Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vodácký deník I. Vodákem proti své vůli

Vodácký deník 1. Vodákem proti své vůli

Prázdniny a dovolené jsou již v plném proudu a my vám přinášíme první díl ryze letního počteníčka. Každé úterý se budete pravidelně setkávat s Gargamelem a s jeho osobitým vyprávěním, plným vodáckých zážitků...

 

Vodákem proti své vůli

Už se nepamatuju, jestli jsem tehdy socialismus budoval, nebo udržoval, vím jen, že jsem právě byl v zaměstnání, když mi zavolal Pavouk. Volal mi vždycky do zaměstnání, ne každý měl tehdy telefon.

„Víš co je nového?“ zeptal se mě místo pozdravu. „Jedeš s námi na Sázavu!“ Jeho zákeřná pavoučí taktika předem likvidovala každou sebeobranu. Polkl jsem svůj názor na jeho vychování a špitl: „A kdy se jede? Měl bych si zařídit dovolenou.“

„Času máš dost,“ odvětil, „až za tři neděle. Už máš loď?“

„Nevěděl jsem , že ji budu potřebovat!“ Bránil jsem se s nadějí, že se z akce vykroutím. Byl jsem suchozemec a umění ovládat loď mi bylo cizí.

„Nevadí, nějakou ti seženeme.“ Pavouk se s ničím nepárá.

Pavouk je bratr kamaráda mého švagra. On a švagrův kamarád Ďuri byli vodáci. Minulý rok pozvali pár lidí na Lužnici. Já jel na čundr do jižních Čech, takže jsme si dohodli sraz ve Veselí. A tak jsem upadl do Pavoukových sítí. Pavouk neloví hmyz, ale lidi. Místo vysávání je manipuluje a zneužívá pro své záměry.

pavoukPavouk má přes 180 cm a více než 135 kilo. Spíš než něžné babí léto připomíná úspěšného predátora na vrcholu potravinového řetězce. Ulovenou kořist si bere s sebou na svá křižácká tažení po řekách českých a dalších.

„S kým pojedu?,“ zeptal jsem se. Loni mě totiž donutili absolvovat poslední etapu místo kamaráda, který musel odjet. Na přídi lodi jsem kormidelníkovi žádnou větší škodu nezpůsobil a doufal jsem, že u toho zůstane.

Amnestie se nekonala.

„Pojedeš na kormidle. Na háčku jezdí holky.“

„V tom případě musím loď koupit. Chci rozbít vlastní, ne cizí!“

„Tak jo. Háčka už máš?“

„Nevěděl jsem….“ Dál jsem se nedostal.

„Nevadí. Nějakého ti dodáme. Pojedeš s Fazolí.“

Fazole není jméno, ani přírodopisné zařazení. Je to přezdívka. Na vodě má přezdívku každý. Kdo přezdívku nezíská, buď postrádá osobnost, nebo je netýkavka. Já jsem si nejprve psaním kroniky vydobyl přezdívku Sedmilhář. Pak mi začali říkat Gargamel. Prý to není proto, že jsem si obstaral pleš, ale že jsem právě tak škodolibý a jedovatý. Taková pomluva! Mám něžnou duši básníka. Jak říkal pan Horníček: „Má duše pluje životem jako leknín po hladině, zatímco kamarádi mne bombardují cihlami svých skutků.“

Ještě nikdy jsem nečetl nic, co by mne vystihovalo lépe.

Parta, se kterou mám jet na vodu, si říká Čochtani, podle svého patrona. Čochtan není přezdívka, ale jméno. Čochtan je hastrman, který se narodil v hlavě pana Wericha a bydlí ve Zlaté stoce u Třeboně. Vyznává ho většina vodáků. Čochtan je však božstvo pohanské a vyžaduje oběti. Někdy se spokojí s úlitbou, jindy mu vodák obětuje vše, včetně lodi (život ne, ten obětují hazardéři své hlouposti). Čochtan loví dušičky živé – do koho zasekne udičku, ten se vrací.

Čochtani mě tedy zvou na Sázavu (a zkus odmítnout!).

„Kde je sraz?“, informuji se.

„Začíná se na Stvořidlech,“ zněla Jobova zvěst. Stvořidla jsou obávané peřeje. Také jsem se zděsil.

„To nemyslíš vážně! V životě jsem nekormidloval!“

„To se naučíš cestou,“ řekl Pavouk lehkomyslně. „Připrav si tři tisíce. Máme zamluvené Tučňáky.“ (typ kanoe). A zavěsil.

Tak jsem se stal vodákem proti své vůli.gargamel

 

Trocha vodácké odborné terminologie

 

Definice

- vodák je tvor přemisťující se po řece z bodu A do bodu B. Převážně v lodi a na hladině

- vodák bez lodi a pod hladinou je také vodák. Tento vodák se však cvaknul neboli „udělal“ (což ho bude stát flašku)

 
Slovníček

- vodák, který se cvaknul, neboli udělal, „ulovil Čochtana“. Kdo má nejvíc Čochtanů, je užitečný, neboť slouží kamarádům jako objekt vhodný k tříbení smyslu pro humor a jako plátce daně za cvaknutí.

- plavidlem bývá nejčastěji kanoe, kajak nebo nafukovací člun

- k pohonu slouží pádlo. Pozor: pádlo, ne veslo. Kdo řekne „veslo“ je paďour, čili mastňák.

- kormidelník sedí na zádi lodi a věnuje se řízení lodi a háčka

- háček je pohonná jednotka umístěná na přídi. Rovněž má za úkol hlásit překážky v cestě a hospody.

 

Gargamel

Vodácký deník:


11.7.2006   Rubrika:   |   Komentářů 24   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Prielom Hornádu  

Diskuse ke článku - Vodácký deník I. Vodákem proti své vůli

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
koliaska105
koliaska105 - 31.7.2019 20:04

Haha, tak to mi úplně připomnělo mého manžela, který jel na vodu vůbec poprvé minulé léto. Ze začátku z toho měl trochu strach, protože prý vůbec nevěděl co od toho očekávat, ale nakonec si to prý neskutečně užil. Letos se prý chystá jet znovu. Dokonce si kvůli tomu koupil i svůj vlastní stan z https://armik.cz/army-shop-kategorie-spaci-pytle-stany/

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.