Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Znáte lanýže?

Lanýže

Základní údaje o lanýžích
Na celém světě roste na padesát druhů lanýžů. Většinou jsou bez chuti, avšak jedlé. Lanýže patří mezi vřeckovýtrusé houby (Ascomycetes) společně se smržem a mnoha druhy plísní a kvasinek. Některé lanýže rostou po celý rok, ale italské bílé lanýže lze sbírat pouze od září do prosince. Díky svému intenzivnímu aroma a unikátním kvalitám jsou na světě nejžádanější. Ve srovnání s jinými lety se např. v roce 2003 urodilo lanýžů sice méně, ale o to kvalitnějších. Současná cena je závratná: 400 eur za 100 gramů. Za nejchutnější jsou mezi odborníky považovány bílé italské lanýže z regionu Piemonte. Znalci jídla si je vysoce cení právě kvůli jejich vzácnosti. V lanýžích je ukryto něco pronikavého, extravagantního a exotického. Jejich unikátnímu zemitému aroma se nic na světě nevyrovná – ani česnek či celer, ani houby s vůní vlhkého podzimního listí.

Pěstování

V posledních letech část bílých italských lanýžů Tube Magnatum neroste divoce, ale pěstuje se pod mladými duby. Nejběžnější metodou pěstování lanýžů je očkování žaludů nebo kořenů dubů. Nejprve se žaludy omyjí slabým roztokem dezinfekce, který zahubí případné jiné houby a bakterie. Poté se nechají ve skleníku vyklíčit a dva roky růst ve směsi sterilní zeminy a rozsekaných čerstvých lanýžů. Po dvou letech je možné stromy vysadit do volné půdy a po dalších sedmi pod nimi lze hledat malé lanýže. Rostou v blízkosti stromů v lese i sadech.

lanýžeSběr

Při sběru lanýžů se v Evropě nejvíce uplatňují psi, ačkoli mnohem přirozenějším pomocníkem je prase. Vůně lanýžů připomíná pohlavní hormony, které lákají prasnice. Tato přirozená přitažlivost může sběračům ušetřit čas a značné náklady na výcvik psů. Dobře vycvičený pes má cenu až dvacet tisíc dolarů. Nevýhodou využití prasnic je omezená mobilita. Sběr lanýžů někdy vyžaduje prohledávání rozsáhlejších ploch. Sběrači proto vozí prase na kolečku nebo nosí pod paží, dokud je neupozorní zakvičením. Kromě fyzického handicapu mohou být prasata na rozdíl od psů velmi umíněná a náladová. Jakmile prase lanýže najde, chce ho přirozeně sežrat. V okamžiku nálezu proto začíná zápas mezi sběračem a prasetem. Sběrač obvykle vítězí, ale když občas neodmění prase kouskem nalezené lahůdky, zvíře ztrácí zájem a přestává svého pána poslouchat. Ve Francii dnes většinu lanýžů sbírají lidé bez pomoci prasat nebo psů. Někteří sběrači mají tak vycvičený čich, že dokáží nalézt lanýže ukryté i 30 cm pod zemí. Nemáte-li to štěstí a příroda vás neobdařila nadobyčejně vyvinutým čichem, můžete hledat podle tří základních znaků. Jedním z nich jsou typické praskliny v půdě, dalším roje “lanýžových mušek” těsně nad zemí. Třetím jsou místa s odumřelými rostlinami nebo kousky holé země – lanýž totiž vylučuje zvláštní herbicid, který hubí rostlinstvo v okolí hostitelských stromů.

Jedno vyjasnění na závěr

Lanýže byly a jsou žádané nejen z kulinářských důvodů. Po staletí se traduje, že tyto houby mají afrodiziakální účinky. Jediným důkazem, který takovou spekulaci může potvrdit, je obsah alfa-androstenolu ve vůni lanýžů, což je hormon přítomný také ve slinách kanců. Podle některých teorií je tato sloučenina feromon, který přitahuje prasnice. Ačkoli by se tak vysvětloval přirozený talent prasnic na hledání lanýžů, pravděpodobnější příčinou se jeví jiná chemická sloučenina v houbě obsažená, a to dimetyl sulfid. Kromě toho je alfa-androstenol přítomný i v podpažním potu mužů a moči žen. A pak věřte pověrám...

Šárka Kupsová


11.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Znáte lanýže?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.