Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rostlinní vetřelci. Slunečnice hlíznatá.

Rostlinní vetřelci. Slunečnice hlíznatá.

Máme tady dalšího rostlinného vetřelce. Na vlhkých místech, kolem vodních toků jsou na podzim až lány vysokých, žlutě kvetoucích rostlin – topinamburů. Botanicky správně: slunečnice hlíznatá, Helianthus tuberosus.

 

Topinambur pochází ze Severní Ameriky, kde jej již dáááávno před Kolumbem indiáni pěstovali pro jeho jedlé hlízy. Do Evropy byl dovezen r. 1607 (Francie), v r. 1627 byl už v Německu a asi i u nás. Jeho invazní šíření je však zaznamenáno až v polovině 20. století. Nejprve v Maďarsku, na jižním Slovensku, pak i v Čechách.

 

Topinambur je výborná plodina pro zvěř, zvířata i lidi. Prošlechtěné zahradní formy dorůstají výšky až 3 m, mají velké bílé hlízy, nekvetou a množí se malými hlízkami, které už nejsou vhodné pro jídlo. Hlízy obsahují inulin (neplést s inzulinem), který slunečnice hlíznatásnášejí diabetici, je tedy pro ně vhodnou náhradou brambor. Nať i hlízy jsou velice výživné také pro zvířata. Proto jej myslivci vysazovali na políčka pro zvěř. Chovatelé králíků, prasat, krav i koz také dobře znají výživnou hodnotu slunečnice hlíznaté.

 

Jenže z těch políček se začaly šířit zplanělé rostliny, které mají malé červené hlízy, kvetou (což potěší každou milovnici rostlin, neb na podzim je už květů málo) a množí se i semeny.

 

Topinambur, jako většina invazních rostlin, je problémem neobdělávaných pozemků. Na plochách pravidelně obdělávaných topinambur neroste. Takže každému, kdo má kousek zahrádky, králíka či slepici, husu nebo kozu a chuť na jinou zeleninu, mohu topinambur doporučit. Samozřejmě prošlechtěné odrůdy s velkými bílými hlízami. Chtěl-li by kdo ale i podzimní květy, nechť si pořídí zplanělé rosliny. Jsou stejně dobré, jen ty hlízy mají malé.

 

Zdroj: P. Pyšek, L. Tichý: Rostlinné invaze

Jaroslav Pokorný


27.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rostlinní vetřelci. Slunečnice hlíznatá.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lucinka258
Lucinka258 - 18.11.2020 6:05

Jak já bych byla vděčná za to, kdybych měla možnost pěstovat topinambury. Jsou úžasné. Kupuji si je z https://www.diatop.cz/ a dělám z nich dost často salát, kaši, nebo je zapékám. Kdo je ještě neochutnal, tak dělá velkou chybu :-) Jsou výborné na chuť :-) .

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.