Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Fíkovník zkrášlí váš domov

Fíkovník

Dnes už se na pultech našich obchodů objevuje cizokrajné ovoce běžně. Mimo jiné i známé fíky. A právě fíkovník, smokvoň pružnoklejtá, Ficus carica, je subtropický druh, který za určitých podmínek lze pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Samozřejmě, že v Krkonoších pouze v květináči a na zimu jej musíme schovat do sklepa, ale tam, kde se daří révě vinné, broskvím a meruňkám, tam můžeme pěstovat i smokvoň. A třeba se dočkáme i plodů.

Rostlinky lze vypěstovat z peciček, kterých bývá v každém plodu hojnost. Z nich se však úrody nedočkáme – mají dlouhu vegetační dobu a nezajistíme jim opylení.

 

Úspěch budeme mít s rostlinami, které plodí bez opylení. Běžně je pěstují citrusáři a nabízejí je také někteří zahradníci. Domů si je přineseme v květináči, jenže co s nimi dáli? Pro jistotu je nejprve namnožíme: letorosty pohřížené do země snadno zakoření, a tak si postupně vypěstujeme rostliny nejen pro sebe, ale i pro známé. Dobře koření i letní polotvrdé řízky zapíchané do vlhkého písku a překryté sklenicí, i když pro vyšší pravděpodobnost toho, aby vzešly, je vhodnější alespoň malá množárna.

fíkovníkKdyž tedy máme rezervu pro případ uhynutí jedné rostliny, můžeme sazenici vysadit do volné půdy. Měli bychom však dbát na to, aby stanoviště bylo chráněné a svítilo tam co nejvíce slunce; přece jenom je smokvoň host z teplých krajů.

Na půdu smokvoň náročná není, stačí jí běžná zahradní zemina. Přihnojovat můžeme tak jako jiné rostliny. Jakmile rostlina zakoření, potěší nás bujnými přírůstky. A pak nastane ten zásadní problém: jak zajistit, aby i plodila. Ve své domovině smokvně plodí dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Mezitím na mladých větvích stále narůstají plůdky. V našich podmínkách mohou dozrát ty, které začnou růst na jaře – ale to nesmí zmrznout loňské letorosty. Dokud je keřík malý, snadno pružné větve ohneme k zemi a zasypeme suchým listím. Výhodné je překrýt je nějakou stříškou, aby je nepromáčel déšť. Když však rostlina naroste a větve zesílí, musíme je na podzim stáhnout a kolem udělat ohradu, nejlépe ze starého koberce, a opět zasypat listím. To zároveň chrání i kořeny, aby zem kolem nich nepromrzla. Tak zajistíme, že v případě zmrznutí větví rostlina obraší z kořenů.

Fíkovník, i když neplodí, je svým cizokraným vzhledem docela atraktivní rostlina. A pokud se nám podaří vypěstovat velký exemplář, což je snadné, neboť rychle roste, bude právem obdivován všemi návštěvníky naší zahrady.

Jaroslav Pokorný


6.2.2006   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Fíkovník zkrášlí váš domov

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
koliaska105
koliaska105 - 31.3.2019 20:53

No teda. Tak to jsem vůbec netušila, že fíkovník jde pěstovat i u nás. Vlastně bych to mohla letos vyzkoušet. Díky za tip. Jsou na to potřeba třeba i nějaká speciální hnojiva? Nebo se dají použít třeba klasická univerzální hnojiva jako mají třeba tady https://www.chemicor.cz/hnojiva/ ?

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.