Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Táto, pojď si cvrnknout

Kuličky

Máme polovinu prázdnin za sebou, a protože je ještě stále období dovolených a krásné počasí ke sportování a hrám přímo vybízí, bude dnes řeč o kuličkách, hře nejen pro děti, ale i pro dospělé. Není to příliš fyzicky náročná hra a není k ní zapotřebí žádné síly nebo vytrvalosti, ani nákladného náčiní. Spíš se při ní ocení trpělivost, strategické myšlení a malinko zručnosti. Neznám kluka, ba ani muže, který by v dětství nevlastnil pytlík kuliček. Dokonce ani děvčata se jistě nenechají zahanbit. I já jsem měla flanelový sáček, ušitý z tátovy staré košile, plný hliněných a skleněných kuliček.

 

Něco z historie

První písemná zmínka o „hře v kuličky“ je sice z 15. století, ale v jednom anglickém muzeu se nacházejí kuličky z doby 2000 – 3000 let př. n. l. Nejstarší nalezená kulička je dokonce z doby 4000 let př. n. l.! Nejvíce jich bylo nalezeno při archeologických vykopávkách v místech starého Egypta a Říma, ale i při vykopávkách v Africe, Severní a Střední Americe. Kuličky byly vyráběny z pazourků, kamene nebo hlíny. Používaly se také pecky od ovoce nebo kulaté oblázky. V pozdější době se vyráběly z mramoru, polodrahokamů a skla.

cvrnkající chlapečekJak jsem již uvedla, v 15. století už se o kuličkách dokonce psalo jako o hře školáků. Tato hra se rozšířila rychle po celé Evropě a stala se velmi oblíbenou. I francouzský král Ludvík XIV. se do ní zamiloval. V parku rezidence ve Versailles jeho osobní sekretář zodpovídal za plochu určenou ke hře v kuličky. Král Ludvík hrál údajně zásadně oranžovými kuličkami z drahého muranského skla, které se dovážely ke dvoru až z Benátek. Měl kuličky velmi rád a často pořádal turnaje v této hře.

V 17. – 19. století se kuličkami dokonce zdobily interiéry domů, předměty používané k dekoraci (vázy, svícny), ale i pro denní osobní používání (hodiny, příbory aj). Na začátku 17. století se v Německu začaly vyrábět kuličky z alabastru, křemene nebo achátu pomocí vodního stroje pro formování polodrahokamů. Tyto kuličky však byly velmi drahé. Přibližně před 200 lety byly dovezeny z Číny ručně malované porcelánové kuličky.

Roku 1846 vyrobil německý sklář speciální nůžky na stříhání měkkého skla, kterými se kuličky rovnou vytvářely. Skleněné kuličky tímto nahradily keramické a mramorové. V polovině 19. století v Japonsku začala výroba neobyčejně krásných kuliček mícháním skla s mramorem.

Prvním strojovým výrobcem kuliček se stal na začátku 20. století Martin Frederick Christensen z Akronu v Ohio. Největší továrnou na kuličky 1výrobu kuliček se však stala mexická firma Vacor, která byla založena v roce 1930 a dodnes vyrábí více než 12 milionů kuliček denně a vyváží je do více než 40 zemí. Tato firma nejprve vyráběla hliněné kuličky. Po 4 letech začala s výrobou „skleněnek“. Roku 1944 přišla na mexický trh dokonce s tzv. kočičím okem – duhovkou, která má uvnitř tříbarevnou vrtulku. O 20 let později se dostaly tyto kuličky i na mezinárodní trh.

V dnešní době je nejenom mnoho sběratelů kuliček, ale je po celém světě i hodně klubů a svazů, které sdružují nadšené hráče. V Anglii se již několik století pořádají každoročně turnaje a v posledních desetiletích dokonce týmová mistrovství světa. Česká reprezentace se již několik posledních let účastní těchto prestižních mezinárodních turnajů také, a přestože se u nás tato hra nehraje příliš dlouho, dokázali se čeští reprezentanti dostat až mezi světovou špičku. Český kuličkový svaz dokonce pořádá každoročně mezinárodní turnaj Czech Open.

Existuje několik druhů kuličkových her. Pokud byste měli zájem se o této hře dovědět více, podívejte se na níže uvedené odkazy. A jestli vaše děti, vnoučata, synovci či neteře nebo dokonce vy sami toužíte zkusit „cvrnkanou“, stačí jenom v obchodě zakoupit sadu kuliček, někde najít vhodný plácek, kde se dá vyhloubit důlek, a můžete začít.

Hodně radosti při hře přeje

 

Zdroje:

kulicky.eu

Monicca


3.8.2006   Rubrika:   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Táto, pojď si cvrnknout

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.