Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Slavníkovci – cesta do hlubin naší historie

Slavníkovci – cesta do hloubin naší historie

Člověk má tendenci poznávat spíše cizí země, nebo alespoň vzdálená místa. Až ke stáru pomalu dojde k poznání, že zajímavé věci, místa nejsou daleko od jeho bydliště.

Ráno slibovalo slunko, že to bude na plácnutí se na lehátko na zahrádce, ale 11. hodina to viděla jinak. Uvařeno mám, tak hurá někam na výlet. Ale kam? No přeci do hlubin naší historie, ne? Na Budči jsme byli minule, takže Přemyslovce už známe… Co Slavníkovci? Jasně, Libice nad Cidlinou – z Prahy směr na Hradec Králové – jedem!

Co zatím víme? Na našem území žilo pět mocných rodů, vezmeme to raději podle abecedy: Munici, Přemyslovci, slavnikovciSlavníkovci, Těptici a Vršovci. Po těch posledních se dodnes jmenuje jedna čtvrť Prahy – Vršovice. Za největší rivaly se považují Přemyslovci a Slavníkovci. Bojovali spolu o nadvládu. Boje vyvrcholily roku 995 – Slavníkovci byli údajně na popud Přemyslovců vyvražděni a tím byl Český stát sjednocený pod jedním rodem.

Slavníkovci byli starobylý rod, původem buď Charváti nebo Zličané, nebo podle další verze vlastně příbuzní Přemyslovců. Vok, otec knížete Slavníka, byl možná synovcem knížete Bořivoje. Slavníkovci měli vícero opevněných hradisek, ale sídelním místem byla Libice. Oni vlatně byli něco jako stát, razili vlastní mince, měli armádu…

A tak se Libice postupem času stala druhým městem po Praze. Nachází se v rovinaté krajině, na dvou terasách o výměře asi 20 hektarů. Přirozenou ochranu ale tvořily bažiny a mokřiny, protože leží na soutoku dvou řek – Labe a Cidliny. Dnes je ovšem ústí posunuté asi o kilometr dál.

V 10. století zde stálo krásné knížecí sídlo. Domy byly dřevěné, vymazané hlínou, i knížecí palác. Vedle něj se nacházel na tu dobu nebývale velký kostel Panny Marie s příčnou lodí a absidou. Byly nalezeny hroby pohanské i křesťanské a taky jedna velká zvláštnost: hroby, které svědčily o strachu z upírů. Největší naleziště je v nedalekých Čelákovicích. Ještě dnes je vidět, jak mocné hradby usedlost měla.

Prvním doloženým Slavníkovcem byl kníže Slavník, o něm se ví, že zemřel roku 981. Byl to temperamentní muž, měl za manželku Střezislavu a s ní měl 5 synů a neuvedený počet dcer… prostě děvčata se nepočítala. Krom toho měl samozřejmě i větší počet milenek a řadu nemanželských dětí. Po jeho smrti se ujal vlády syn Soběslav. Další rok umírá i první pražský biskup, Sas Dětmar a nástupcem byl zvolený Slavníkovec Vojtěch. Toho už budete určitě znát: sv. Vojtěch, jeho socha stojí na Václavském náměstí na slavném Myslbekově sousoší sv. Václava. Svými přísnými názory se dostal do sporu s Boleslavem, tak opuští Čechy a umírá mučednickou smrtí při šíření křesťanství v Prusku.slavnikovci1

Nadešlo září 995. Vojtěch připravoval svatořečení Václava, vojenské sbory obou rivalů byly právě po boku krále Otty III. v boji proti polabským Slovanům. Vtom se na Libici objevilo silné vojsko, prý přemyslovské, ale dnes se historikové přiklánějí k tomu, že to byli vlastně Vršovci. Posádka byla vyvražděna a začal hon i na ostaní členy na jiných hradištích. A je doloženo, že Libici získali právě Vršovci. Časem dopadli stejně. Ze Slavníkovců přežili tři – Soběslav, Vojtěch a jeho nevlastní bratr Radim. O Vojtěchovi už jsme mluvili, Radim se stal arcibiskupem ve Hvězdně a Sobělav padl v boji proti Přemyslovcům.

A tak jsme dnes dorazili na Libici i my, a nebyli jsme zdaleka sami – bylo tam hodně lidí na kolech, páry i celé rodiny a také lidi na kolečkových bruslích. Jsou tam dobře značené cyklistické cesty, dostanete se i do nedalekých Poděbrad.

Tak co, nalákala jsem vás?

http://www.hrady.cz/?OID=2356

Jiřina Čermáková


12.5.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Slavníkovci – cesta do hlubin naší historie

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
r1911
r1911 - 15.5.2009 18:41

bydlím jen nějakých 15 km po cyklostezce smajlik - 31 Ovšem jak píše abadon, je to spíš jen místo pro párminutovou návštěvu (to jen aby od toho někdo nečekal celodenní výletú. smajlik - 58 Prostě výlet do Polabí spolu s návštěvou bývalého hradiště. A kdo by měl zájem načerpat více tipů na výlet v této lokalitě (směřováno od Libice na Nymburk a okolí), tak stručné mapky jsou na
http://www.mesto-nymburk.cz/www/index.php?sekce=4&zobraz=tipy-na-vylet

 
Anni
Anni - 15.5.2009 15:01

hezky napsane...asi jsem byla nalakanasmajlik - 64

 
kubikm
kubikm - 13.5.2009 0:04

valesovavera: smajlik - 64a dát si štramberské uši?smajlik - 64

 
valesovavera
valesovavera - 12.5.2009 12:28

Moc pěkný článek,ale z Nového Jičína je to moc daleko.My zase máme v blízkosti hrad ST.Jičín,Hukvaldy kde psal Leoš Janáček svou Lišku Bystroušku a hrad Helfštýn.Všechny tyto hrady stojí za návštěvu.Ještě bych doporučila navštívit Štramberskou trůbu.

 
Elen
Elen - 12.5.2009 11:11

já dějepis milovala... smajlik - 47

 
Pandice
Pandice - 12.5.2009 9:51

Díky. Pěkně jsi nám to popsala Jiřinkosmajlik - 47smajlik - 61

 
abadon
abadon - 12.5.2009 9:20

adelka1: Moc tam toho neuvidíš, věř mi smajlik - 58 Ale pokud jsi výletní typ, tak jako procházku z Poděbrad podle Labe (se zastávkou na pivko na soutoku) můžu doporučit.

 
adelka1
adelka1 - 12.5.2009 8:39

tak to je přesně článek který uhodil na moji strunu...smajlik - 47
určitě se tam co nejdříve podívám...smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77050.
    Archiv anket.