Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Štramberk, místo jako stvořené pro víkendový výlet

Štramberk

Taky máte rádi víkendové výlety za krásami republiky? Pokud ano, máme pro vás jeden tip.

Na severu Moravy, jen kousek od Kopřivnice, leží městečko s pěkným názvem Štramberk. Nachází se v kopci a pro jeho malebnost se mu přezdívá Moravský Betlém. Založil ho syn Jana Lucemburského a bratr Karla IV. Jan Jindřich Lucemburský, ale první zmínka o zdejším osídlení pochází už z roku 1211.


Dominantou města je zřícenina starého hradu a hlavně vysoká věž, zvaná Trúba. Na tu určitě vylezte, protože z jejího vrcholu je nádherný výhled do okolí. Jen si dávejte pozor na hlavu, dveře jsou nízké a někdy to dost bolí. Vím, o čem mluvím. Poměrně náročný výstup, ono totiž už jen dostat se k věži znamená pěkný výšlap, můžete zhodnotit v malebné hospůdce přímo na náměstí v pivovaru. Moc dobře tam vaří, jsou milí, a než vám donesou jídlo, můžete chroupat domácí preclíky. Co se týče pochutin, nesmíte opustit Štramberk, dokud neochutnáte místní specialitu – štramberské uši. To jsou speciání perníkové kornoutky, moc dobré, rozhodně je zkuste.

 štramberk

A proč se jim říká uši? To je tak: roku 1241 vtrhly na Moravu hordy Tatarů, které za sebou zanechávaly jen spálenou zem. Zlí pohani údajně utínali uši křesťanům, které pochytali. Když přitáhli pod Štramberk, křesťané se modlili k Bohu o pomoc, ten jim pomohl a křesťanům se podařilo Tatary zahnat. Jako varování a upomínka se pak začaly vyrábět štramberské uši. No a nemáte-li dost, je tady ještě jedna pamětihodnost, a tou je jeskyně Šipka na kopci Kotouč. Najdete ji v Národním sadu, kde je mimochodem krásná procházka. Jeskyně Šipka, původně Šípova díra, je významná hlavně proto, že právě tady roku 1880 nalezl Karel Jaroslav Maška v popelu ohniště asi 1,5 metru hluboko zlomek dětské spodní čelisti. Kromě tohoto významného nálezu byla Šipka také zdrojem kostí mnoha zvířat, třeba jeskynního medvěda a lva, mamuta nebo srstnatého nosorožce.

 

A když už budete v tom pravěku, navštivte ve Štramberku muzeum Zdeňka Buriana, malíře, který spolu s Karlem Augustou dal pravěkým lidem a zvířatům podobu, kterou přijal prakticky celý svět.

Jana Přikrylová


17.2.2006   Rubrika:   |   Komentářů 16   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Štramberk, místo jako stvořené pro víkendový výlet

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.