Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Svatý Jur – Pezinok – Modra. Malokarpatská vinařská cesta.

Svatý Jur – Pezinok – Modra. Malokarpatská vinařská cesta.

V oblasti Malých Karpat se již hezkých pár století pěstuje vinná réva. Zdejší půvabná městečka a obce

spojuje Malokarpatská vinařská cesta. Já se zde zmíním o třech městečkách na této cestě. Proč jsem si vybral právě Svatý Jur, Pezinok a Modrou? No proto, že staré slovenské přísloví nás poučuje, že bratislavské vinohrady byly sice největší, ale svatojurské nejlepší, pezinecké nejkrásnější a modranské nejúrodnější.

Svatý Jur

Svatý Jur je pěkné vinařské městečko v Malých Karpatech, přibližně 14 km severně od Bratislavy. Z městských památek vyniká gotický kostel sv. Jiří se vzácným renesančním oltářem tohoto světce z bílého pískovce. Při kostele stojí zajímavá dřevěná zvonice ze 17. století. Kostel Nejsvětější Trojice je barokní stavbou s barokním zařízením. Na náměstí vás dozajista upoutá morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice z první poloviny 19. století. V městečku se můžete toulat uličkami lemovanými typickými vinařskými  domky a při troše pozornosti objevíte i zbytky městských hradeb ze 17. století.

Ve Svatém Juru jsou vinohrady vysázeny na terasách

Svatý Jur je doslova obklopen vinohrady. V členitém terénu Malých Karpat jsou zdejší vinohrady vysázeny na terasách, což městečku dodává zvláštní ráz a neopakovatelný půvab. A víno je zde vskutku výtečné.

Hrad Biely Kameň

Zřícenina hradu Biely Kameň stojí na návrší v lese v místní části města zvané Neštich. K hradu se dostanete z městečka po žlutě značené turistické cestě. Gotický hrad ze 13. století plnil svou funkci až do roku 1663, kdy byl vypleněn Turky a pak již nebyl obnoven. Dle pověsti se hrad dlouho nedařilo postavit, až tajemný poutník zarazil do země hůl, která do rána rozkvetla. Pokud strom rostl, na hradě se dobře dařilo. Pak však panstvo zpychlo, strom uschnul a Biely Kameň se stal zříceninou.

Národní přírodní rezervace Šúr

Na jihovýchodním okraji města se nachází Národní přírodní rezervace Šúr, olšový les, který se dříve táhl od Rače až k Modře.

Pezinok

Ve vinařském městě na Radničním náměstí stojí barokní Mariánský sloup a toto náměstí a přilehlé ulice jsou lemovány pozoruhodnými renesančními a barokními domy. Několik kostelů a kapucínský klášter připomínají dřívější význam a bohatství tohoto královského města.

Pezinský zámek

Pezinský zámek byl přestavěn z gotického vodního hradu a dnes zde má sídlo známá vinárna. Zámek je obklopen anglickým parkem se vzácnými dřevinami. V městě se taky zachovaly zbytky hradeb z počátku 17. století. Pezinok je rodištěm barokního malíře Jana Kupeckého

V evangelickém kostele se nacházejí oltářní obrazy Oplakávání Krista a Poslední večeře Páně od zdejšího rodáka Jana Kupeckého, předního evropského barokního malíře. Jeho rodný dům stojí v Kupeckého ulici.

Malokarpatské vinohradnické muzeum

V Malokarpatském vinohradnickém muzeu jsou umístěny zajímavé expozice o vinařství a vinohradnictví. Pro Malokarpatskou vinařskou oblast jsou typická zejména tato vína: z bílých vín je to ryzlink vlašský, ryzlink rýnský, veltlínské zelené a rulandské bílé, z červených vín pak svatovavřinecké a frankovka modrá. Ve městě je více než padesát míst, kde je možnost ochutnat lahodné malokarpatské víno.

Modra

Modra je jedním z nejkrásnějších měst na Slovensku. Dominantní stavbou je renesanční kostel sv. Štěpána krále, ve městě se částečně zachovalo taky opevnění, zbytek hradeb, kruhová bašta a Horní brána.

Muzeum Ľudovíta Štúra

Nejstarším modranským kostelem je gotický kostel sv. Jana Křtitele. Kostel stojí u hřbitova, který je místem posledního odpočinku Ľudovíta Štúra. Na hlavním náměstí stojí pomník Ľudovíta Štúta a ve městě má sídlo taky Muzeum Ľudovíta Štúra, ve kterém se seznámíte s životem a dílem tohoto významného slovenského národního buditele a kodifikátora spisovné slovenštiny.

Modranská majolika

Modra je kromě lahodného vína známá taky modranskou majolikou s osobitou malířskou výzdobou a ornamentikou. Tato modranská keramika je oblíbená po celé Evropě.

 malokarpatská vinařská cesta.

Foto: www.e-slovensko.cz

Jiří Glet


2.5.2012   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Svatý Jur – Pezinok – Modra. Malokarpatská vinařská cesta.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lilia-na
Lilia-na - 2.5.2012 19:38

Uh, před lety jsme objížděli všelijaké zřéceniny, tak nás zaujal i Biely Kameň, když už jsme poblíž zastavili večer na přespání. Místní nás poslali do lesa, tak jsme šli. Bylo po dešti, kluzko a hrad nikde. Když jsme narazili na jakýsi světlý šutr, dcera nadšeně zvolala, že jsme našli "bílý kámen". No nakonec jsme našli i opravdový Biely Kameň.

 
vmarta
vmarta - 2.5.2012 8:48

Já chodila do Modry do školy...to byli zlatá léééta smajlik - 3

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.