Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Luxus, krása, exotika... Navštivte nádherné ostrovy Brijuni

Luxus, krása, exotika... Navštivte nádherné ostrovy Brijuni

Cestování po národních parcích Chorvatska pokračuje. Budete-li dovolenou trávit na Istrii nebo v jejím blízkém okolí, pokusím se vás vylákat na velmi pěkný výlet.

Podél západní části istrijského pobřeží je rozeseto mnoho ostrůvků. Mezi nimi můžeme najít skupinu čtrnácti malých ostrovů, které jsou jedinečné – Brijuni.

Největší rozkvět nastal na ostrovním komplexu v době, kdy si jej za své sídlo vybral Josip Broz Tito. Přijímal tady všechny státní i soukromé návštěvy. Nejen státníci a politici, ale i světoznámí herci, sportovci či zpěváci měli možnost užívat si na Titovo pozvání ve skutečném ráji.

Příroda je tu překrásná. Stále zelené lesy, trávníky, volně žijící zvířata, safari park, pláže... Vše na pouhých sedmi a půl kilometrech čtverečních.

Když vás omrzí sledování dvou obrovských slonů v safari, můžete pozorovat muflony, jak plavou za potravou z jednoho ostrova na druhý.

brijuniŘíká se, že cokoli na Brijunech zasadíte, to poroste. Asi to bude pravda, protože se tu můžete setkat s nejrůznějšími druhy rostlin, které sem byly dovezeny ze vzdálených přírodních pásem.

Každý ráj však má svá „zakázaná území“, a tak i na Brijunech platí přísná pravidla a omezení. Můžete vidět již jmenované safari, projít se v místech, která navštívila například Sophia Loren, Elizabeth Taylor a jiní slavní. To vše můžete, ale ne bez průvodce.

Jako návštěvník také nemáte šanci dostat se do blízkosti dvou ostrovních hotelů, o vládní vile ani nemluvě. Jestli ji přece jen toužíte spatřit, nezbude vám nic jiného než si koupit některou z četných publikací.

Kromě služebních automobilů čestné stráže a elektrovláčku pro turisty tu nesmí jezdit žádná motorová vozidla. Ačkoliv jeden vůz má výjimku... Když budete mít zbytečných 5 000 eur, můžete se hodinu povozit v jedinečném cadillacu, který patřil Titovi a nikdo jiný jej nesměl řídit.

Zkrátka a dobře, jestli sníte o tom, že v Evropě navštívíte místo, kde můžete i ve volné přírodě obdivovat vzácnou africkou květenu, indického slona a ještě přitom můžete potkat třeba Johna Malkoviche, na Brijunech máte jedinečnou příležitost.

Dagmar Lovričić


14.6.2007   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Luxus, krása, exotika... Navštivte nádherné ostrovy Brijuni

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Petula123
Petula123 - 27.7.2011 14:33

Exotika mě moc láká, jenže málokdo si to může dovolit. Pro ty kdo rádi soutěží jsem našla na www.soutezallivictus.cz hru o zájezdy na Mauritius, myslím, že za pokus to stojí smajlik - 3

 
Sára
Sára - 14.6.2007 16:46

smajlik - 60to je krááása smajlik - 60smajlik - 46

 
Adka
Adka - 14.6.2007 12:47

Lovrida:je pravda,že na severu jsem nebyla....ale jinak moc krásná země ve všech směrech!!!smajlik - 31měla jsem špatnou zkušenost s obyvatelstvem,proto jsem tam přestala jezdit!!smajlik - 76čistě můj názor jsou to humusáci(hrozné ubytování,špína atd)třeba jsem neměla štěstí na ubytování,smajlik - 17ale za ty samé peníze letám se 4členou rodinou do řecka.Už se tam moc těšímesmajlik - 31

 
Orange
Orange - 14.6.2007 11:52

Lovrida: vidíš, něco na tom budu, byla jsem teď na makarské a nic moc ,ale ti nejhorší bylí napůl češi :-)

 
Lovrida
Lovrida - 14.6.2007 10:53

Adka: Z vlastní dloholeté zkušenosti musím říct, že máš pravdu. Dalmatinci opravdu nic moc. Ale on je veliký rozdíl mezi obyvatelstvem v různých částech Chorvatska. Třeba Istrie a přímoří to jsou skutečně milí lidé s velkou tolerancí a rozhledem. Čim víc na jih tím horší. Podle mínění samotných Chorvatů je Dubrovník v tomhle ohledu prý nejhorší.

 
Aja
Aja - 14.6.2007 9:50

Tak tam jsem ještě nebyla smajlik - 58

 
Lhasa
Lhasa - 14.6.2007 9:26

Vypadá to jako ráj na zemi smajlik - 60 A poměrně blízko, žádný Seychely smajlik - 68 Tak třeba jednou... smajlik - 14

 
Adka
Adka - 14.6.2007 6:35

Zajímavé.....tam jsem taky nebylasmajlik - 66ale po zkušenosti z Dubrovníka nic moc(země krásná ale obyvatelstvosmajlik - 55)

 
Šťastná Baronka
Šťastná Baronka - 14.6.2007 0:18

Tak tam jsem taky nebylasmajlik - 42

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 125754.
Archiv anket.