Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Květiny kolem nás

Karafiát

Karafiáty

Mnoho lidí překvapí, že karafiát lze aranžovat tak nápaditě, že ve výsledku jen stěží poznáte, o jakou květinu se vlastně jedná. V poslední době jsou karafiáty k dostání v netradičních barvách, například v zelené či různě dvoubarevné. Ty se floristům přímo nabízejí, aby je využili pro svá malá umělecká díla. Karafiáty u nás, ale například i v Německu, ztratily v období po sametové revoluci své postavení. Květináři se však snaží opět k nim najít cestu a ukázat je zákazníkům v novém, netradičním a velmi moderním hávu.

 

chryzantémaChryzantémy

Chryzantémy jsou mezi květinami stálice. Patří společně s růžemi k jedněm z nejoblíbenějších řezaných květin a lze je koupit téměř ve všech barvách a velikostech. Číňané a Japonci mají o původu chryzantém své vlastní teorie. Podle čínské legendy žil kdysi císař. Jednou se doslechl o kouzelné rostlině, která roste pouze na Dračím ostrově a která by mu zajistila věčné mládí. Najít a utrhnout ji směly pouze děti. Dětská výprava na Dračí ostrov však nenalezla žádné kouzelné rostliny, jen zlatou chryzantému. Japonská pověst je ještě složitější. Zlatá chryzantéma prý vznikla z božského náhrdelníku. Po deset století byla císařským symbolem chryzantéma s šestnácti okvětními plátky a červený kruh uprostřed bílé japonské vlajky je střed květu chryzantémy po otrhání okvětních lístků.  

 

 

Strelície strelície

Tato květina je pýchou Kanárských ostrovů, ačkoli roste i v rozsáhlých oblastech jižní Afriky. Její květ je velmi neobvyklý a připomíná spíše hlavu ptáka s dlouhým zeleným zobákem a výrazným vztyčeným chocholem oranžových a modrých “pírek”. Je to opravdu květina, která svou majestátností, ale zároveň odzbrojující krásou láká k použití v moderních vazbách. Strelícii mají většinou rádi lidé, kteří si libují ve stylových věcech. Moderní vzhled této exotické květiny je pro ně přitažlivý. 

 

phalaenPhalaenopsis

Pro mnohé může být překvapením, že květy orchideje rodu Phalaenopsis jsou stejně trvanlivé jako krásné – vždyť tyto výrazně exotické květy s jemnou kresbou vypadají nesmírně křehce. Stejně jako mnoho jiných orchidejí býval Phalaenopsis velmi vzácný a cenný. Dodává se v celé řadě barevných variant, zejména bílé, růžové a žluté. Phalaenopsis je překrásný jako tajemný exotický motýl. Název Phalaenopsis doslova znamená “připomínající můru”. V minulosti se nezřídka stávalo, že i zkušení botanici si květ této rostliny spletli s motýlem sedícím na stvolu.

 

Foto: Ewing PR

Šárka Kupsová


2.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Květiny kolem nás

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.