Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Další podnětné rady od fotografa Orfanica

Další podnětné rady od fotografa Orfanica

Tak od minule jste si jistě všichni nacvičili manipulaci se stativem, kterou teď zvládáte s grácií Saturnina stavícího lehátko. Takže žádné dlouhé okolky, vrhneme se rovnou do akce.

Meteority, hvězdy, měsíce, komety, bubáci:

Teď si povíme, jak vyfotit meteorit ve světle hvězd, letící jakoby z měsíce v úplňku přes ocas komety nad hlavou bubáka. Nejdříve si připravíme stativ, na něj připevníme foťák. Počkáme, až padne noc, vyjdou hvězdy, měsíc se dostane do úplňku, přiletí kometa (nejlépe Halleyova) a Perseidy. Jak to všechno budeme mít pohromadě, vyvoláme nějakého pěkného bubáka a jdeme na to. Foťák zaměříme na cílený objekt (hvězdnou oblohu). Nastavíme si na něm následující věci:

- vypneme blesk

- focení podle priority času – nastavíme co možná nejdelší čas (15 vteřin apod.)

- opožděnou expozici – třeba po dvou vteřinách

- můžeme experimentovat s citlivostí ISO

Zmáčkneme spoušť a čekáme (2 + 15 vteřin). Právě jsme vyfotili meteorit ve světle hvězd, letící jakoby z měsíce v úplňku přes ocas komety nad hlavou bubáka. Tedy snad. Ve skutečnosti jste nejspíše dosáhli toho, že meteorit proletěl těsně po expozici fotky. Takže musíte opakovat a lépe načasovat zmáčknutí spouště. Ti, co mají velkou paměťovou kartu, si otevřou láhev kofoly, sednou si na židličku, budou popíjet a mačkat spoušť. Ostatní si výše uvedený postup zkusí třeba při ohňostroji (tady zkrátí čas focení na cca 2–3 vteřiny) nebo před objektivem budou žonglovat se zapálenými loučemi, plivat oheň (0,5–1 vteřina) a pod.

svíčka

Romantická řeka:

Postup je podobný jako u focení meteoritů, jen s tím rozdílem, že objektiv nezaměříme nahoru, ale dolů na řeku, fotit nebudeme v noci, ale ve dne. Ideální je soumrak/rozednívání/hodně zataženo, aby fotka nebyla přepálená.

- vypneme blesk

- nastavíme co nejnižší citlivost ISO (50)

- focení podle priority času – čas 1 vteřina a výš podle světelných podmínek – čím víc je světla, tím musí být čas kratší, abyste na fotce neměli vypálená místa. Čím delší nastavíte, tím bude tekoucí voda „medovější“, ale může dojít k vypálení bílých míst na fotce.

- opožděnou expozici – třeba po dvou vteřinách

 

Kapka vody:

Tak tady je postup opačný než při focení medové řeky. Potřebuje totiž vodu zmrazit, ne rozmazat. Postavíme foťák na stativ před kapající objekt (třeba kohoutek).

- zapneme blesk na vždy fotit s bleskem (čas 1/60 vteřiny)

- nastavíme opožděnou expozici – po co nejkratším čase – třeba dvou vteřinách

Zmáčkneme spoušť ve vhodném předstihu před ukápnutím. Vyfotíme. Zjistíme, že jsme chytli pauzu přesně mezi kápnutími. Opakujeme se zlepšeným odhadem do bezvědomí.voda2

voda1

voda3

voda4

Panorama:

Krátce a jednoduše řečeno, panoramata jsou skvělá, úchvatná, fantastická, fenomenální, vzrušující, tajemná, senzační, báječná, a prostě vůbec bezva. Jak tedy na ně? Nebudu vám nic tajit: Vyfotit perfektní panorama je zatraceně těžká a náročná záležitost. Běžný smrtelník v podstatě nemá žádnou možnost, jak docílit třeba takovéhoto výsledku:

panorama-m

 

panorama2m 

 

panorama3m

 

panorama4m

Jenže my nejsme v žádném případě běžná sériovka. Takže jak na to? Na foťáku si nastavte funkci panorama a hurá na to. Ti, kdo nemají funkci pro focení panoramat, si budou muset pamatovat, co už vyfotili a co ještě ne, budou mít problémy při slepování fotek kvůli různé světlosti a podobně.

 

1. Před focením si projeďte celé panorama jen tak na LCD – jestli se vám tam všechno vejde při vodorovném otáčení.

náhled 

2. Počítejte předem s tím, že u focení panoramat potřebujete na fotkách mít trochu větší záběr než obvykle – při skládání totiž zjistíte, že váš perfektně horizontální pohyb nebyl zas tak perfektně horizontální. Musíte mít rezervičku, aby výsledek šel oříznout 1/3+2/3.

rezerva

3. Panoramata bez funkce panoramata.

- při focení panoramat bez pomoci foťáku počítejte s překryvem jednotlivých fotek min. 30%

bez-funkce

- každou fotku panoramata si namáčkněte na stejném místě (začátku) a potom se s přizmáčknutou spouští přesuňte na místo focení.

  

4. Slepování. Máte na výběr dvě možnosti – buď ruční, nebo automatické. Automaticky vám panorama spojí různé programy – některé líp, některé poměrně tragicky. Osobně doporučuji automatické slepování u obřích panoramat – třeba 10–20 fotek. U panoramat, u kterých vám záleží na výsledku, jednoznačně zvolte kvalitní ruční práci z domácích surovin. Jak na to, si povíme příště, kdy si vezmeme na mušku úpravu a editaci fotek v počítači.

Orfanic

Fotíme s Orfanicem:


12.10.2006   Rubrika:   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Další podnětné rady od fotografa Orfanica

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.