Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Fotíme na digifoťák s Orfanicem

Fotíme na digifoťák s Orfanicem

Co je to digitální fotografie? Jaký je rozdíl mezi klasickou a digitální fotkou? Jaký je rozdíl mezi klasickým a digitálním fotoaparátem? Co je potřeba k pořízení digitální fotografie? Jaké má výhody a nevýhody digitální fotografie? Co znamenají v digitální fotografii megapixely? Jak dostanu fotky z digitálního foťáku do počítače, na papír nebo internet? Proč mám fotky z digiťáku takové divně barevné? Na tyto a ještě spoustu dalších otázek Vám odpoví tento článek.

 

Trocha z historie:

Digitální fotoaparáty se začaly objevovat někdy před 25 lety (1981 MAVICA od Sony s rozlišením 570×490 pixelů). Větší rozvoj digitální fotografie je úzce spjat s pronikáním počítačů mezi širokou veřejnost.

Jak a proč to vlastně fotí:

S klasickým fotoaparátem se fotí na film. Na film dopadne světlo a zanechá změny na fotocitlivé vrstvě. Jako by tam byl trpaslík, který focenou scénu namaluje na políčko filmu.

trpaslík
 

V digitálním fotoaparátu světlo dopadá na tzv. senzory, které intenzitu dopadajícího světla převedou na elektrický náboj a ten následně na čísla reprezentující barvu. Jako by tam byl trpaslík, který zapíše čísla do archu čtverečkovaného papíru.

tabulka
 

No a právě počtu řádků a sloupečků (matice senzorů) se říká rozlišení digitálního fotoaparátu (1024 x 768, 1600 x 1200, atd.). Vynásobením počtu řádků a sloupečků dostaneme počet všech bodů a to jsou megapixely (1600 x 1200 = 1 920 000, tj. 2 megapixely).

Potřebuju vůbec digitální foťák, když mám klasický?

„JO!“ -  "A proč?" - „Páč to je IN! A ten, kdo ho nemá, je trubka!!!“ - "Opravdu?" - „NE, dělám si z Vás legraci :-D !!!“

Výhody a nevýhody digitálního foťáku oproti klasickému:

Hlavním plusem digitálního fotoaparátu je téměř nulová cena fotografií (pořizovací cenu nebereme v úvahu). Odpadá cena za film a vyvolání filmu. Proto se focení na digitál liší od focení klasickým přístrojem hlavně v počtu fotek. Laicky řečeno: Nemusíte dlouho špekulovat nad tím, jak foťák nastavit, co vyfotit, protože máte na 14 dní dovolené jen dva filmy (72 fotek). Prostě a jednoduše nafotíte, kolik fotek chcete (jste limitováni „jen“ kapacitou paměti/paměťové karty). Třeba 500 fotek za den (ne, to není problém nafotit – opravdu to jde úplně v pohodě). Večer si zajdete na kávu do internetové kavárny nebo sednete k notebooku či foťáku a ty, co se Vám nelíbí, prostě smažete. Takže Vám zbude třeba jen 50 fotek, které ale stojí za to. 

Výhody digitálního fotoaparátu

- nulové náklady na film

- nulové náklady na vyvolání fotek

- počet fotografií limitovaný „pouze“ velikostí paměti/karty digitálního fotoaparátu

- jednoduchá obsuha (tzv. automat)

- možnost jednoduše v PC upravit fotky

Nevýhody digitálního fotoaparátu

digifoťák- nutnost el. energie (baterie, akumulátory)

- „horší“ kvalita velkoformátových fotografií od 20x30cm výš

- „horší“ dynamický rozsah fotek

- pro plné využití digitálního fotoaparátu je nutné PC

Výběr a nákup digitálního fotoaparátu:

Výběr toho správného digitálního fotoaparátu vzhledem k obrovské nabídce různých typů není vůbec nic lehkého. Stejně jako při nákupu PC i zde platí, že za víc peněz nemusíme dostat víc muziky. V podstatě jsou tři možnosti, jak si digitální fotoaparát vybrat:

A) za co nejmíň peněz co nejvíc muziky (focení rodiny – chci jen mačkat a chlubit se přátelům)

B) chci to nejlepší v rozumné cenové kategorii (hobby focení – nechci jen mačkat, chci mít možnost nastavit si, co chci a jak to chci)

C) mám dost peněz a chci si udělat radost (ale nechci peníze zbytečně vyhazovat z okna za věci, které nepoužiji ) - dobrý fotoamatér/ poloprofesionální využití

Co by měl fotoaparát mít a umět, aby byl za odměnu a ne za trest

1. rozlišení

– kategorie A 3 – 4 MPx (2 Mpx - kvalitní fotka 10x15)

– kategorie B 4 Mpx

– kategorie C 5MPx a výš

Co se rozlišení týká, spousta lidí si myslí, že čím víc, tím líp. Bohužel smutnou pravdou je, že se výrobci snaží nalákat kupující právě na tenhle jeden parametr (je totiž jediný, o kterém běžní zákazníci mají potuchy, že existuje). A v honbě za co nejvyšším číslem buď použijí více méně kvalitních senzorů, nebo si pomáhají softwarovou interpolací. Trpaslík v digiťáku tedy buď odflákne zapisování čísel do tabulky (nekvalitní senzory), nebo si další čísla barev prostě dopočítává z okolních bodů (softwarová interpolace). Obojí je špatně.

2. kvalita fotek

Jak poznat, který foťák bude mít fotky pěkné a který horší? Výsledná kvalita fotky závisí na mnoha faktorech, jako je komprese, světlost, ohnisko, ISO - citlivost a spousta dalších. Kvalitu fotek nejlépe poznáte, když porovnáte fotky vyfocené různými digiťáky za stejných podmínek se zhruba stejným nastavením. A kde, ptáte se? No přece ve specializovaných testech :-).

3. kvalita automatiky

Tak tady jde o to, jak moc je trpaslík ve foťáku samostatný, schopný a zručný malíř.

4. možnost ručního nastavení

Tady naopak jde o to, jak moc se trpaslík nechá od Vás zaúkolovat. Např. požadavky typu: tuhle noční oblohu maluj bez kafe s očima dokořán a dej si pořádně záležet (kresli to 15 vteřin).

5. zoom

Zoom je vlastně takový malý dalekohled, který trpaslík může, ale nemusí používat při focení. Pro nás je důležitá hodnota optického zoomu (to, co skutečně dalekohled zvětší). Na hodnotu digitálního zoomu (to, co si trpaslík domyslí a vymyslí, jak by to vypadalo ještě větší) zapomeňte. Drtivá většina programů na editaci fotek to zvládne lépe. Běžnému uživateli stačí 3x  - 4x. Šmíráci si pořídí 10x - 12x zoom.

Praktické rady při výběru digiťáku

Jednoznačně preferujte digiťák na normální AA baterky resp. tužkové akumlátory. Jedny máte ve foťáku, druhé nabité v pouzdře. Speciální hyper-super-giga-vysoko-kapacitní atypické akumulátory jsou hrozně drahé a většinou mají menší kapacitu než ekvivalent v tužkových akumulátorech.

Pro stahování fotek do PC je podle mě nejlepší čtečka paměťových karet. Máte totiž maximální kontrolu, co a jak kopírujete/přesouváte. A když někdo přijde se svým foťákem, není problém stáhnout i jeho fotky, přestože nemá s sebou kabel.

Čím větší paměťová karta, tím lepší. Absolutní minimum je 512 MB, bezpečná hranice 2 GB (z důvodu kompatibility s drtivou většinou digiťáků). Krom toho se karta dá používat jako flash disk (proto ta čtečka). Digitál je o hromadě fotek, které se promažou a nechají se ty nejlepší. Myšlení typu „koupím malou, protože budu fotit jen málo“ je na nic.

Skvělé je výklopné LCD - super na makro a další podivné focení - nad hlavou atd.

Při nákupu je nutné vzít v potaz ještě následující výdaje

- pouzdro od 200 Kč. Musí být dostatečně velké na foťák (ale nesmí „kloktat“), paměťovou kartu, náhradní baterie.

- paměťová karta (512 MB cca 300-400 Kč, 1024 MB cca 600-700 Kč)

- náhradní akumulátory (2ks AA 2500mAh cca 150 Kč)

- nabíječka 300-500Kč. Nabíječka + 4 Ks AA 2300mAh cca 450 Kč

 

Příště Vám poradíme, jak docílíte kvalitní fotky.

 digifoťák 1

 

Použité pojmy: 

Pixel – jednotlivé body, z kterých je složena fotografie/monitor

MegaPixel – milión bodů tvořící fotografii

Rozlišení – počet řádků a sloupců

Pamět digitálního fotoaparátu – paměť, která je natrvalo zabudována ve fotoaparátu, slouží pro ukládání fotek a videií

Paměťová karta – kartička do rozměru cca 4 x 4 cm sloužící k ukládání fotek, videa, hudby, souborů, atd.

Dynamický rozsah fotoaparátu – schopnost, se kterou si dokáže foťák poradit např. s fotkou, na níž je jasné sluneční nebe a zároveň postava focená ve stínu budovy.

ISO – citlivost (50, 80, 100, 200, 400, ...) Citlivost je schopnost foťáku vyfotit dobrou fotku při zhoršených světelných podmínkách. Jde o to, jak rychle a přesně dokáže trpaslík zapsat čísla do tabulky.

Příklad - focení bez blesku za šera

ISO 50 – nízká citlivost. Trpaslík kreslí pomalu a v pohodě (nedělá chyby). Barvy jsou ok, ale fotka je rozmazaná. Trpaslíka tedy posadíme na židličku (stativ).

ISO 400 – vysoká citlivost. Trpaslík má v sobě 15 kafí, kreslí rychle, ale dělá chyby. Barvy jsou divné, ale fotka není rozmazaná

 

Orfanic

Fotíme s Orfanicem:


26.9.2006   Rubrika:   |   Komentářů 18   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Fotíme na digifoťák s Orfanicem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.