Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Rozhledna SLUNEČNÁ nabízí nádherné výhledy

Rozhledna SLUNEČNÁ nabízí nádherné výhledy

V jarních měsících letošního roku se začalo s výstavbou areálu, oficiálně nazvaného TURISTICKÝ AREÁL NAD ZAHRADAMI S ROZHLEDNOU SLUNEČNÁ. Vybudování rozhledny si vyžádala stále se zvyšující poptávka turistů navštěvujících Velké Pavlovice po zajímavostech a atraktivitách na cykloturistické stezce Modré Hory.

Poprvé byla tato potřeba návštěvníků uspokojena přesně před rokem. Tehdy byla postavena nedaleko dnešní rozhledny kaplička patrona všech vinařů a vinohradníků sv. Urbana. Slavnostního vysvěcení se kapličce dostalo 11. května 2008.

 

Turistický areál nabízí návštěvníkům nejen rozhled, ale i komfort

Turistický areál se rozkládá ve výšce 225 metrů nad mořem ve vinařské trati Nadzahrady, východně od města. Dominantou areálu je rozhledna Slunečná, jejíž nejvyšší bod dosahuje do výše 18,6 m. Vyhlídková plošina je položena ve výšce patnácti metrů. Zdoláte-li všech 75 schodů a vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu, rozhlédnete se do krajiny z výšky 240 m n. m.

Nedílnou součástí malebného areálu jsou dvě stavby stylizované do podoby typických jihomoravských vinných sklípků. V menší budově najdete nezbytné sociální zařízení, druhá Vám nabídne drobné občerstvení, prodejnu suvenýrů, razítkovací místo a také ukázkový vinný sklípek. Protože je celý areál poeticky zasazen mezi tři vzrostlé stromy bělostných bříz, můžete si zde za horkých letních dnů posedět a odpočinout v příjemném stínu a chládku.

 

Kam z rozhledny dohlédnete, bude-li Vám počasí přát

Díky vychýlení rozhledny do strany se velmi jednoduše zorientujete. Plošina je vysunuta směrem k Velkým Pavlovicím – máte-li tedy Pavlovice po levé ruce, jsou směrem na západ. Po pravé ruce máte východ, čelem stojíte k severu, za zády máte jih.

Severním směrem je obec Němčičky, v dálce za nimi se rozkládá jihomoravská metropole Brno, ale na tu bohužel slunecnanedohlédnete. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou (vzdušnou čarou je rozhledna vzdálena 2,8 km), za Bořeticemi leží obec Kobylí a na vršku vedle Kobylí uvidíte Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice a také slovenské partnerské město Senica (vzdušnou čarou vzdálené 50 km), jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav, kousek za Břeclaví se klikatí hranice s rakouskými sousedy. Jihozápadně můžete zhlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně jsou Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy, ozdobeným siluetou Dívčích hradů. Kousek od Pálavy, severozápadním směrem, se nabízí pohled na vesničku Starovičky s malou rozhledničkou (vzdušnou čarou vzdálenou 3,8 km).

 

Rozhledna Slunečná

Celková výška rozhledny 18,6 m

Vyhlídková plošina: 15 m

Nadmořská výška turistického areálu: 225 m n. m.

Nadmořská výška vyhlídkové plošiny: 240 m n. m.

Počet schodů: 75

GPS souřadnice: 48°54'19.921"N, 16°50'2.901"E

Zahájení stavby: 9. 3. 2009

Uvedení do provozu: 8. 5. 2009

Stavební materiál: dřevo, ocel

 

Informace nejen o Velkých Pavlovicích Vám ochotně poskytne:

Turistické informační centrum Velké Pavlovice

Hlavní 9, 691 06 Velké Pavlovice

tel.: 519 428 149, 777 736 413, 774 364 009

e-mail: infocentrum@velke-pavlovice.cz

web: www.velke-pavlovice.cz

 

Rozhledna byla vystavěna v rámci Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007-2013 s projektovým názvem Rozhlédni se a poznávej, kde se zahraničním partnerem stalo město Senica.

 

Text zpracovala paní Karolína Bártová z TIC Velké Pavlovice.

Foto: TIC Velké Pavlovice

 

redakčně kráceno.

Redakce


24.6.2009   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rozhledna SLUNEČNÁ nabízí nádherné výhledy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 24.6.2009 11:07

Rozhledny miluju,ale je to moooc daleko...tak snad až budu v důchodu,že bych si projela(prošla) vlast,jestliže tedy ještě budu moct chodit....a budu na živu.....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388243.
Archiv anket.