Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Veselské pískovny a „česká Sahara“

Veselské pískovny a „česká Sahara“

Veselí nad Lužnicí je vskutku malebné jihočeské městečko na soutoku řek Lužnice a Nežárky. Na náměstí T. G. Masaryka stojí několik historických domů. Na severní straně náměstí najdete renesanční radnici s barokní úpravou a renesanční, takzvaný Weisův dům s psaníčkovými sgrafity. Tento dům je sídlem Blatského muzea, které je součástí Husitského muzea v Táboře. V Blatském muzeu si můžete například prohlédnout národopisné expozice z Blat, sakrální umění, cechovní sbírky, ukázku bydlení na maloměstě v druhé polovině 19. století a ukázky palných i chladných zbraní. Je zde i pamětní síň Karla Weise (1862 – 1944), hudebního skladatele a sběratele jihočeských lidových písní. Muzeum je otevřeno od dubna do října, v úterý až pátek. Západní stranu náměstí zdobí pozoruhodný dům se třemi renesančními štíty.

Na návrší nad městem se vypíná kostel Povýšení sv. Kříže, původně gotická stavba ze 13. století, s renesančním vstupním přístavkem. Ve městě stojí i zajímavá secesní budova sokolovny z počátku 20. století.

Jen přibližně 2 km jižně od Veselí nad Lužnicí, po žluté turistické značce, se nacházejí Veselské pískovny. Lze zde dojet i autem a zaparkovat na parkovišti u Veselských pískoven. Toto parkoviště je také výchozím bodem naučné stezky Veselské pískovny. Naučná stezka je okružní, dlouhá 7 km, má 14 zastavení a vede po rovině, takže ji mohou absolvovat i rodiny s odrostlejšími dětmi. Na stezce se seznámíte s přírodou v okolí pískovcových jezer, s historií krajiny a okolních obcí.

Jednou ze zastávek naučné stezky je i chráněná lokalita, Písečný přesyp u Vlkova, nazývaný „ českou Saharou“. Je to poušť malá, ale naše. Duny vátých písků vnikly z náplavů Lužnice a Nežárky. Písečný přesyp u Vlkova je více než 5 m vysoký, přibližně 80 m dlouhý a široký 60 m. Daří se zde vzácným suchomilným rostlinám a teplomilným druhům hmyzu. Na jeho nezpevněné plochy, tvořící písečné duny, je vstup z důvodu ochrany tohoto vzácného chráněného přírodního útvaru zakázán.

V letních měsících se taky můžete vykoupat v čisté, průhledné vodě jezer a pak odpočívat na písečných plážích. Zdejší pískovcová jezera patří k nejlepším přírodním koupalištím v naší zemi. Veselské pískovny, tu půvabnou krajinu s čistými pískovcovými jezery, písečnými plážemi a výjimečnou „ malou pouští“, stojí rozhodně za to navštívit a seznámit se s ní. Veselí nad Lužnicí je taky pravidelnou zastávkou vodáků i východiskem k výletům do překrásné krajiny rybníků, pískovcových jezer a borových lesů.

 

www.litery.cz

Jiří Glet


3.7.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Veselské pískovny a „česká Sahara“

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
medved
medved - 6.7.2009 18:51

my jsme tam byli a musim rict, ze jsem z toho byla trochu zklamana....lidi jsou holt prasata, takze ac to tam je samo o sobe pekne, tak haldy odpadku na brehu nam prisly dost nechutne...takze na projeti na kole to bylo pekne, ale na koupani celkem humus smajlik - 36

 
Kaca
Kaca - 3.7.2009 11:37

talenka: smajlik - 75smajlik - 60

 
Kassy
Kassy - 3.7.2009 10:56

sharon: Taky jsem četla veselé smajlik - 16
Jedeme do Jižních Čech na dovolenou, tak díky za tip smajlik - 105

 
sharon
sharon - 3.7.2009 10:43

třikrát po sobě čtu veselé pískovny a furt mi nejde do palice co je na pískovně veselého.....smajlik - 66

 
Viv :o)
Viv :o) - 3.7.2009 9:42

Pres Veseli jezdime k nasim, vubec jsem netusila, ze tam neco takoveho je... urcite se tam musime podivat! smajlik - 60

 
fylypa.k
fylypa.k - 3.7.2009 9:18

kousek od nássmajlik - 58

 
talenka
talenka - 3.7.2009 8:50

jé, tam blízko jedeme, ani jsem nevěděla, že tam něco takového je, to musíme prozkoumat smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 49.
Archiv anket.