Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Medardova kápě – čtyřicet dní kape

Počasí

Proč máme v kalendáři 8. června takové zvláštní jméno – Medard? Dnes už asi jen kvůli výše citované pranostice.

Samotné jméno Medard je germánského původu. Původní tvar byl Mathahard, kde "math" = moc, síla a "hardus" = tvrdý, přísný. Dohromady tedy mocný a tvrdý vládce.

Medard byl skutečná historická osobnost. Žil na přelomu pátého a šestého století ve městě Nyonu ve Francii. Stal se biskupem a právě 8. června 545 zemřel. A tak se dostal do kalendáře. Král Chlotar I. dal nad jeho hrobem vystavět kostel.

Sv. Medard se stal patronem pastýřů, vinařů a meteorologie.

Co je pranostika?

přírodaPodle Slovníku spisovného jazyka českého je to předpověď, hlavně počasí nebo vůbec věcí budoucích, lidová průpovídka, obsahující takovou předpověď nebo životní zkušenost.

Naši nejstarší známou rukopisnou pranostiku sepsal profesor hvězdářství na pražské universitě, Mistr Martin z Lenčice. Je psaná latinsky a je z roku 1455. Pranostiky se váží vždy na jméno příslušného světce, nikdy ne určité kalendářní datum. Dny známých svátků byly jakýmisi opěrnými body celého roku.

Povětrnostní pranostiky se pojí s nejdůležitějšími zemědělskými pracemi – kdy zasít, kdy sklidit apod.

U nejstarších národů u Středozemního moře se zase váží k mořeplavbě.

A jak je to tedy s tou Medardovou kápí?

Odkdy se naši předkové vlastně dešťů obávali? Nejstarším dokladem je asi zmínka známého rožmberského kronikáře Václava Březana. Ten v Životě Viléma z Rosenberka z r. 1582 píše o tom, že 8. června, v obávaný deštivý den, vůbec nepršelo. Z toho lze usoudit, že se jednalo o výjimku z pravidla.

A proč právě 40 dní?

To se můžeme pouze dohadovat. Již v Bibli je popisovaná potopa jako 40 dní a 40 nocí, což se časem ustálilo jako pojem pro dlouhotrvající jev.

Co na to meteorologové?

Nemohou se dohodnout. Některé analýzy tomu nasvědčují, jiné ne. Statisticky vzato je však tato část června obvykle opravdu deštivější a chladnější. Záleží na tlakových a teplotních podmínkách nad Atlantickým oceánem a evropským kontinentem.

Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.

Jaké je počasí o svatém Medardu, takové je i o žních.

 

Jiřina Čermáková


8.6.2006   Rubrika:   |   Komentářů 17   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Medardova kápě – čtyřicet dní kape

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.