Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Narcis a hyacint – poslové jara

Narcis a hyacint – poslové jara

Domovinou narcisu (Narcissus) jsou Pyreneje, Alpy a oblast Středozemí. Narcis má značný symbolický význam – ve východních zemích je spojován se steskem po milém člověku. Slovo narcissus v arabštině znamená služebník, což je velmi výstižné vzhledem k lehce skloněnému postoji této květiny. V západní kultuře je zase symbolem zaslepené sebestřednosti podle řecké báje o mladém Narcisovi. Ten se zamiloval do svého vlastního odrazu na vodní hladině a nakonec se proměnil v květinu. Do Holandska se narcis dostal v roce 1561.

Celkem existuje na pět tisíc odrůd, z čehož se pouze 250 komerčně pěstuje. Narcisy se dodávají na trh od počátku zimy dlouho do jara a lze je rozdělit do čtyř základních skupin: trubkovité, dlouhokorunné, plné a tazetta hybridy neboli mnohokvěté. Žlutý narcis se tradičně spojuje s Velikonocemi. Pouze malá množství dodávaných narcisů mají oranžovou barvu. Vázu s narcisy lze snadno zpestřit pěknou ozdobnou větvičkou. Výrazný tvar, barva a někdy poměrně silná vůně dávají narcisu osobitý charakter, který dobře vynikne v jednodruhových i smíšených kyticích.

Hyacint (Hyacinthus) pochází ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. Výrazně vonný květ je symbolem klidu a síly, ale také jednoduchosti. Jeden východní básník kdysi přirovnával vlasy své milé k eleganci hyacintu. Dnes hovoříme o  tyčinkách zahradního hyacintu zatočených nahoru jako o “hyacintových loknách”. Silná vůně hyacintu se běžně používá ve voňavkářském průmyslu.

Nejběžnější barvy jsou bílá, růžová, fialová a různé odstíny modré. Stále více se prosazuje i žlutá. Kvalita podstatně vzrostla od doby, kdy se hyacinty k řezu dodávají i s cibulkou, která, jak se zjistilo, obsahuje buňky dodávající optimální množství vody a živin. Řezané hyacinty se stále častěji využívají k vazbě. Jejich atraktivní barvy jsou vítaným zpestřením sezonních kytic. Bohatá výzdoba amsterdamského paláce Beurs van Berlage s modrými (odrůda Blue Jacket) a bílými hyacinty (odrůda White Pearl) pro svatbu prince Viléma-Alexandra a princezny Maximy byla skvělou ukázkou, jak lze tuto bohatě kvetoucí květinu s mnoha “drápky” použít.

Šárka Kupsová


8.3.2006   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Narcis a hyacint – poslové jara

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76945.
    Archiv anket.