za pomocí svých parohů svádí nelítostné souboje s ostatními jeleny o přízeň štíhlých družek. Tehdy zapomíná na svou opatrnost, vychází na volná prostranství, aby se zalíbil laním, a bývá tak často uloven.

Jelen zaujímá významné místo v „myslivecké latině“, dostal se do lidových písní, pohádek a pověstí, a je zároveň symbolem české myslivosti a našich krásných lesů.

Jiří Glet


5.4.2011   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Jelen evropský - vážný, bojovný a panovačný

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 5.4.2011 10:32

Jelena jsem kdysi viděla v takové malé "zoo",co bývala nedaleko našeho města-tam byla jen zvířata,co žijí okolo nás,tedy lišky,zajíci,bažanti atd.V lese vídám jen srnčí....

 
Aja
Aja - 5.4.2011 9:43

Losi i zubři u nás jsou smajlik - 58

 
orinka
orinka - 5.4.2011 7:01

V lese jsem nikdy neměla štěstí jelena vidět, jen v zoo. Asi větří na dálku a včas se schová. Věřím, že myslivci mají jeleny i laně dobře spočítané a vědí, kdy si můžou dovolit hon, zvlášť když přinese za jelení trofej tučnou finanční odměnu, ale stejně - jak slyším o honech, dělá se mi zle. Každému zvířeti bych přála volnost a šťastný život bez nebezpečí a bolesti. Myslivci jsou, snad, profesionálové. Ale co pytláci? Žádná romantika z červené knihovny, poslední kousek je tady, a je to dost otřesné.http://pardubice.idnes.cz/pytlacka-zeleza-zmrzacila-kane-u-policky-zachranari-ho-musi-utratit-1g8-/pardubice-zpravy.asp?c=A110404_120640_pardubice-zpravy_meb
tak tohle bych trestala nemilosrdně a natvrdo.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.