Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pařížské hřbitovy

Hřbitov

Svérázným druhem městských památek jsou hřbitovy. Nenechte se zmást – procházky po hřbitovech vůbec nesvědčí o něčí morbidnosti. Jsou to místa klidu, na nichž si nejen odpočinete od městského hluku, ale ještě se poučíte. To platí hlavně o hřbitovech takových měst, jako je třeba právě Paříž.

Podívejme se třeba na hřbitov Montmartre: nemusíte jít moc daleko od hlavního vchodu a už je to tady – hned mezi prvními náhrobky najdete místo posledního odpočinku třeba Hectora Berlioze, o kousek dál je pohřben jeden z největších francouzských spisovatelů, Emile Zola.

Nejvýznamnější a nejznámější je ale pařížský hřbitov Le Père Lachaise. Snadno se k němu dostanete metrem, buď na stanici Gambetta, Père Lachaise, nebo Philippe Auguste. Pokud vstoupíte vchodem od stanice metra Philippe Auguste, poměrně záhy přijdete k náhrobku Abélarda a Heloise, milenců, kteří pro svou lásku hodně vytrpěli. Jen kousek od nich je pochován Jim Morrison, zpěvák skupiny The Doors, který v Paříži za poněkud podezřelých okolností zemřel. Jeho hrob se stal poutním místem fanoušků, kteří mu sem vozí i dárky a zapalují u jeho náhrobku svíčky.

Koupit si můžete malý plánek, kde najdete vyznačené významné hroby. A když se pak s ním nebo bez něj budete procházet po hřbitově, můžete najít kromě dvou již zmíněných hrobů také náhrobky spisovatele Moliéra, bajkaře La Fontaina, básníka Guillauma Apollinaira, spisovatele Marcela Prousta nebo herečky Sarah Bernhardtové. A to stále není všechno. Na Père Lachaise odpočívá také Honoré de Balzac nebo malíř Eugéne Delacroix. A to výčet pořád ještě neskončil. Schválně si tipněte, kde jsou pohřbeni třeba Maria Callas, Oscar Wilde nebo Max Ernst.hřbitov

Všechny tyto osobnosti odpočívají na ploše 43 hektarů, která z Père Lachaise činí největší pařížský hřbitov. Jeho vznik je spojen s aktivitou Napoleona I., který pozemek zabavil jezuitům (ti zde měli hospic Mont-Louis). Roku 1804 se pozemek stal známý jako Východní hřbitov (Cimetière de l’Est). Současné jméno dal hřbitovu zpovědník krále Ludvíka XV. – otce Lachaise, který tu dožil ještě v dobách jezuitského hospicu.

Père Lachaise je velice neobvyklé místo – je to nejen hřbitov, ale také krásný park. Chcete-li se orientovat, počítejte, že tu najdete ulice s klasickými názvy, jako byste chodili po městě.

Kromě toho některé náhrobky skutečně plní funkci jakýchsi poutních míst a netýká se to jen hrobu Jima Morrisona. Na svátek šech svatých například lidé pokrývají květinami náhrobky Sarah Bernhardtové či Alfreda de Musset, proudy návštěvníků směřují k místu posledního odpočinku Allana-Kardeca, známého spiritualistického filosofa. Lidé od něj očekávají něco podobného jako v Praze od Rabbi Löwa – splnění svých přání.

Každopádně doporučuji: klidně vynechte nějakou tu pamětihodnost a jeďte se podívat na pařížské hřbitovy. Mají krásnou atmosféru. Chcete-li vidět všechna významná pařížská pohřebiště, podívejte se kromě Père Lachaise a Montmartru ještě na hřbitov Montparnasse.

Jana Přikrylová


16.2.2006   Rubrika:   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pařížské hřbitovy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77182.
    Archiv anket.