Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Znáte zmarliku? Malá hodinka přírodopisu.

Zmarlika

Při letních cestách do vzdálenějších krajin si můžeme ve Středomoří povšimnout zajímavé rostliny, pěstované ve tvaru keře nebo malého stromku. Zcela běžně ji najdeme v ulicích italských měst. Přímo z jejích větví vyrůstají svazečky lusků, v létě zelených, na podzim hnědých, které přetrvávají až do jara.zmarlika 1 Jedná se o zmarliku Jidášovu, Cercis siliquastrum. Navštívíme-li italská města časně zjara, uvidíme zmarliku kvést. Je celá obalená svazky něžně růžových kvítků, na nichž je zajímavé právě to, že vyrůstají přímo z kůry větví i mladého kmínku.zmarlika 2

Zmarlika, stejně jako mnoho dalších subtropických rostlin, je schopna růst a kvést i v teplých oblastech ČR. Roste v zámeckém parku v Lednici na Moravě, krásně vyvinutý keř jsem objevil i na ulici v sousedním Podivíně. Její množení není nesnadné; stačí natrhat zralé lusky, vyloupat semena a ta vyset. Špatně ale klíčí, což zlepší prohřátí horkou vodou. Literatura udává, že je možno ji namnožit i tvrdými, tedy zimními, řízky. To jsem ale dosud nezkoušel.

Navštíví-li někdo Lednici na Moravě, najde zmarliku na rohu tisové stěny přímo před vchodem do zámku. Další dva keře rostou u cesty kousek před minaretem.

 

Jaroslav Pokorný


13.7.2006   Rubrika: Příroda, zahrádka   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Znáte zmarliku? Malá hodinka přírodopisu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.