Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Malá hodinka přírodpisu. Netýkavka.

Malá hodinka přírodpisu. Netýkavka.

Znáte netýkavku žláznatou (Impatiens glandulifera)? Netýkavka žláznatá je krásná rostlina. Poprvé jsem ji poznal někdy v 15 letech při návštěvě příbuzných v Rokytnici nad Jizerou. Rostla kolem potoka a tak se nám líbila, že jsme si její semínka vyseli i doma k potoku. Rostla pak mnoho let, až při jedné tuhé zimě vymrzla.


Netýkavka je také rostlinný přivandrovalec. Pochází z vlhkých oblastí severozápadního Himaláje a dnes je rozšířena téměř ve všech evropských zemích. Byla původně přivezena někdy v r. 1839 do botanické zahrady v Anglii a postupně rozšiřována jako okrasná a nektarodárná rostlina. V Čechách je známa od r. 1846. Je považována za nejvyšší evropskou
letničku, může dorůst až do 3 m. Je to krásná rostlina. Má-li dostatek vody, živin a prostoru, dužnaté stonky se mohutně větví, vytváří rozvětvenou rostlinu s bohatými přesleny sladce vonících kvítků. Jedna taková rostlina dokáže provonět kus zahrady. A což teprve, když se procházíte nebo na kole projíždíte údolím, u jehož potoka jsou celé lány netýkavek.

netýkavkaPůvodní rostliny měly květy jen růžové, postupně se vyselektovaly barvy od čistě bílé až po tmavě červenou. Voní ale všechny stejně.
Netýkavka škodí tím, že její hustý porost potlačuje ostatní vegetaci, a když rostliny koncem léta odumřou, zůstává podél vody holá půda, která je náchylná k erozi. Hubení netýkavky je jednoduché, stačí pravidelné kosení, což je ovšem v případě břehů potoků a krajů lesů zanedbáváno.

Máte-li na zahradě jezírko, vysaďte si na vlhké místo netýkavku. Určitě vám udělá radost.

Pyšek, P., Tichý, L.: Rostlinné invaze. Rezekvítek, Brno. 2001

Jaroslav Pokorný


2.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Malá hodinka přírodpisu. Netýkavka.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76952.
    Archiv anket.