Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Hrad Krakovec. Místo, odkud vyrazil Jan Hus na svou poslední cestu.

Hrad Krakovec. Místo, odkud vyrazil Jan Hus na svou poslední cestu.

Hrad Krakovec, nedaleko Rakovníka, nechal postavit v letech 1381 – 1383 Jíra z Roztok, oblíbený dvořan českého krále Václava IV. Krakovec byl velkolepou stavbou s obytným komfortem srovnatelným s hrady královskými. Při jeho stavbě nebyl kladen důraz na obranyschopnost, na hradě byla široká schodiště, velká okna a taky v obranné věži bylo málo střílen. Hrad měl především sloužit k pohodlnému životu šlechticů.

Jíra z Roztok se však časem zadlužil a v roce 1400 hrad i panství prodal Jindřichu Leflovi z Lažan. Tento šlechtic byl příznivcem Mistra Jana Husa. Když Mistr Jan Hus byl v roce 1413 nucen opustit Prahu, nejdříve pobýval na Kozím hrádku a pak přijal pozvání na Krakovec od Jindřicha Lefla z Lažan. Na Krakovec přišel Mistr Jan Hus 15. 7. 1414. Nejdříve začal kázat v hradní kapli a pak vycházel daleko do kraje. Jak napsal jistý kronikář: „kamkoliv se obrátil, tam za ním lidé v zástupech šli a jeli na vozech, ze všech stran se k němu vezli.“

Právě z hradu Krakovce se 11. 10. 1414 vydal Mistr Jan Hus do Kostnice, aby se do vlasti už nevrátil. Jindřich Lefl z Lažan se nakonec proti husitům obrátil a padl v bitvě pod Vyšehradem roku 1420.

Hrad byl za třicetileté války pobořen a dlouhá léta zůstal pustý. Počátkem 18. století byl hrad opraven a zařízen k obývání, podle barvy omítky a červených střech byl nazýván Červeným zámkem. V roce 1783 však hrad za bouřky vyhořel, nebyl už  opraven a stal se zříceninou. Krakovec patří mezi naše nejvýznamnější hrady z předhusitské doby. Můžete si zde prohlédnout zajímavě klenuté prostory hradu, hradní sklepy a hradní kapli.

Před hradem na jeho jižní straně stojí socha Mistra Jana Husa. Hrad si taky „zahrál“ v oblíbené dětské filmové komedii režiséra Oldřicha Lipského z roku 1977 „Ať žijí duchové.“

hrad krakovec

Z Krakovce si můžete udělat ještě malý výlet do městečka Kožlan, které leží asi osm kilometrů jihozápadně od tohoto hradu. V Kožlanech se v rolnické rodině, jako nejmladší z deseti sourozenců, narodil československý prezident Edvard Beneš ( 1884 – 1948). Na jeho rodném domě č. 101 je umístěna pamětní deska a v parku

na náměstí stojí jeho pomník. Na náměstí najdete taky pěknou secesní radnici. V městečku stojí původně gotický, později barokně přestavěný kostel sv. Vavřince. V kostele se zachovaly některé gotické nástěnné malby a na hlavním oltáři je obraz sv. Vavřince od barokního mistra Petra Brandla. V budově bývalé obecní školy má sídlo Městské muzeum. Je zde umístěna expozice o životě a díle Edvarda Beneše a expozice o slavné hrnčířské tradici v Kožlanech. Je zde taky dobové vybavení, včetně učebních pomůcek, školní třídy obecné školy  z 19. století.

Jiří Glet


30.8.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hrad Krakovec. Místo, odkud vyrazil Jan Hus na svou poslední cestu.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 30.8.2011 4:49

Casto na hrade vystupuje pan Fousek se svym synem Tomasemsmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.