Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Žumberk – opevněná ves, tvrz s jihočeským lidovým malovaným nábytkem

Žumberk – opevněná ves, tvrz s jihočeským lidovým malovaným nábytkem

Známe mnoho opevněných středověkých hradů a měst, ale opevněná ves, to je opravdová rarita. V Evropě se zachovaly pouze tři středověké opevněné vsi a jednou z nich je právě Žumberk. Opevněná ves Žumberk, s hradbami a pěti zachovalými baštami, se nachází v podhůří Novohradských hor, asi 10 km západně od městečka Nových Hradů.

Na návsi stojí gotický kostel sv. Jana Křtitele. Ve vsi najdete taky rozložitou gotickou tvrz, která byla renesančně přestavěna a v sedmdesátých letech 20 století byla zrekonstruována pro muzejní účely. V údolí pod tvrzí byl znovu obnoven rybník. V tvrzi se nacházejí reprezentační prostory, jako Rožmberský salon a Rytířský sál, ale největším zdejším turistickým lákadlem je expozice jihočeského lidového malovaného nábytku z 18. a 19. století.

Můžete si zde prohlédnout vyřezávaný a bohatě malovaný nábytek bohatých sedláků i prostý, hrubě tesaný zumberknábytek chudých chalupníků. Na malovaném nábytku jsou vyobrazeny květiny a rostliny, často se splétající ve fantastické kompozice. Najdete zde taky vyobrazené motivy krajin i figurální výzdobu, jako jsou například monarchové, vojáci a světci. Na některých kusech nábytku jsou naivně ztvárněna zvířata, jeleni, koroptve, bažanti a další lesní zvěř. Nábytek pak doplňuje sklo, podmalby na skle, lidové plastiky a keramika. Můžete si taky prohlédnout hradební zdi opevněné vesnice. V několika rekonstruovaných baštách jsou umístěny zvony, lapidárium a cenné renesanční nástěnné malby. Tvrz je otevřena v dubnu a říjnu o sobotách a nedělích, v květnu až září denně, mimo pondělí.

 

http://www.litery.cz

Jiří Glet


19.6.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Žumberk – opevněná ves, tvrz s jihočeským lidovým malovaným nábytkem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Bruklin
Bruklin - 12.12.2009 15:40

Je tu moc hezky,byly jsme zde,ale bohužel ve všední den,kdy nebylo otevřenosmajlik - 66tak jsme si to aspoň prohlédly okolosmajlik - 98, pokoukaly a jely zase dál.Snad někdy jindy......smajlik - 30

 
Jarča*
Jarča* - 22.6.2009 7:15

V neděli byla v Toulavé kameře reportáž z tvrze Cuknštejn, to je kousek tam odtud, 11.-12.července je tam prý šermířský víkend, kdyby se to spojilo, mohl by to být pěkný výletsmajlik - 61

 
fylypa.k
fylypa.k - 19.6.2009 23:30

bydlím pár km odsudsmajlik - 58

 
trpajzlik
trpajzlik - 19.6.2009 18:28

kubikm: smajlik - 34smajlik - 34

 
kubikm
kubikm - 19.6.2009 16:58

Almega: smajlik - 34těšila jsem se na tvoji hláškusmajlik - 34

 
Almega
Almega - 19.6.2009 15:05

Daleko,předaleko od nás...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.