Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bratislavský hrad, místo, odkud vyrážely křižácké výpravy

Bratislavský hrad, místo, odkud vyrážely křižácké výpravy

Bratislavský hrad, který stojí na skále nad řekou Dunajem, se velmi podobá hradu ve španělském městě Toledu. Hrad je poprvé zmiňován v roce 907, ve 12. a 13. století byl románsky přestavěn a korunní věž je připomínána již v roce 1245. Pod hradem se v roce 1189 shromažďovali účastníci třetí křižácké výpravy do Svaté země. V roce 1207 se na hradě narodila sv. Alžběta Uherská, nazývaná taky Durynská, dcera uherského krále Ondřeje II., která založila ženský řád Alžbětinek.

Další významná přestavba hradu proběhla v letech 1423 – 1437, když si zde jednu ze svých rezidencí nechal vystavět císař Zikmund Lucemburský. Tehdy byl ke korunní věži přistavěn nový čtyřkřídlý dvoupatrový palác, který se dodnes zachoval. V této době bylo taky vybudováno předhradí opevněné baštami a reprezentační Zikmundova brána. Hrad svoji nezaměnitelnou siluetu získal přestavbou v první polovině 17. století, kdy těžkou hmotu korunní věže vyvážili nadstavbou věžiček na ostatních třech nárožích paláce. V korunní věži hradu byly od poloviny 16. století s několika přestávkami uloženy uherské korunovační klenoty a to až do roku 1784, kdy je nechal císař Josef II. převést do císařské klenotnice ve Vídni. V roce 1811 hrad vyhořel a zůstal dlouho zříceninou, až byl v letech 1958 – 1968 nákladně zrekonstruován.

bratislavský hrad

Prostory hradu jsou dnes využívány po reprezentaci Slovenské republiky. Na hradě má však sídlo taky Slovenské národní muzeum – historické muzeum se zajímavou expozicí Klenoty dávné minulosti Slovenska, ve které jsou umístěny různé šperky, ozdoby, užitkové předměty a poklady zlatých a stříbrných mincí. Je zde vystavena rovněž slavná dvacet dva tisíce let stará Venuše z Moravan nad Váhom, vyřezaná z mamutího klu, která je nejstarším výtvarným dílem z území Slovenska.

Jiří Glet


4.10.2011   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bratislavský hrad, místo, odkud vyrážely křižácké výpravy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77183.
    Archiv anket.