Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

České město s nejdelším názvem

Brandýs n.L.

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Jedno z mála českých dvojměstí. Vzniklo roku 1960 spojením Staré Boleslavi na pravém a Brandýsa nad Labem na levém břehu Labe.

O hradišti ve Staré Boleslavi jsou záznamy už z přelomu 9. a 10. století. A do českých dějin se město významně zapsalo 29. září 935, kdy byl (alespoň podle Kosmase) u kostelíku sv. Kosmy a Damiána zavražděn kníže Václav. Na kostelíku se prý pak objevovaly neustále krvavé skvrny, které nešly zabílit. Osobnost patrona české země byla tak důležitá, že se místo jeho smrti stalo poutním místem českého národa, symbolem křesťanských a státní tradic. Takže dnes žádné srandičky, čtení o Staré Boleslavi bude vážné a důstojné...

Na místě původního kostelíku nechal Břetislav I. vystavět zděný kostel. Dnes tu stojí bazilika sv. Václava se zachovanými částmi Vrábské kaple, na nichž je zobrazeno zavraždění sv. Václava. To ovšem není jediná významná církevní památka Boleslavi. Za návštěvu stojí i románská bazilika sv. Klimenta s kryptou z 11. století. Má v interiéru nejstarší nástěnné malby v Čechách – zbytky fresek legendy o sv. Klimentu (z doby asi kolem r. 1175). Na seznamu národních kulturních památek je i poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Poutníci chodili do kostela kvůli reliéfu Madony s Ježíškem, nazývanému "Paládium České země". Roku 1632 byl reliéf, který měl poutníky uzdravovat a ochraňovat, uloupen Sasy a vrácen teprve o čtyři roky později za téměř 100 000 zlatých. Náboženské poutě do Staré Boleslavi dodnes připomínají některé dochované kapličky tzv. Svaté cesty, postavené roku 1680 podél staré silnice z Prahy do Boleslavi, a to vždy ve vzdálenostech délky Karlova mostu v Praze.brandýs n.l. st.boleslav

Ptáte-li se, jak je možné, že jsem v tak starobylém městě neuvedla hrad, pak vězte, že tu byl, ale zničili jej husité. Dodnes ho připomíná jen gotická brána s lomenými portály při vstupu na náměstí.

A něco málo z přítomnosti: roku 1820 byl v okolí města objeven pramen s minerální vodou, který se stal základem lázní Houštka. Dnes je lesopark Houštka centrem relaxace a sportu, najdete zde atletické středisko mládeže Emila Zátopka, čestného občana města, který tu vytvořil 17 světových výkonů a rekordů.

První zmínky o Brandýse pocházejí "až" ze 13. století. Roku 1581 se stal královským komorním městem. Dominantou města je – jak jinak – zámek. Patří k němu zahrada s bohatě zdobenou balustrádou, sochami, vodotrysky a kašnami, které zásoboval dřevěný vodovod. Velkou slávu zažíval Brandýs za císaře Rudolfa II.. Ten si zámku hleděl, nechal jej vyzdobit sgrafity s loveckými motivy a v zahradě dal zbudovat míčovnu a zvěřince. Do zahrady se vcházelo krytou chodbou na pilířích, zvanou Rudolfína či Josefínka. Na zámku Rudolf hostil své učené přátele, například Tadeáše Hájka z Hájku nebo Tychona de Brahe. Dodnes jsou populární pověsti o císaři a jeho románcích s mlynářkou – pamatujete na film Císařův pekař? "Hopsa hejsa do Brandejsa!" :) – a také o tajných chodbách, které měly vést až do Prahy. Bohužel tak jako Starou Boleslav, i Brandýs zasáhla třicetiletá válka a zámek byl hodně poničen. Roku 1813 se zde sešli tři panovníci: rakouský císař, pruský král a ruský car a domlouvali postup proti Napoleonovi. Posledním majitelem zámku byl rakouský císař Karel a jeho manželka Zita. Po převratu v roce 1918 se uvažovalo, že se zámek stane letním sídlem T.G. Masaryka, ale vyhrály to Lány. Zámek pak za komunistů opět chátral a až dnes se začíná probouzet do své původní krásy.

Zajímavostí je mlýn, který se nachází pod zámkem a se svými jedenácti mlýnskými koly patřil k největším v Čechách. Z renesance jsou dochované některé obytné domy na náměstí se sklepeními a hlavně katovna s psaníčkovými sgrafity (dnes je v ní jedna z expozic muzea). Nezapomeňte ani na barokní budovu pivovaru, který byl postaven podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Velice pěknou secesní budovou je radnice s freskou vyobrazující císaře Rudolfa II., jak uděluje Brandýsu titul královského komorního města. Dnes v Brandýse sídlí například Pedagogická fakulta Karlovy university, sportovci znají hlavně špičkově vybavené Sportcentrum.

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Jedno z mála českých dvojměstí. Krásné, starobylé, duchovní. Ale já osobně jenom nakouknu, pokochám se a rychle pryč. Jímá mě hrůza, že bych tam měla bydlet. Dovedete si představit tohle vypisovat do kolonek?! To se raději přestěhuju do Aše, Brna nebo do Chebu. :)

Zdroj: P. David, V. Soukup: 999 turistických zajímavostí České republiky

 

 

Lenka Tallová


23.5.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - České město s nejdelším názvem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77182.
    Archiv anket.