Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Staré, krásné a jako nové. Poklady z půdy.

Staré, krásné a jako nové. Poklady z půdy.

Také pro vás staré věci mají neopakovatelné kouzlo? Patří k vašim oblíbeným činnostem prohrabování půdy po prababačice či návštěva starožitnictví? Pravda je, že při takových průzkumných výpravách člověk narazí na skutečné poklady. Aby však splnily svůj účel a staly se ozdobou našeho domu, bytu či chalupy, často je třeba tak trochu je zrenovovat.

Renovace mlýnku, hmoždíře a závažíček

Na starých půdách a v truhlách po babičce nebo v nejrůznějších bazarech najdeme mnohé „poklady“, i když tak na první pohled nevypadají. Za jediné odpoledne dokážeme oživit vzhled starého kafemlýnku, závažíček i hmoždíře, ať už budou sloužit svému původnímu účelu nebo jen jako dekorace.

 

Předměty před renovací

 

 

                                                                 mlýnek hmoždíř 1 závaží

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potřebujeme

Silichrom, měkký hadřík a stříbřitou barvu (může být akrylátová, slouží jen na zamaskování oloupaného kovu).

Nářadí a nástroje: vatovou tyčinku, kleštičky, kolářské hřebíčky nebo lepidlo-hřebíky v tubě, kladívko a pracovní rukavice.

 

Postup práce

  

1. V rukavicích natřeme kovové části mlýnku silichromem na všech přístupných místech. Necháme chvíli působit a pak mírným tlakem čistíme, dokud pasta nezešedne. Při velkém znečištění pastu setřeme hadříkem a můžeme postup opakovat.postup 1

 

 

 

 

 

 

 

2. Drobné a těžko přístupné části mlýnku vyčistíme pomocí vatové tyčinky. Opět nejprve naneseme pastu, necháme chvíli působit a pak mechanicky očistíme

.postup 2

 

 

 

 

 

 

 

3. Nakonec pastu setřeme a vyleštíme měkkým, suchým bavlněným či flanelovým hadříkem.

postup 3

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Povolené dno mlýnku uvolníme pomocí kleštiček, staré hřebíčky vytáhneme a dno i spodní hrany očistíme od starého lepidla a špíny pomocí smirkového papíru.

postup 4

 

 

 

 

 

 

 

5. Na tři strany dna naneseme lepidlo – tekuté hřebíky, přitiskneme očištěné dno mlýnku a přebytečné lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem.

postup 5

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Dno můžeme také zajistit malými kolářskými hřebíčky. Než lepidlo zaschne, dno k tělu krabičky pevně přitiskneme nebo stáhneme popruhem.

postup 6

 

 

 

 

 

 

 

7. Oloupaná místa na klice mlýnku „zamaskujeme“ stříbrnou nebo zlatou akrylátovou barvou – podle původní barvy. Použít můžeme také stříbřenku.

postup 7

 

 

 

 

 

 

 

8. Hmoždíř i závažíčka k váhám čistíme stejným způsobem jako kovové části mlýnku. Jsou-li některá závažíčka železná, můžeme použít tekutý odrezovač, případně hrubší kartáč.

postup 8

 

 

 

 

 

 

 

9. Rastrový pás na hmoždíři vyčistíme pomocí staršího kartáčku na zuby (pozor, nesmí být mastný ani znečištěný barvou).

postup 9

 

 

 

 

 

 

 

Tip kutila Pepy

Měděné, chromové a nerezové hmoždíře, závaží ani části mlýnků nikdy nečistíme drátěnkou nebo hrubými brusnými pastami, poškrábali bychom jejich povrch.

Na práci jsou vhodné textilní rukavice s pogumovanou dlaňovou a prstovou částí – ruce se v nich nepotí tolik jako v celogumových a přitom jsou dostatečně měkké, aby se v nich dobře čistily členitější části předmětů. 

 

 

 

Předměty po renovaci

po renovaci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kutil pepa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Článek je převzatý z webu www.ceskykutil.cz

Převzatý článek


17.7.2007   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Staré, krásné a jako nové. Poklady z půdy.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Mirka999
Mirka999 - 30.12.2022 21:49

Mám velice ráda starožitné věci a tyto rady, jak vyčistit některé matriály se vždy hodí. Nedávno jsem na půdě na chatě nalezla starý hmoždíř a možná ho také vyzkouším vyčistit. Manžel ten si zase pořídil na internetových stránkách https://www.antikart.cz/ krásný perský barokní koberec na naši chatu, který si dlouho přál.

 
UVita
UVita - 17.7.2007 22:11

Jsem přímo posedlá starými věcmi. Někdy se mně i zdá, že vymetám půdy a hledám poklady. Jenže v rodině už nikdo půdu nemá. To u babičky na Slovensku, když jsem byla malá, tam jich bylo! Jenže to jsem ještě o ně neprojevovala zájem. Něco mám po manželově babičce, taky jsem si to ošetřila a teď se chlubím. Ono když je to z rodiny, má k tomu člověk zase jiný vztah. Hodiny po manželově babičce jsou staré 85 let, dostala je jako svatební dar a já ráda poslouchám tensmajlik - 24 tikot hodin a přestavuji si , jak asi prožívala ten svůj velký den.

 
catcat
catcat - 17.7.2007 11:26

kafemlejnek mám a je funkční - dostala jsem ho darem v jednom starožitnictví. A hmoždíř mám po babičce. Líbí se mi mít pár starých věcí i v panelákovém bytě...

 
dadka
dadka - 17.7.2007 5:59

Taky mám doma takové staré věci. Některé jsem schovala, některé mám v kuchyni. Nejhezčí je asi žehlička na uhlí, starý kávomlýnek, krásně zdobený korbel na pivo s víčkem a mosazná petrolejová lampa.

 
jasmine
jasmine - 17.7.2007 4:44

smajlik - 61děkuji za rady to se mi hodísmajlik - 5

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.