Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Na výlet do Polska. Mazurská jezerní plošina.

Na výlet do Polska. Mazurská jezerní plošina.

Mazurská jezerní plošina je půvabná přímořská krajina na severovýchodě Polska. Na své si tu přijdou turisté i vodáci a jsou zde taky vhodné trasy pro cykloturisty. Nachází se tady více než tři tisíce jezer, navzájem propojených řekami a kanály. Jsou zde mírné pahorky, husté lesy, březové háje a najdete tu jen málo turistů, takže si můžete plně vychutnat krásu Mazurských jezer.

Tato krajina je taky vyhledávaná milovníky historických a kulturních památek. Zdejším centrem je město Olsztyn. Ve městě stojí gotický hrad, na kterém žil a pracoval vynikající astronom Mikuláš Koperník. Hrad je sídlem Muzea lidového umění. Ve městě stojí taky gotická městská brána a gotický kostel sv. Jakuba. Monumentální biskupský hrad najdete v městečku Lidzbark Warminski. Hrad je sídlem muzea s bohatou sbírkou sakrálního umění. Na mazurská jezeranávrší uprostřed parku stojí klasicistní letní biskupský palác. Hrad německých rytířů najdete zase v městečku Ketrzynu. Působivý cihlový kostel stojí v osadě Dobre Miasto. Poutní kostel Swieta Lipka je klenotem baroka v malebné krajině.

V městečku Olszynek se nachází Muzeum lidového stavitelství, jeden z největších skanzenů v Polsku. Ve skanzenu jsou umístěny lidové stavby z Warmie, Mazovska a pruské Litvy. Najdete zde zajímavé dřevěné roubené chalupy, špýchary, větrné mlýny, hospodářské budovy, hospodu i venkovský kostelíček. Lidové stavby jsou vybaveny dobovým zařízením, jsou tu taky domácí zvířata. Skanzen dokumentuje venkovský způsob života ve východním Polsku v 19. a začátkem 20. století.

Jiří Glet


10.5.2012   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Na výlet do Polska. Mazurská jezerní plošina.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 10.5.2012 19:53

Podle článku tam musí být hezkysmajlik - 47 Lákalo by mě se tam podívat, ale pro nás je Polsko dost z rukysmajlik - 26

 
Světlonoska
Světlonoska - 10.5.2012 15:00

Polsko nemáme daleko ,ale tam jsem nikdy nebylasmajlik - 66

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401433.
Archiv anket.