Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Země zaslíbená neboli Svatá Haná

Země zaslíbená neboli Svatá Haná

Víte, co spojuje malíře Maxe Švabinského, spisovatele Jaromíra Tomečka, dirigenta Václava Talicha a spisovatele Miloše Macourka? Když přidám ještě jedno jméno z dějepisu – kazatele a reformátora Jana Milíče – je to zřejmě jasné. Jsou z Kroměříže. Města ležícího při jižním okraji oblasti, kterou neznámý autor národopisné mapy Hané z přelomu 18. a 19. století nazval “Terra promissa vulgo sacra Hana” – “Země zaslíbená neboli Svatá Haná”.

Název města se odvozuje z keltského "Crome sir", což znamená "proslulý". A Kroměříž proslulá byla a je. V minulosti získala díky mnoha školám přízvisko "Hanácké Athény". V revolučních letech 1848–49 se spolu s Olomoucí, kam se přestěhoval dvůr z Vídně, stala de facto hlavním městem habsburské říše, protože zde zasedal říšský ústavodárný sněm, nakonec rozehnaný vojskem. V současnosti je známá především díky areálu zámku se zahradami, který je od roku 1998 zapsán v seznamu památek UNESCO.

Po celá staletí byla Kroměříž majetkem olomouckých biskupů (od roku 1777 arcibiskupů). Ti se věnovali nejenom duchovní útěše svých oveček, ale i politice, diplomacii a byli často milovníky a mecenáši umění. Když si zvolili kroměřížský zámek za své reprezentační sídlo, město jen vzkvétalo. Zejména v 19. století se stalo uznávaným centrem kultury, školství a hudby, vyrostla zde i celá řada průmyslových závodů, které zpracovávaly zejména zemědělské výnosy z úrodné Hané.

kroměřížKroměřížský zámek vznikl přestavbou původního hradu a má poměrně pohnutou historii. Když do města za třicetileté války vpadli Švédové, byl zcela zpustošen a až na konci 17. století ho nechal znovu vybudovat biskup Karel Liechtenstein-Kastelkorn. Dnešní zařízení ale pochází až z doby po roce 1752, kdy město i zámek zničil požár. Interiéry jsou vskutku impozantní, arcibiskupové nebyli žádní troškaři... Není divu, že svou výzdobou zámek láká návštěvníky stejně jako filmaře... V zámeckém komplexu je několik desítek historických sálů. Nejvýznamnější jsou zřejmě Trůnní sál, kde byli přijímáni významní církevní hodnostáři, rokokový Sněmovní sál s 22 křišťálovými lustry (dříve Velká jídelna) a Manský sál, sloužící jako soudní místnost manského soudu, s nástropní freskou rakouského malíře F. A. Maulbertsche. Největší poklady ale naleznete v zámecké obrazárně – Tizianův Apollon a Marsyás (podle odborníků zřejmě nejcennější obraz na území našeho státu), Selská rvačka od Jana Breughela st., díla Lucase Cranacha st., Hanse von Aachen a dalších. A pokud vás více než obrazy zajímají knihy, budete nadšeni zámeckou knihovnou. Jen mít dost času na přečtení všech 88 000 svazků... :)

Na zámek navazuje Podzámecká zahrada. Předpokládám, že tento anglický park celý neprojdete; má totiž rozlohu 64 ha, ale rozhodně si jej nenechte ujít. Najdete v něm tři rybníky a celou řadu zahradních staveb (Pompejská kolonáda s antickými sochami, Čínský pavilon apod.) Park je lákavým místem pro děti: budou nadšeny zvířaty, která chovají v těsné blízkosti zámku – morčaty a drůbeží počínaje, opicemi, oslíkem a daňky konče.

Ještě známější je tzv. Květná zahrada, ta je však od zámku poněkud dál. Má půdorys obdélníku a naleznete v ní monumentání kolonádu dlouhou 244 m, před níž stojí Lví kašna a Kašna Tritonů. V jižní části se můžete ztratit v kulatém a čtvercovém bludišti, v severní části vás určitě zaujme osmiboká rotunda s umělými jeskyněmi, sochami a freskami.

Kromě zámku s věží vysokou 84 metry je výraznou dominantou města chrám sv. Mořice. Mezi zajímavé památky patří i biskupská mincovna s expozicí kroměřížského mincovnictví. Ano, biskupové si vzali na starost i ražbu zlatých mincí a docela jim to šlo :). Neměli byste minout ani Velké náměstí s krásným mariánským sloupem, Muzeem Kroměřížska se stálou expozicí Maxe Švabinského a radnici, která má neobvyklé věžní hodiny se dvěma ciferníky – horní ukazuje hodiny a dolní minuty. A rozhodně se stavte v arcibiskupských vinných sklepích. V tamních klenutých sálech můžete ochutnat a třeba i zakoupit mešní víno. A až vylezete zpátky na světlo boží, jen lehce ovíněni, protože ztřískat se mešním vínem do němoty je ostuda :), zkuste se podívat i do okolí Kroměříže.

V Chropyni, rodišti Emila Filly, si můžete prohlédnout zámek nebo navštívit (v květnu lichého roku) Hanácké slavnosti. V Rymicích najdete skanzen lidových staveb i s větrným mlýnem. A zajímavostí je ještě spousta. Po takovém výletu pochopíte, že Svatá Haná je – když ji právě nesmetou povodně – opravdu země zaslíbená...

 

Zdroj: P. David, V. Soukup: 999 turistických zajímavostí České republiky

Foto: http://cestovani.idnes.cz

Lenka Tallová


14.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Země zaslíbená neboli Svatá Haná

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.