Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Znáte jinan? Malá hodinka přírodopisu

Jinan

Hloupá otázka, že? Kdo by neznal jinan dvojlaločný, Ginkgo biloba. Donedávna strom celkem neznámý, nyní se však bez něj neobejde žádný herbář, lidový léčitel ani klasická medicína.

Jinan je velice zajímavá rostlina. Někdy je označován za žijící zkamenělinu. Vždyť zkamenělé otisky jeho listů se nalezly v usazeninách starých 200 milionů let. Neodpustím si zde rýpnutí do evolučních biologů – jinan, ale třeba i metasekvoje ukazují, že vývoj vlastně neprobíhá.

Chtěl bych ale psát o něčem jiném než o tom, co si každý může najít někde na internetu, například ve Wikipedii. Méně znám je fakt, že jinan je strom dvojdomý, tedy že má oddělené pohlaví. Na jednom stromu rostou květy samčí, na jiném samičí. Podobně jako u tisu nebo třeba kopřivy.jinan

Zahradníci se snaží množit především stromy samčí, a to buď řízkováním, nebo roubováním semenáčků. Plody jinanu jsou totiž sice pěkné, vypadají jako žluté třešně, ale spadané na zem vytvoří odpornou mazlavou, lepivou a páchnoucí (spíše smrdící) masu. Pokud "paní jinanová" roste nad chodníkem, je lépe se jí na podzim zdaleka vyhnout.

Vidět plody jinanu je tedy poměrně vzácné. Pražané mají možnost prohlédnout si krásný exemplář samičí rostliny ve Vojanových sadech na Malé Straně. Návštěvníci Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě mohou samičí rostlinu najít za Hraničním zámečkem v Hlohovci. A když už budete v Lednici, najděte si poblíž vchodu do zámku dva roubované jedince označované jako var. pendula, tedy převislé. Sice moc převislé nejsou, ale botanici je za převislé považují.

A další jedinec v Praze, označovaný jako var. pragensis, tedy Pražský, roste v Nosticově ulici na Kampě. Je charakteristický tím, že nemá přímý, ale naopak všelijak pokroucený kmen.

Tyto tvary – převislé, pokroucené, se změněnými listy a pod. – jsou většinou tzv. pupenové mutace. V jednom, obvykle jediném pupenu došlo ke změně, vyrostla pozměněná větvička, a jestli si jí pozorný zahradník či zahrádkář všiml a vegetativně rozmnožil, máme pro zahradnické použití novou odrůdu. Takto vznikají i barevné a tvarové varianty ovoce, ale i zvířat a ptáků.

Plody jinanu se v Číně jedí. Pečené prý jsou chutné. Mně stačí očichat prsty po sběru plodů, aby mě chuť úplně přešla. Ale prý mají stimulují účinky na potenci. No, s tím pachem si nejsem jistý, kterým směrem. Známý se rozhodl ověřit účinky jinanu osobně. Nevím, proč se chtěl obětovat, ženu má pěknou a děti čtyři. Asi je vědecký typ. Plody nepekl, okusoval je syrové. Jak přiznal, ke ztuhnutí došlo, ale jazyka a celé huby. Ten den už nejedl. Od té doby užívá tradiční a osvědčené rostliny.

Dobrou chuť!

Jaroslav Pokorný


3.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Znáte jinan? Malá hodinka přírodopisu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.