Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Karlův most – hrdý svědek naší minulosti

Karlův most – hrdý svědek naší minulosti

Žádný návštěvník Prahy si nenechá ujít procházku po Karlově mostě. Většina z nás asi ví, že je to nejstarší most přes Vltavu v Praze a náš druhý nejstarší most vůbec. Ten první najdete v Písku.

Napadlo vás ale někdy, když našlapujete na kamenné dláždění Karlova mostu, co všechno asi pamatuje? Jaká byla jeho cesta až do současnosti? Jestliže máte zájem o historii, pojďte se se mnou dnes Karlovým mostem projít trochu jinak než po vlastních nohou.

Dostat se z jednoho břehu Vltavy na druhý lidé potřebovali od pradávna. K takovému přesunu jim sloužilo několik brodů, z nichž nejfrekventovanější se táhl od dnešní paty Mánesova mostu k Hergetově cihelně. Později byl konečně přes řeku postaven most, a to přímo v místě dnešního mostu Karlova. Ten bohužel strhla povodeň, a tak dal král Vladislav II. zbudovat nový most, jenž byl dokončen v roce 1172 a dostal jméno po králově manželce Juditě. O dvě století později vzala rozbouřená voda i Juditin most a posléze zahájil Karel IV. stavbu dnešního Karlova mostu.

Aby se stavba podařila a nestihl jej stejný osud jako předchozí dva, neponechal král Karel nic náhodě. Základní kámen položil 9. července 1357 ráno v 5 hodin 31 minut. V tu chvíli byla totiž nejpříznivější konstelace Slunce se Saturnem, což mělo zajistit úspěch karlův moststavby. Teorií a výkladů tohoto data a hodiny však existuje více.

Stavbu mostu započal stavitel Petr Parléř. Po jeho smrti v roce 1399 ji převzali jeho nástupci a v roce 1402 byl most slavnostně dokončen. Říkalo se mu Pražský nebo Kamenný most, dnešní název Karlův se začal používat až v druhé polovině 19. století. Zpočátku na něm nebyla žádná výzdoba, až později na něj byla umístěna socha Ježíše Krista. Od 16. století pak začaly sochy přibývat, takže dnes je jich celkem třicet.

Po dlouhá léta to byl jediný most přes Vltavu v Praze. Další mosty byly vystavěny až později. Dnes slouží most jen chodcům, dříve však přes něj vedla i městská doprava. Jeho dlažba tak pamatuje klapání koňských kopyt i tramvajové soupravy a automobily.

Karlův most byl také svědkem mnoha historických událostí. Například král Václav IV. z něj dal svrhnout do Vltavy tělo umučeného Jana Nepomuckého. Na místě, kde se to stalo, dnes najdete malý křížek.

V průběhu staletí most odolával mnoha povodním, z nichž některé jej dost poničily. Vždy byl však opraven a jeho konstrukce se postupně vylepšovala. Díky tomu máme i dnes možnost se po skvostu naší historické architektury procházet.

Někdy příště si povíme více o sochách na Karlově mostě i o věžích, které k němu neodmyslitelně patří.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org

Meryl


4.5.2007   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Karlův most – hrdý svědek naší minulosti

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77194.
    Archiv anket.