Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Reklamy v médiích nás neustále nabádají, abychom si za peníze, které nemáme, kupovali věci, které nepotřebujeme. Někteří lidé podlehnou, zadluží se kvůli zbytečnostem a dluhová spirála je stáhne až na samé dno. Na tuto situaci chtělo upozornit jisté sdružení, které minulý týden rozvěsilo po Praze figuríny oběšenců. Zhoršující se ekonomická a sociální situace prý vede řadu lidí k sebevraždám. Seskupení vidí řešení této situace v lidské solidaritě.

Pojďme si ale na začátek vyjasnit, že půjčka sama o sobě není jen zlovolný prostředek určený k likvidaci každého, kdo si ji vezme. Půjčka znamená jen možnost získat okamžitý finanční obnos za úplatu. Je potom na každém, zda je schopný nebo ochotný tuto cenu zaplatit. Půjčka je dobrovolný obchodní vztah dvou svéprávných stran. Na půjčce se dá dokonce i vydělat. Například tehdy, zakoupíte-li něco, co je momentálně v akční slevě a tato sleva je větší než úroky, které zaplatíte. Anebo také tehdy, pokud je úvěr dlouhodobý, s pevnými splátkami a inflace koruny hýbne s její hodnotou natolik, že zatímco počáteční splátka pěkně zahýbá s rodinným rozpočtem, tak ta samá částka po několika letech je jen drobný výdaj.

Vraťme se zpátky k oběšencům a solidaritě. Organizátoři akce moc detailů nesdělili, a tak se lze jen dohadovat, jak si takovou solidaritu představují. Vezměme si pro příklad dvě rodiny se stejnými příjmy. První rodina jezdí na zahraniční dovolené, nakupuje špičkovou elektroniku, drahé auto, nejnovější mobily, vše na úvěr. Druhá rodina žije daleko úsporněji, šetří, kupuje jen potřebné věci. Jednoho dne první rodina zjistí, že nemá na splácení svých půjček. Měla by tedy zajít za druhou rodinou a požadovat po ní, aby v rámci solidarity či spravedlnosti věnovala penízesvoje úspory na splacení dluhů rodiny první?

Inu, nejspíš ne. Možná jen chtěli poukázat na obyčejnou stránku lidství a soucitu s potřebnými. Toho se však nemusíme bát, stačí se jen podívat na mnohé příběhy lidí, kteří se dostali do těžké situace. Vždy se spontánně zvedla vlna lidské solidarity a během okamžiku byl na světě třeba invalidní vozík, výtah pro postižené nebo jako minulý týden hromada potravin pro matky s dětmi, které nedostaly včas peníze na živobytí od úřadů.

Daleko lepší by možná bylo, kdyby toto sdružení raději dělalo osvětovou činnost a šířilo povědomí finanční gramotnosti, aby se do dluhových pastí dostávalo co nejméně lidí. Nikomu totiž nezaklepe na dveře exekutor jen tak znenadání a bez příčiny. Předchází mu soudní jednání a minimálně i pár upomínek věřitele. Do problémů se splácením se může dostat každý. Stačí nemoc nebo úraz, ztráta zaměstnání či živelná událost, která zničí dům. Vždy je ale třeba jednat okamžitě. Hned při nesplacení první splátky je třeba kontaktovat věřitele a sjednat si odklad splátek, refinancování úvěru nebo nějakou jinou dohodu. V žádném případě není možné vyčkávat či dokonce nereagovat na upomínky. Z několika stokorun se rázem stanou tisíce. Pokud by také vedlo osvětu o tom, že stát tu není proto, aby všechny vodil za ručičku a platil za ně dluhy, ale že stát by tu měl být od toho, aby dal každému prostor se legálně o sebe dostatečně postarat podle svých schopností a možností, potom by nemuselo být tolik tragédií a osobních krachů.

Berete si půjčky, nebo se snažíte životu na dluh vyhýbat? Byli byste ochotni být solidární s těmi, kteří své dluhy nezvládají, a věnovat jim část svých úspor?

 

 

Blanka Moravcová


25.1.2012   Rubrika: Právnické okénko   |   Komentářů 96   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Život na splátky a solidarita s dlužníky. Ano či ne?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-103
kareta
kareta - 25.1.2012 8:20

Jarča*: hm..ale závist v tom cíítt je! Fakterm je, že jsem v jiné diskusi četla, jak holka těsně po škole, s příjmem podprůměrným chce půjčku na dovybavení (dle sumy dost nad limit!!) a na rady typu zařídit se POSTUPNĚ, (jak jsme to dělali my) napsala, že to ODMÍTÁ. Tak pak...komu není rady, ten ať si tu drňu nabije!smajlik - 26

 
tornado-lou
tornado-lou - 25.1.2012 8:20

Jarča*: jo. ale kdyz ji nekdo ma, tak proto neni hned horsi. tak jak to Nika1 pise, tak to vypada, ze kdo se kvuli bydleni nezadluzil je ma naprosto nezaslouzene miliony a nema narok na zadny starosti. tak to taky neni. (mmch my platime komercni najem a uz asi 8let bydlime ruzne po najatych bytech prave proto, ze jsme doted nanic jinyho nemeli a pujcovat sme si nechteli.)

 
sharon
sharon - 25.1.2012 8:19

Jarča*: tak určitě jí každý nemá stejně tak jako každý nejsme milionářem......ale je mi jedno jestli můj byt postavili komouši nebo odésáci..smajlik - 68

 
sharon
sharon - 25.1.2012 8:17

Jarča*: to máš svatou pravdu, nejhorší je dělat "mrtvého brouka"......a já myslím, že nejhorší jsou nebankovní půjčky , ty by měli být státem nepovoleny......do takové bych nikdy , nikdy nešla.....přece jen s tou bankou když třeba člověk onemocní se dá domluvit na splátkách, nebo se úvěry dají i proti tomuto pojistit......

 
Jarča*
Jarča* - 25.1.2012 8:13

sharon: ona to Nika1 asi myslela spíš tak, že každý tu možnost nemá...

 
sharon
sharon - 25.1.2012 8:13

Nika1: tak nějak tě nechápu......i já koupila byt v paneláku postaveným komoušema...no a co ? Bydlíme tu od jeho postavení, byt jsme si za své udržovaly tak proč si ho nekoupit......cítím z tvého psaní tak trochu závist......

 
kareta
kareta - 25.1.2012 8:06

Nika1: no, když si lidi berou 100% hypo tzv. NA KREV!, falšují přijmy a neuvažují reálně, tak si za to sami můžou. Prostě nemůže každý bydlet ve vlastním..smajlik - 26

 
Milda3
Milda3 - 25.1.2012 8:04

Nika1: smajlik - 76

 
Nika1
Nika1 - 25.1.2012 7:39

Jo, jsem zadlužená až po krk. Kvůli bydlení. Solidaritu od těch, co bydlení zdědili nebo dostali od rodičů, obce, kdysi od podniku nebo státu ani nečekám. Nečekám od nich ani pochopení. Pořád se říká, že exekuce mají jen lidi, co si hloupě půjčili na spotřební zboží a na dovolenou, ale o exekucích kvůli hypotékám se nemluví. Tihle lidí s hypotékama mají totiž jen 2 možnosti: platit měsíčně nájem nebo hypotéku (tu ale s vidinou, že to možná bude jednou jejich). Pak si takzvaně ten zbytek řekne, no jo můžou si za to sami a uvelebí se na sedačce sledující TV v paneláku postaveným komoušema, koupeným za 60 tis. Kč. To je prostě pokrytectví. Ale je to tak.

 
Zvědavka
Zvědavka - 25.1.2012 7:31

Tak si dovolím napsat. Bohužel jsem onemocněla, ocitla se bez práce a žijeme fakt z ruky do huby. Počítám každou kačku, šetřím, kde se dá, není to vůbec nic příjemného a v den, kdy seženu práci asi vyskočím pět metrů vysoko.
Jen pro zajímavost, na jídlo na den a osobu mám 35, - Kč.

Přesto to zvládám, dluhy, kromě asi 3 tisíc, kdy jsem něco nutně potřebovala a půjčila si od švagrové, nemám (už jsem je po 200, - měsíčně splatila). Takže ať mi nikdo nevykládá, že se v takové situaci musí zadlužit. Systém sociální podpory není ideální a je v tom bordel, já sama třeba hmotnou nouzi nepobírám, ale jinak se dá pomoc najít. Existuje i spousta organizací, které jsou schopny, a dobře, lidem poradit jak a co si zajistit.
Ale ze svého okolí spíš vidím, že lidi nejsou schopni ustoupit, neumí a snad nechtějí šetřit. Jen brečí, nadávají a nesmyslně si půjčují.
Tak takových mi není líto ani trochu

 
Jarča*
Jarča* - 25.1.2012 7:04

Při mé práci se mi dostávají do ruky exekuční příkazy docela často. Jsou to pořád stejné typy lidí, kteří mají půjčku nebo nějaký jiný závazek a myslí si, že když budou dělat mrtvé brouky, vyšumí to doztracena. Nevyšumí, a z pár tisícovek je najednou několik desítek tisíc. Takových lidí mi bylo líto zkraje, teď už ne.
Ale na druhou stranu mi hodně hýbou žlučí případy, o kterých je možno v poslední době číst nebo je vidět v televizi. Když třebas někdo zapomene zaplatit nemocniční poplatek, a a niž by mu přišla upomínka, dostane rovnou tučnou exekuci včetně soudních poplatků a odměny exekutorovi, takže výsledná částka šplhá ke dvaceti tisícům. To už je svinstvo.
Mitrola: já bych tak nesoudila, že je to vždycky jen dychtivost, někdy stačí dlouhodobá nemoc nebo nezaměstnanost, aby člověk nebyl schopen platit třeba nájem, a už se veze. Ale že každý musí jednat s rozmyslem, to určitě.

 
surika7
surika7 - 25.1.2012 5:26

To si musí každý velmi rozmyslet vzít si půjčky, když potom nesplácí je zle. Takových lidí mi ale nijak líto není, uvedli se do takové situace sami svojí dychtivostí mít vše co vidí. Ono se marně neříká skákej tak vysoko, nakolik máš!!!

 
sallie
sallie - 25.1.2012 1:15

"Nikomu totiž nezaklepe na dveře exekutor jen tak znenadání a bez příčiny. Předchází mu soudní jednání a minimálně i pár upomínek věřitele." - to by si asi měli přečíst především úředníci - např. zdravotní pojišťovny, která s upomínkami čeká i několik let, aby hezky narostlo penále a pojištěnec už pokud možno vyhodil nebo ztratil všechny papíry dokazující, že pojištění opravdu odhlásil / přehlásil či platil smajlik - 36smajlik - 36smajlik - 36smajlik - 36

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-103
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77050.
    Archiv anket.