Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Ostravský sloní chlapeček a jeho boj o místo na slunci

Ostravský sloní chlapeček a jeho boj o místo na slunci

Když se 11. března narodil v ostravské ZOO sloní sameček, byla to velká sláva. Tento sloneček je totiž první sloní mládě v historii našich zoologických zahrad, které se zde narodilo. Radost však brzy vystřídaly obavy a strach o jeho život. A ani teď, po dvou měsících, není zdaleka vyhráno.

Sloní klučík se totiž narodil poměrně malý, podle odhadů zkušených ošetřovatelů vážil pouhých  necelých 80 kilogramů. Což je na slůně málo. Kvůli své drobné tělesné konstituci měl problém dosáhnout na struky své matky a celou situaci komplikuje i chování slonice, která se díky své nezkušenosti neumí o své mládě správně starat. Odmítala ho a chovala se k němu až agresivně.

Slůně pije "sloní sunar"

Postupně se chovatelům podařilo matku na své mládě jakž takž zvyknout a docílili, že sloní klučík začal od své matky pít. Vždycky v době, kdy ji ošetřovatelé zabaví pamlsky, může se mládě napít jejího mléka. Bohužel, matka má mléka málo, takže je nutné slůně dokrmovat, a jak to podle posledních zpráv vypadá, ani tento příkrm není dostačující. Mládě dostává speciálně namíchaný „sloní sunar“ , do něhož mu jsou rozmíchávány banány. Přesto je sloní chlapeček stále velmi drobný, a dokonce to vypadá, že je ještě drobnější a hubenější než těsně po svém narození. Při pohledu na tohoto bezbranného sloního drobečka se člověku doslova svírá srdce.

Sloní holčička prospívá skvěle

Větší radost dělá chovatelům sloní holčička, která se narodila v dubnu. Vážila kolem sta kilogramů a utěšeně prospívá a hezky přibírá na váze. Velký podíl na tom jistě má fakt, že její matka je zkušená a tato samička není její první mládě. Před několika týdny byly obě samice s mláďaty spojeny v jednom výběhu s nadějí, že sameček si najde cestu ke strukům druhé samice, která má mléka podle všeho dostatek. Toto očekávání se však nevyplnilo, sloní hošík je příliš malý a na struky druhé samice nemá šanci dosáhnout.

ostravský sloní chlapečekV posledních dnech byla jeho maminka navíc hodně nervózní a podrážděná a důrazně od sebe své mládě odháněla, což už tak vyhublému samečkovi ještě přitížilo. Předevčírem byl zjištěný možný důvod matčiny podrážděnosti, patrně trpěla bolestmi při výměně stoličky. S napjatým očekáváním chovatelé nyní sledují, jak se bude vztah mezi matkou a jejím synkem vyvíjet a zda se konečně vše neobrátí k lepšímu.

Určitě nejsem sama, kdo si moc přeje, aby se situace u sloního chlapečka konečně uklidnila a on začal zdárně růst a prospívat. Škoda, že jsou situace, kdy člověk nemůže udělat vůbec nic. Jen věřit a doufat, že vše nakonec dobře dopadne a obě slůňata brzy uvidíme šťastně a spokojeně si hrát. Zatím jsou z pochopitelných důvodů zrakům veřejnosti ukryta, nejdůležitější je teď pro ně hlavně klid.

Sledujete osudy našich sloních mláďat? Chystáte se, až to bude možné, navštívit ostravskou ZOO a potěšit se pohledem na „miminkovský“ sloní páreček? Pevně věřím, že vše dobře dopadne a sloní chlapeček jednou vyroste ve statného a důstojného slona. A protože víc udělat nemůžu, posílám mu alespoň touto cestou virtuální podporu: Sloníku, drž se a bojuj!

 

Smutná zpráva po uzávěrce

Bohužel, malý sloník dnes brzy ráno svůj boj o život prohrál. Snad je mu už dobře ve sloním nebi. Byl tady mezi námi krátce, přesto nám svým narozením udělal velkou radost. O to smutnější je zpráva o jeho konci.

 

Foto: www.zoo-ostrava.cz

Meryl


6.5.2011   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 22   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Ostravský sloní chlapeček a jeho boj o místo na slunci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
casiopea
casiopea - 8.5.2011 14:50

Moc smutný příběh.

 
denda04
denda04 - 7.5.2011 8:52

r1911: bylo by to OK snad ANO je to čiperka smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
r1911
r1911 - 6.5.2011 20:41

další smutná zpráva smajlik - 65 když už ho nic netrápí, tak snad aspoň druhé slůně bude i nadále v pořádkusmajlik - 45

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 6.5.2011 19:10

právě jsem to slyšela ve zprávách, je to velice smutnésmajlik - 85. Máma slonice je nešťastná.

 
dadka
dadka - 6.5.2011 14:00

Chystali jsme se do ZOO v Ostravě podívat se na sloního chlapečka, ale už umřel. Viděla jsem ho ještě včera večer ve zprávách a bylo mně ho líto. Žádná radost ze života, smutně se ploužil za mámou jako stín. Bylo vidět, že je nemocný . Je to škoda, že umřel.

 
kubikm
kubikm - 6.5.2011 11:42

loupák: ano, to jsem taky říkala...
kočka taky vyhodí kotě, co není OK...zažili jsme...3x jsem ji ho vrátili, 3x znovu odnesla pryč...až ho prostě sežralasmajlik - 48, když holt jsme nepochopili rovnou....

 
loupák
loupák - 6.5.2011 11:28

Bellana Riki:já bych neměla to srdce se dívat na to,jak umírá....myslím si,že jim bylo od začátku jasné,že něco není v pořádku,tak to měli nechat na té matce hned od počátku a né ho dokrmovat...byl by se netrápil ještě takovou dobusmajlik - 17....už je to jedno,teď už je mu určitě lípsmajlik - 97chjo

 
monja
monja - 6.5.2011 11:27

Sloní sameček narozený v Ostravě uhynul – Novinky.cz
www.novinky.cz
smajlik - 85

 
Riki
Riki - 6.5.2011 11:19

loupák: s uměle odchovanými mláďaty je ten problém, že pak chtějí být s lidmi pořád. A v případě slona je to trochu problém... takové zvíře musí být umístěno zvlášť od ostatních, a jsou s tím komplikace. Tenhle byl ale asi nemocný už od začátku. Možná je to pro něj lepší, že se netrápil déle.

 
Bellana
Bellana - 6.5.2011 11:11

loupák: Říkali, že ho nemohou odebrat od slonů a dát k lidem. Až vyroste, sloni by ho nepřijali, protože by se neuměl mezi nimi chovat. A lidem by byl nebezpečný, protože by na ně byl příliš zvyklý. Chudák slůně. Snad bude mít další mládě více štěstí.

 
Linda
Linda - 6.5.2011 11:08

Ted jsem na novinkách cetla, ze v pátek uhynul smajlik - 17

 
Milda3
Milda3 - 6.5.2011 11:08

smutná zpráva

slůně dnes uhynulo,mám ze zprávy na ČT 24

 
loupák
loupák - 6.5.2011 10:39

Taky nechápu proč ho neodeberou od matky a nevypiplají,když už se stejně narodilo v zajetí,tak o nějaký matce přírodě nemůže být přeci řeč.....do přírody už se stejně nevrátí tak na co čekají...akorád ho trápí....je to k pláčismajlik - 85

 
Almega
Almega - 6.5.2011 9:28

V přírodě by asi bylo už po mláděti-matky vycítí,že s tím mládětem není něco v pořádku a tak ho nechají zemřít...Když se něco takového stane v ZOO,tak se s tím piplá,ale myslím,že to nedopadne dobře,možná se pak udělá pitva a zjistí nějaké vnitřní postižení....

 
nagy
nagy - 6.5.2011 9:17

Taky sleduju jeho boj, je mi ho moc líto, broučka "malého". Tiše doufám, že se vylíže.smajlik - 45

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-22
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.