Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Štramberk. Tip na prázdninový výlet.

Štramberk. Tip na prázdninový výlet.

Taky máte rádi výlety za krásami republiky? Pokud ano, máme pro vás jeden tip.

Na severu Moravy, jen kousek od Kopřivnice, leží městečko s pěkným názvem Štramberk. Nachází se v kopci a pro jeho malebnost se mu přezdívá Moravský Betlém. Založil ho syn Jana Lucemburského a bratr Karla IV. Jan Jindřich Lucemburský, ale první zmínka o zdejším osídlení pochází už z roku 1211.


Dominantou města je zřícenina starého hradu a hlavně vysoká věž, zvaná Trúba. Na tu určitě vylezte, protože z jejího vrcholu je nádherný výhled do okolí. Jen si dávejte pozor na hlavu, dveře jsou nízké a někdy to dost bolí. Vím, o čem mluvím. Poměrně náročný výstup, ono totiž už jen dostat se k věži znamená pěkný výšlap, můžete zhodnotit v malebné hospůdce přímo na náměstí v pivovaru. Moc dobře tam vaří, jsou milí, a než vám donesou jídlo, můžete chroupat domácí preclíky. Co se týče pochutin, nesmíte opustit Štramberk, dokud neochutnáte místní specialitu – štramberské uši. To jsou speciání perníkové kornoutky, moc dobré, rozhodně je zkuste.

 

A proč se jim říká uši? To je tak: roku 1241 vtrhly na Moravu hordy Tatarů, které za sebou zanechávaly jen spálenou zem. Zlí pohani údajně utínali uši křesťanům, které pochytali. Když přitáhli pod Štramberk, křesťané se modlili k Bohu o pomoc, ten jim pomohl a křesťanům se podařilo Tatary zahnat. Jako varování a upomínka se pak začaly vyrábět štramberské uši. No a nemáte-li dost, je tady ještě jedna pamětihodnost, a tou je jeskyně Šipka na kopci Kotouč. Najdete ji v Národním sadu, kde je mimochodem krásná procházka. Jeskyně Šipka, původně Šípova díra, je významná hlavně proto, že právě tady roku 1880 nalezl Karel Jaroslav Maška v popelu ohniště asi 1,5 metru hluboko zlomek dětské spodní čelisti. Kromě tohoto významného nálezu byla Šipka také zdrojem kostí mnoha zvířat, třeba jeskynního medvěda a lva, mamuta nebo srstnatého nosorožce.

 

A když už budete v tom pravěku, navštivte ve Štramberku muzeum Zdeňka Buriana, malíře, který spolu s Karlem Augustou dal pravěkým lidem a zvířatům podobu, kterou přijal prakticky celý svět.

Redakce


12.8.2014   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 7   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Štramberk. Tip na prázdninový výlet.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kaaj
kaaj - 14.8.2014 14:39

sharon: Tak tam jsem taky ještě nebyla smajlik - 14....

 
sharon
sharon - 14.8.2014 14:22

kaaj:smajlik - 47 kolik krásných míst je u nás v česku a spusta lidí nebyl ani jak se říká za svými humny - ale byla třeba na Bali....smajlik - 68

 
kaaj
kaaj - 14.8.2014 11:24

Já mám Štramberk přes kopec, doslova.....přes kopec, kde roste dobromysl, třezalka, mateřídouška....Štramberk je kouzelné místo, s energií, která dokáže srovnat ty naše a harmonizovat, nejsilnější místo je na náměstí na schodech u kašny. A uši mají nejlepší v pekárně pod kostelem nebo hned vedle Městského úřadu smajlik - 27. Ty obyčejné i plněné šlehačkou nebo obří šlehačkové, posypané čokoládou smajlik - 5...ale nezůstávejte jen v centru a na náměstí, běžte dolů směrem k Roubence a jestli máte čas, protáhněte se na Libotín,kde je plovárna jak za starých časů anebo se běžte podívat na dřevěný kostelík sv.Kateřiny.

 
Arna
Arna - 14.8.2014 9:48

Letos jsem tam byla, ale nebylo moc času a ještě začalo pršet. Ale uši jsem si koupila a jsou vynikající.

 
Eva2
Eva2 - 12.8.2014 18:06

Je to krásné město,připomíná mě rakouský Halštat.

 
sharon
sharon - 12.8.2014 7:58

orinka: a nejlepší z celého štramberka jsou štramberské uši....smajlik - 68smajlik - 47

 
orinka
orinka - 12.8.2014 7:34

Je to tam jak v pohádce. Ale připravte se na chůzi z kopce do kopce. Tak je to tam nádherné, že tam před mnoha lety Vojtěch Jasný natáčel jeden krásný film.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401933.
Archiv anket.