Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Dolní Věstonice-sídliště lovců mamutů

Dolní Věstonice-sídliště lovců mamutů

Ve vinařské obci na severním úpatí Pálavy, ve svahu nad řekou Dyjí bylo odkryto světoznámé sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné. Toto naleziště z období 30 000 – 25 000 let př. n. l. bylo prozkoumáno zejména v letech 1924 – 1973. Badatelé zde našli pravé poklady. Bylo zde nalezeno několik tisíc kamenných nástrojů, různých škrabadel, rydel, nožů, pilek i vrtáků a více než dva tisíce plastik a jejich zlomků. Jednalo se o plastiky zvířat, portrét lidské hlavy a v roce 1925 zde byla nalezena i světově proslulá Věstonická venuše.

Čím se tato drobná, necelých 11 centimetrů vysoká plastika ženy liší od podobných venuší, kterých bylo v prostoru od Francie po Sibiř nalezeno již několik set? Věstonická venuše je jedinečná tím, že byla uhnětena ze vestonicka venusezvláštní modelářské hmoty, sestávající z drcené mamutoviny, hlíny a tuku, a je tak jedním z prvních dokladů pravěké keramiky.

V této archeologické lokalitě bylo objeveno i několik přístřešků se zaobleným dnem, přičemž zbytky jedné pravěké chaty byly označeny za nejstarší výtvarný ateliér v naší zemi. V chýši totiž archeologové nalezli zbytky hliněné pece, zlomky plastik či kousky modelářské hlíny. V prostoru této lokality bylo nalezeno taky množství mamutích kostí. K významnému objevu došlo taky v roce 1986, kdy zde archeologové odkryli hrob tří mladých pravěkých obyvatel.

V obci Dolní Věstonice bylo v barokní budově radnice ze 17. století zřízeno archeologické muzeum. Je v něm umístěna expozice Věk lovců a mamutů. Naleznete zde kostěné i kamenné předměty a umělecky zpracované předměty a plastiky, které přibližují návštěvníkům způsob života lovců mamutů. Mezi uměleckými předměty z této doby můžete spatřit i kopii slavné Věstonické venuše. Je zde umístěna rekonstrukce pravěkého obydlí a taky rekonstrukce onoho hrobu tří zdejších mladých pravěkých obyvatel.

Zdejší archeologické muzeum je otevřeno v dubnu a říjnu o sobotách a nedělích, v květnu až září denně mimo pondělí.

 

http://www.litery.cz

Jiří Glet


15.5.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dolní Věstonice-sídliště lovců mamutů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
drugdova92
drugdova92 - 17.5.2009 18:45

V muzeu jsem se byla také podívat. Bylo to pěkné a pokud půjdete kolem určitě se tam zastavte. Pálava je opravdu nádherná.smajlik - 62 Dokonce se tam točil krásný film Bobule smajlik - 14

 
Juana
Juana - 15.5.2009 15:15

Na Věstonickou venuši jsem se byla podívat v Národním muzeu, když tu byla vystavená. Opravdu to je zvláštní pocit, dívat se na tak starý předmět.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.