Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

V souvislosti se slavením Vánoc často slýchávám radu ve stylu „jaký si to uděláš, takový to máš“. Ani nevíte, jak ráda bych si to udělala po svém a měla Vánoce přesně podle svých představ. Jenže to u nás není tak jednoduché a já už toho začínám mít docela dost.

Při padá mi, že jsem v předvánočním a vánočním období něco jako otrok své rodiny a přemýšlím, do jaké míry si to způsobuju sama a do jaké s tím vlastně nemůžu reálně nic udělat.

Je mi dvaapadesát let, mám dvě dospělé děti, jednou vnouče a na částečnou starost i mé rodiče, kterým už zdraví neslouží tak, jak by mělo. A kromě toho k nám na Vánoce pravidelně jezdí ještě manželova ovdovělá maminka, která vlastně kromě nás nikoho jiného blízkého nemá.

A tak se pro mne předvánoční čas odvíjí několik posledních let podle předem daného scénáře, který nejsem schopná změnit, protože na mne všichni spoléhají. A já si připadám jako štvanec.

Začíná to nakupováním dárků. Ne, že bychom si dávali nějaké drahé dary, ale nějakou drobností se vzájemně potěšíme. A já každoročně nakupuju dárky nejen za sebe, ale i za manžela, za moje rodiče a za tchyni. Všichni mi dají peníze s tím, ať za ně dárky nakoupím, že vím nejlíp, co by komu udělalo radost a oni by koupili nějakou blbost. Navíc pro rodiče je už pohyb po obchodech dost namáhavý. Předloni jsem zkusila tenhle jejich požadavek odstřelit tím, že na takové lítání opravdu nemám kdy a ať tedy dají jako dárek ty peníze a dotyčný si za ně koupí sám, co bude chtít. Udělalo se to tak, ale bylo to pak pod stromečkem hodně rozpačité, na peníze místo dárků nejsme nikdo zvyklý. A tak se opět zavedl osvědčený model – Máňa to oběhá, ona je šikovná.

Cukroví – to je taky kapitola. Pečení mě baví, opravdu. Peču ráda, mám radost, že moje cukroví chutná a je oblíbené. A tak peču doslova jako velkokapacitní cukrárna. Velkou krabici oběma svým dětem, menší našim a tchyni, střední nám. Loni jsem poprvé cítila, že to tak nejde. Nejenom, že to strašně leze do peněz a všichni tu krabici s cukrovím ode mne považují za dárek, ale bylo toho už prostě moc. Asi je to věkem, nevím, nějak už nevydržím, co dřív. Takže ty nastavované noci se na mně docela podepsaly, utahaná jsem byla hodně. Letos jsem řekla, že cukroví nebude, že udělám jen pár kousků pro nás a pro ty, kdo přijdou na návštěvu a okamžitě mi jako odpověď přišly protažené a zklamané obličeje. Takže jsem nakonec stejně vyměkla, a i když toho nebudu péct tolik jako jindy, krabici každému připravím.

Samotné trávení Štědrého dne a svátků, to je poslední hřebíček do mé „rakve“. Na Štědrý den už dopoledne přiveze manžel moje rodiče a jeho maminku, všichni pak společně večeříme, přičemž zůstávají až do druhého dne na sváteční oběd, na který přijdou obě naše děti se svými partnery a teď už i s vnučkou, které jsou dva roky. Popisovat ten kolotoč s přípravou svátečních jídel a s úlohou hostitelky asi nemá smysl, určitě si to dokážete představit.

Když je za námi konečně Štědrý den a první svátek a všichni zase odjedou a já uklidím, doslova padnu za vlast a ten druhý sváteční den nedělám nic. Plácnu sebou k televizi, koukám na pohádky a k jídlu konzumujeme zbytky z předchozího dne. To je pro mne ten nejhezčí den z celých Vánoc. Ne ten, kdy se sejde celá rodina a všichni jsme pospolu, což by mělo asi být to nejkrásnější, ale ten, kdy mám všechny z dosahu, a nikdo po mě nic nechce. Stydím se za to, že to takto cítím, ale nemůžu si pomoci.

No a teď bych měla přijít i o tuhle svojí jedinou vánoční pohodu. Dcera se mě zeptala, zda mám mezi svátky dovolenou a já neprozřetelně řekla, že ano. A ona, aniž by se mě zeptala, jestli nemáme sami nějaké plány, zcela automaticky prohlásila, že to je fajn, že jim kamarádi nabídli strávit Silvestra na Šumavě na jejich chalupě, prý pojedou už na druhý svátek a těch pár dní si užijí lyžovačku. A že nám tady nechá malou Adélku (vnučka) rovnou už od toho prvního svátku, kdy přijdou na oběd, aby se pak stihli v klidu sbalit. A přijedou si pro ni na Nový rok odpoledne.

A já teď nevím. Vnučka je moje zlatíčko, moc ji miluju, ale je to dvouleté neposedné batole, stačí mi, když ji občas mám na půl dne nebo na celý den a jsem z ní utahaná. Neumím si představit mít ji tady celý týden, navíc po tom mém předvánočním zápřahu. Vlastně bych neměla šanci si vůbec odpočinout, což jsem měla v plánu. Dceři jsem řekla, že s tím hlídáním zatím nevím, koukala na mě trochu nevěřícně a prý jí mám dát co nejdřív vědět, aby si mohli udělat plán.

A teď mi řekněte. Jsem blbá? Jsem tak hodná a obětavá, že to hraničí se zdravým rozumem? Víte, co mi řekla moje kolegyně a kamarádka v jedné osobě? „Že se na to nevyprdneš, sama lítáš kolem všech, zajišťuješ jim hezké Vánoce s veškerým komfortem. A kdo připraví co tobě, kromě hromady špinavého nádobí? Nikdo nic. Nebuď blbá, všem letos suše oznam, že rušíš Vánoce a udělej je jen takové, jak bys chtěla ty sama, bez ohledu na všechny ostatní.“

V hloubi duše vím, že má pravdu. Jenže mám asi problém s tím vzepřením se, oznámit rodině najednou, že všechno bude jinak, než na co byli zvyklí. Jenže pravda je, že kdybych si odpustila ten předvánoční a vánoční kolotoč, mohla bych si pak asi v klidu užívat to hlídání vnučky, protože bych nebyla utahaná.

Omlouvám se za román, jestli jste dočetli až sem, prosím, řekněte mi váš názor a taky jak to máte o Vánocích v rámci vaší rodiny zařízeno vy?

Marie


3.12.2013   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 73   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vánoce, svátky klidu a pohody. To bych ale nesměla být blbá.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-126
orinka
orinka - 3.12.2013 7:43

habaděj: ty budeš prohlášen za Svatého Ducha Vánoc!!smajlik - 47

 
orinka
orinka - 3.12.2013 7:38

Možná blbá nejsi, jen nadmíru obětavá a neuvědomuješ si, co pácháš na svém zdraví. Nemládneš. Kolem padesátky má každá žena nějaké potíže se zdravím a nedivila bych se, kdybys zkolabovala třeba kvůli zvýšenému tlaku. Víš, co by ti na tohle řekl doktor???????smajlik - 76 Vys*r se na služby rodině. Oni jsou za léta naučení a vůbec jim nedochází, co tě to stojí sil. Dárky nesháněj. Tak, jako je pro ně těžké něco vymyslit, to může být těžké i pro tebe. Napeč cukroví, nákupy ať obstarají druzí. Představ si, že tě sklátí chřipka. Zruší se snad kvůli tomu Vánoce??? Jsi na nejlepší cestě do špitálu, to mi věř.smajlik - 76smajlik - 76smajlik - 76

 
habaděj
habaděj - 3.12.2013 7:32

SALLIE - omlouvám se, tam měla být MARIEsmajlik - 76

 
habaděj
habaděj - 3.12.2013 7:27

Co já??? S pocitem dobře vykonané práce vše sleduji, neboť mě dva roky trvalo, než jsem vše dovedl nenásilně do takovéhlo stavu, aby se mi žena nezhroutila a nezačala nenávidět Vánoce.
sallie: Co tvůj muž, má tě rád? Tak až prohlédne, řízne do toho a bude zase dobře.
Držím palce.smajlik - 54

 
habaděj
habaděj - 3.12.2013 7:25

Jéjej, takovou ženu mám taky. Teda měl jsem, než jsem ji přivázal k ústřednímu topení do křesla. Teda obrazně.
Zeptám se, co manžel??? O tom jsem se tam nic nedočetl. Ten je nejdůležitější.
Vánoce u nás začnou hnedle po Mikulášovi.
Mladej sežene stromek, švagr ho pak zasadí a nastrojí. Všechny 3 děti -velké děti s rodinama shánějí dárky pro všechny-pro 15 lidí. Vnoučata s chlapama balej dárky. Žena dělá pouze to co se jí líbí. Sepíše potraviny a jdeme spolu je někam vybrat. Na zapískání mladej pro ně dojede a vynosí do 4 patra. Co dělají tři mladé rodiny navíc nás nic moc nezajímá. Své úkoly pro společné sezení ovšem musí splnit.
Žena si ze zpěvem poklidí. S radostí napeče cukroví. Nachystá řízky a já udělám asi 5kg salátu
Štědrý den je nejhezčí. Pojídám br.salát a dělám játrové knedlíčky, jo a popíjím červené víno. Mezi tím se žena probudí a ostřížím zraken vše, úplně vše přehlédne a pak ty knedlíčky zavaří. Já nastrouhám křen a jablka a žena tomu dá tu pravou chuť. Pak zavoláme, jestli s náma půjdou vnoučata na dopolední procházku. Nepůjdou, mají práci kterou chtějí nebo musejí udělat a pak taky lenost je odrazuje. Mezi tím skřítci v podobě mladého (36) a švagra (63) uděláaí stromek a po sobě ukliděj. Kdo chce a kdo již u nás pobývá, což je tchán a ještě loni můj táta, tak všichni dostanou čočku. Po obědě se klidíme, neboť žena začne řádit. Obalí řízky jak rybí tak vepřové. Ale hlavně udělá štrúdl. Mladíci prostírají, cukroví pohledně vrší na podnosy a švagr peče řízky. V 17 hodin je večeře. Jsou zváni všichni.Omluvy se přijímají. Kdo chce je vítán. K večeři je hovězí vývar s knedlíčkama, Potom hovězí maso s jablečným křenem a nakonec salát s řízkem. Pak se umeje nádobí a čeká se na 19 hodinu. Kdo nebyl přijde. Pod stromeček se nanosí dárky. je zajímavé, že vždy nějak neviditelně. Dcery (do závorky jen napíšu, že jsou věkově zkušenější než mladej). odněkud vyndají další cukroví a chlebíčky a jiné pochutiny. No a vypukne to.
Co já??? S pocitem dobře vykonané práce vše sleduji, neboť mě dva roky trvalo, než jsem vše dovedl nenásilně do takovéhlo stavu, aby se mi žena nezhroutila a nezačala nenávidět Ván

 
monja
monja - 3.12.2013 7:24

Milá Marie, najdi si email na děti a přesně tenhle článek jim pošli ... třeba vůbec netuší, jak se cítíš a jak MOC tě to zmáhá .... smajlik - 47 přeju hezké vánoce smajlik - 25

 
Monik
Monik - 3.12.2013 7:14

Kawa: S tim balenim v" v klidu" na Silvestra mi to taky prijde dost divne a zavani mi to pohodlnosti a zneuzivanim ochotne babicky.
Jako my kdyz jedeme na dovolenou, tak jeden pul den bali jeden, druhy pulden druhy a s hlidanim se vystridame s manzelem a to mame dve deti a velice velice zive. Nenapadlo by nas nekomu nacpat deti jen kvuli baleni na dovolenou.
A dalsi vec. Nevidim duvod, nevzit dite v nejhorsim pripade sebou.
Jako nechapu, proc v tomto veku nejak extra prozivat zrovna 31.12. Pojala bych to jako dovolenou na horach a v hlidani a venovani se diteti se mohou partneri prostridat. Pokud maji jen jedno dite, tak to neni snad takove drama a navic si muze holcicka uzit hory s nimi (sankovani apod.)
Ale nacpat dite uhonene babicce a jeste takovymto stylem, mi prijde nehorazna drzost smajlik - 66

 
Monik
Monik - 3.12.2013 7:04

sallie: 2:45 Ohledne toho druheho ditete. A nejen toho. Na mne to dela dojem, ze si je Marie vsechny takto nejak vychovala.
Kdyz byla mladsi, tak nejsppis delala v domacnosti vse sama (mozna proto, ze vyrustala v modelu chlapske versus zenske prace a nebo treba je ten typ, co ma pocit, ze vsechno zvladne nejlip sama), mela na to dost sil. A ted, kdyz sily ubyvaji, tak ji to uz zmaha.
Jeji obe deti jsou nejspis takto vychovane a zvykle. Jinak si dost dobre neumim vysvetlit, ze samy od sebe nenabidnou pomoc a jeste si dcera dovoli to co si dovoli s tim hlidanim smajlik - 26

Ja treba budu potrebovat deti pohlidat zitra odpoledne cca na dve hodiny. Mamky jsem se nejdriv zeptala v predstihu, zda by mohla. Odepsala mi, ze pokud ji do toho neco nevleze, tak ano. Pokud ji do toho neco vleze, musim to holt respektovat a tam, co jsem uz mesic predem objednana, objednani zrusit.

 
Kawa
Kawa - 3.12.2013 7:04

A to já bych teda tak hrrr změny nedělala...jestli sou na to takhle všichni zvyklí, tak to taky můžou brát jako provokaci a že má máma jenom "hysterické" období a ještě se snažit ji zesměšňovat a to by paní dle mého nemusela ustát... smajlik - 36 já bych začla postupně... Dítě hlídat ano - od 30.12... nevidím důvod proč na silvestra muset balit "v klidu"... smajlik - 55 s cukrovím bych to letos nechala tak jak bylo, třeba o pár druhů míň, ale chtěla příspěvek - přece jenom, už na blbém másle se to pěkně prodraží... a příští rok a´t si každý řekne tři nejoblíbenější druhy a je to... a abych řekla pravdu, tak nechápu, co by mělo být tak velkého za přípravy na štědrovečerní večeři, u nás byla dycky hrachovka (papiňák zrobil, žádná velká věda krom nakrájení slaniny) a smažený kapr se salátem, do něhož připravené ingredience zvládl naporcovat i otec... pak kafe a cukroví, pfertig... smajlik - 58 to se naše mamka nijak neudřela - pravda, ta blbla jinak, s úklidem...některé roky sme zkoušeli jakési ty tradičnosti s perníkem, plackama, kubou a tak, ale takováhle večeře je přece úplně dostačující...no ale jestli ste zvyklí na hody, tak bych zase ubrala jenom část a postupně...smajlik - 105 akorát s těma dárkama si myslím že byla chyba na to vůbec přistupovat...my sme takhle zvyklí od prarodičů a vzdálenějších příbuzných, že radši dají peníze, ale to my zas rádi, než aby kupili blbost...ale to se dávají peníze rovnou obdarovávanému, nikdo nenutí nějakého zástupce, aby se za něj namáhal a vymýšlel...fuj... smajlik - 98

 
surika7
surika7 - 3.12.2013 6:51

Je to prosté...on se každý k tobě chová tak, jak mu to sama dovolíš, tys je naučila na takovýto vánoční servis a teď když tě to již zmáhá nevíš kudy kam. Opravdu nezbývá než se tedy "vzmužit" a říci rodině narovinu, že takto už to prostě nejde a tvé představy !!!

 
vosmajda
vosmajda - 3.12.2013 6:48

Tedy hostit příbuzenstvo nemusím, ale některé věci poznávám. Na všechno jsem sama a s těmi dárky jsem to donedávna měla podobně. Kupovala jsem veškeré dárky sama, měla na to půl dne a ještě jsem se u každého musela vejít do peněz. Bylo to utrpení. Chodit po městě s těžkýma taškama půl dne a počítat a počítat. Když jsem to nezvládla koupit všechno, musela jsem jet ještě jednou. Jinak mám vánoční přípravy ráda a dělala bych je klidně sama, jenomže mi vadí to, že běžný provoz taky musí být, vaření, praní atd. a všechno najednou to nejde.

 
YXH
YXH - 3.12.2013 4:05

kruci zase se mi to poslalo podruhesmajlik - 65

 
YXH
YXH - 3.12.2013 4:01

Souhlasim se Sallie, a myslim si ze sis to udelala sama. Nakoupit se da prubezne, nemusi se kupovat darky na posledni chvili, tudiz e-shop je dobre reseni, kdyz prijdou rodice na navstevu, nazhavte pocitac a najdete spolecne co by se komu libilo, a to treba uz v cervenci.
Kdyz kazdy prinese neco k jidlu, salat, moucnik atp, tak to vsechno neni jen na tobe, a navic se kazda hospodynka (vcetne tve dcery) muze pochlubit svym vyrobkem. Nebo jeden svatek u vas druhy u dcery. Delame to tak nekolik let a funguje to bezvadne. (ale mam dceru ktera neni lina, bezohledna a umi varit)smajlik - 68
Stejne tak i s cukrovim. Kazda peceme neco a navic si udelame jeden nebo dva pecici dny, kdy prijde s detmi (pvne jsme to tak delaly, kdyz male byl rok a pul, ted jsou ji 4 a malemu pres dva), peceme vsichni dohromady. Detem se to libi ze muzou "pomahat" a nam to jde od ruky. Je pravda ze se pak musi kuchyne trochu vic uklidit nez kdyz pecu sama, ale za tu radost a pohodu kterou pri tom mame to stoji. Timhle zpusobem udelame plno ruznych druhu cukrovi a neni to jen na mne.

 
sallie
sallie - 3.12.2013 2:45

modroočka: odjet na dovolenou je úplně nejlepší smajlik - 77smajlik - 77smajlik - 77... válet se na vánoce na pláži v Thajsku... hmmm.... smajlik - 77

tornado-lou: to je pravda, co dělá to druhé dítě??? ZAMĚSTNAT!!!!! smajlik - 42

 
tornado-lou
tornado-lou - 3.12.2013 2:26

Mmch co to druhe dite? Poraf se tam mluvi jen o dveri. To druhy je synek ktety nikdy nic nemusel? No tak lezos muze napr. Vzit auto a vybaven seznamem nakoupit a privezt suroviny na to peceni a napoje. Prece nenecha mamu aby tak tezky veci tahla sama.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-126
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.