Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Malá hodinka přírodopisu. Sypete ptáčkům?

Krmítko

 

Trochu hloupá otázka teď na jaře, že? Ale myslím, že je potřebné položit ji právě nyní. Celý rok ořezáváme a vyhazujeme kousky tuku – z kuřete, z řízků, z hovězího na polévku (případně z polévky vyhodíme celý kus prorostlého hovězího). Celý rok tyto kousky tuku mačkám do kelímků od margarínu a schovávám v mrazničce. Případně i s kousky masa. Začátkem zimy tuk rozpustím, maso nakrájím na kousíčky, přidám semínka (mák, len, jáhly...), strouhanku, trochu vitamínů a minerálů (běžně dostupný multivitamínový preparát stačí rozdrtit na prášek), promíchám, pak naplním květináče se středovou hůlkou a zavěsím někde v zahrádce.

 

Takové krmítko mohou využít jen sýkorky a brhlíci, kterým nevadí houpání a umějí zobat i hlavou dolů. Když chci krmit i jiné ptáčky, a to samozřejmě chci, směs rozpuštěného tuku, masa a semen naliji do PET láhve, nechám ztuhnout, po stranách vyříznu dírky o velikosti asi tak 5 cm, pod ně zarazím kolíčky jako bidélka a láhev opět zavěsím někde na zahrádce či v parku.

 

Schraňujeme-li celý rok tuk, musíme jej před uložením (i v mrazničce) lehce přeškvařit. Trochu ho zbavíme vody, ale hlavně zničíme oxidační enzymy, které i v zamraženém sádle pomalu pracují. Ostatně i jiná jídla by se do mrazničky měla dávat tepelně upravená, pokud je chceme delší dobu skladovat – právě kvůli těm enzymům.

 

Někdy slýcháme varování, abychom ptáčkům nedávali slané pečivo, tedy ani strouhanku, že jim sůl škodí. Není to tak docela pravda. I ptáci potřebují trochu soli a v přírodě zobají zeminu leckde na slaniskách. Kanáři v domácnosti jsou schopni zobat sůl přímo ze slánky. Lidé samozřejmě často solení přehánějí, přiměřené množství strouhanky v krmné směsi ale ptákům neškodí.

Jaroslav Pokorný


11.5.2006   Rubrika:   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Malá hodinka přírodopisu. Sypete ptáčkům?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.